Chytré hodinky Apple Watch patří k těm nejprodávanějším na světě. Za dlouhou dobu existence vzniklo několik generací přinášejících nové funkce a možnosti. Poznejte Apple Watch do detailu.
Když se řekne slovní spojení Apple Watch, každému je hned jasné, že jde o chytré hodinky. Jak už prozrazuje samotný název, vznikly pod taktovkou slavné americké společnosti Apple, která stojí také za mobilními telefony iPhone a výpočetní technikou iMac, MacBook a podobnými. S tím vším jsou mimochodem hodinky kompatibilní. V současnosti je na trhu už desátá generace Apple Watch. Cesta k ní však byla dlouhá, proto se pojďme na chvíli vrátit do minulosti a projít technickými parametry a zajímavostmi napříč všemi generacemi.
První myšlenka vzniku něčeho takového, jako jsou chytré hodinky se zrodila v hlavně šéfdesignera Jonyho Ive v roce 2011. Po nejrůznějších pokusech došlo na rozrůstání týmu pro vývoj této techniky a začaly se objevovat informace o tom, že americký technologický gigant něco chystá.
Teprve až v roce 2014 přišel generální ředitel Apple s informací o tom, že budou představeny nové produkty, avšak bez jakýchkoliv dalších podrobností. Na vydání prvních chytrých hodinek si lidé museli počkat až do jara roku 2015, kdy se objevily Apple Watch, mnohými označovány, jako nultá generace. A právě od 24. dubna 2015 se začal psát příběh úspěšných chytrých hodinek Apple.
Na počátku všeho samozřejmě neexistovaly hodinky v takové podobě, jako je známe dnes, a to především z pohledu technologického. Když tento produkt podrobíme obecnému popisu, jde v podstatě o hodinky s dotykovým displejem a vlastním systémem watchOS, do něhož je možné instalovat ostatní aplikace z Apple Store.
Chytré hodinky umožňují přijímat SMS zprávy, e-maily, umí telefonovat a spouštět aplikace třetích stran. Mohou vás navigovat dle mapových podkladů, dálkově s nimi ovládáte svoji Apple TV, k dispozici máte hlasového asistenta a budete moci měřit své fyzické aktivity. Právě aplikované senzory jsou jednou z velkých přednostní Apple Watch. Ať už jde o speciální fotodiody získávající mnohé informace z vašeho těla, tak senzory typu barometr, gyroskop, akcelerometr, GPS a jiné.
Co se týče fyzického provedení Apple Watch, jediným vstupním zařízením je speciální digitální korunka, která funguje nejenom na stisk, ale prostřednictvím otáčení zajišťuje rolování na displeji. Tou nejsnazší ovládací částí je pochopitelně již zmiňovaný dotykový displej.
Pokud jde o velikost hodinek, ta se lišila s ohledem na konkrétní model a generaci. Na počátku všeho byly základem dvě velikosti – 38 mm a 42 mm. Postupem času došlo ke zvětšení těla Apple Watch, konkrétně se čtvrtou generací na 40 mm a 44 mm. Další posun ve velikosti přišel se sedmou generací, kdy se oba modely zvětšily přesně o jeden milimetr. S novějšími generacemi se pak objevila velikost 46 mm, včetně 49 mm patřící prémiovému modelu Apple Watch Ultra.
Chytré hodinky Apple Watch pochopitelně nabízí řadu přizpůsobení, a to nejenom toho softwarového prostřednictvím systému watchOS a aplikací. Jsou to také vyměnitelné pásky založené na velice jednoduchém, avšak maximálně funkčním systému odepnutí.
V rámci designu a fyzického vyhotovení hodinek Apple Watch musí zaznít informace týkající se výrobního materiálů. Ten nabývá několika podob, přičemž některé varianty byly a jsou na českém trhu hůře k sehnání.
V rámci modelových řad chytrých hodinek Apple jste se mohli setkat s různými speciálními kolekcemi, jež cílily na originální a odlišný design. Typickým příkladem je Apple Watch Edition, Apple Watch Nike+, Apple Watch Hermes a Apple Watch Sport. My se nyní zaměříme na největší přednosti každé z generací hodinek Apple Watch.
