Kombinace Home Office a distanční