Apple Watch Series 0, přesně tak byly označeny úplně první chytré hodinky od Apple. První generace, jejíž součástí byl čip S1 a použitá technologie Taptic Engine zajišťující haptickou odezvu. Hodinky byly na míle vzdáleny těm, které můžete od Apple zakoupit nyní. K dispozici byl snímač srdečního tepu ve formě speciálních fotodiod zespodu. Naopak chyběl GPS modul, takže trasa byla přejímána jen díky spárování hodinek s mobilním telefonem. V rámci první generace jste se mohli domoci tak maximálně různých upozornění.
Druhá generace přišla ve dvojím podání, čímž se vlastně srovnalo samotné označení generace vs. Series. Oboje hodinky byly vybaveny procesorem S2 a oproti úplně prvnímu modelu doručily náležité vylepšení.
Apple Watch Series 1 získaly lepší snímač teplové frekvence a byly zhotoveny výhradně z hliníku, takže byla zaručena přijatelnější cenová dostupnost. Kdežto Apple Watch Series 2 přinesly prémiové materiály, jakými jsou eloxovaný hliník, keramika a nerezová ocel. Konečně došlo k zabudování GPS navigace, tudíž pro sledování trasy nebylo zapotřebí mít u sebe mobilní telefon. Kromě vylepšení sledování aktivit přibyla také voděodolnost 5 ATM.
Právě v kombinaci s druhou generací Apple Watch Series 2 se začaly objevovat speciální edice chytrých hodinek. Typickým příkladem je Apple Watch Edition nebo Apple Watch Nike+.
Třetí generace dodala chytrým hodinkám Apple opět novou šťávu. Z logiky věci se jim dostalo výkonnějšího procesoru S3 a přibylo více operační paměti RAM. Díky variantě LTE, respektive eSIM bylo možné realizovat hovory bez přítomnosti mobilního telefonu. Vylepšená Siri korespondovala s propracovanějším Apple Music. Apple Watch třetí generace se zároveň zaměřily na rozšířený sportovní režim a bylo možné nabíjet je bezdrátově. Hodinky se poprvé ve své historii objevily také ve zlaté barevné variantě.
Výkon v podobě procesoru S4 nebo bezdrátového čipu W3 nebyly tím jediném, co přinesla čtvrtá generace. Větší úložiště, nový snímač srdeční činnosti, ale také systém detekce pádů. Uživatelé mohli poprvé zaznamenat viditelnější redesign spočívající ve větším displeji, jehož součástí byly tenčí rámečky. K hlasitějšímu reproduktoru se přidala funkce Walkie-Talkie, jíž lze jednoduše přeložit jako vysílačku.
Na seznam přínosných vylepšení patří rozhodně technologie Bluetooth 5.0, takže chytré hodinky měly rázem větší dosah. Velice příjemnou specialitou se stala nová korunka s haptickou odezvou. Díky Haptic Engine Apple byla cítit odezva při jejím otáčení. Nakonec je třeba zmínit i verzi s keramickými zády.
Pátá generace chytrých hodinek Apple dorazila na trh v roce 2019. O rok později se zároveň objevuje první odlehčená verze Apple Watch SE, která má vybavení hodně obdobné nové generaci, až na několik omezení a výjimek, čímž sráží cenu a přináší mnohem větší dostupnost. Chybí například funkce Always On displeje, ale také několik zdravotních funkcí.
Obecně si pátá generace přišla na procesor S5, dvojnásobné úložiště 32 GB, ale i vylepšené senzory okolního světla. Kromě nových ciferníků se objevily další výrobní materiály, takže vedle hliníku, oceli a keramiky přibyl titan. Ten nabýval barev Space Black a Natural.
K ostatním vylepšením Apple Watch Series 5 patří určitě Emergency SOS, což je mezinárodní funkce. Praktickým doplňkem se stal kompas a vlivem ostatní konkurence i Always On displej. Od páté generace si tak uživatelé mohou užívat stále zapnutý displej s poměrně nízkou spotřebou energie.
S příchodem šesté generace přišla rychlost a úspora energie. O vše se postaral procesor S6 vycházející z A13 Bionic. Podpora připojení UWB, připojení k Wi-Fi 5 GHz, ale také rychlejší nabíjení a systém watchOS 7. Hodinky nabídly spoustu nových ciferníků, které nyní vyniknou na stále zapnutém Retina displeji. S ním jsou rámečky v podstatě nezpozorovatelné. Ze zdravotních funkcí stojí za zmínku měření saturace kyslíkem a EKG, potažmo jednosvodové EKG. K tomu pochopitelně přispěly nové senzory.
Do již tak bohatého výčtu barevných variant připadly další, jimiž jsou Blue a Product Red. Na druhou stranu, u šesté generace odpadla možnost zakoupit chytré hodinky s keramickým tělem.
Zlepšení ve všech ohledech, tak nějak lze definovat sedmou generaci oproti té předchozí. Výrobce uváděl o 33 % rychlejší nabíjení, o 70 % jasnější displej na sluníčku a vyšší výkon prostřednictvím procesoru S7. Pouzdro je nejenom o milimetr větší, ale zároveň se dostává větší ochrany displeji. Nechybí ani praktická certifikace IP6X.
Apple Watch Series 7 je možné nabít na 80 % za 45 minut a k dispozici je pět nových barevných variant. Jednalo se především o hliníkovou verzi, kde přibyla například modrá, zelená, červená, hvězdně bílá a temně inkoustová.
Osmá generace nebyla pouze Apple Watch Series 8. Světlo světa poprvé spatřil také vylepšený model Apple Watch Ultra, který primárně cílí na vytrvalostní sportovce a v rámci venkovní rekreace nabízí patřičný nadstandard. Jeho předností je větší a robustnější tělo a až 36 hodin provozu v rámci úsporného režimu.
Pojďme ale začít pěkně popořádku. Osmá generace klasických Apple Watch získala výkonnější čip S8, opět rychlejší nabíjení a odolnější konstrukci. Režim nízké spotřeby se pojí s detekcí dopravních nehod. Novější detekce pádů je doplněna lepším teplotním senzorem a akcelerometry. A v čem je vlastně dokonalejší zmiňovaná verze Apple Watch Ultra Series 1 oproti standardní osmé generaci? Je to velikost, odolnost, delší výdrž baterie, akční tlačítko pro rychlý přístup, vylepšené bezpečnostní funkce, odolnost proti vysokým teplotám a vodě. V neposlední řadě také větší množství senzorů a sportovních funkcí.
Devátá generace byla zveřejněna v září roku 2023 a nesla se v podobném duchu, jako ta osmá. Teď máme na mysli představení klasické verze, včetně té Ultra. Pokud jde o model Apple Watch Series 9, zcela logicky byl vybaven procesorem S9. Vylepšení se dostalo i displeji, který získal svítivost až 2 000 nitů. Přibyla praktická funkce Double Tap neboli dvojité poklepání, což přineslo další usnadnění při využívání chytrých hodinek. Kromě rozšířené funkce Find My stojí za zmínku lepší podpora Siri přímo na zařízení.
Pokud jde Apple Watch Ultra Series 2, tak oproti první verzi má samozřejmě vše totožné, jako devátá generace, takže pokrok od procesoru, přes displej až po Double Tap. Díky novějšímu čipu UWB přibyla ještě propracovanější lokalizace, delší výdrž baterie a jistým unikátem se stal doslova ekologický design. Vylepšeny byly také funkce pro sledování zdraví.
Aktuálně poslední verze chytrých hodinek Apple Watch Series 10 vyšla 9. září 2024. Desátá generace se stala doposud tou nejtenčí. Výrobce udáváte ztenčení až o 10 %. Použit byl opět novější procesor S10, displej je o něco širší a o 40 % jasnější. Vyladěna byla výdrž hodinek, která se prodloužila díky efektivnějšímu využívání GPS a sledování zdravotních funkcí. I ty se částečně rozšířily, protože přibyl nový senzor pro glukózu. Zachování voděodolnosti 50 metrů je doplněno lepší integrací se zařízeními Apple.
Chytré hodinky Apple Watch jsou se svým minimalistickým a neotřelým designem fenoménem napříč všemi generacemi a nezbývá než se těšit, s čím přijde Apple v nadcházejícím letech.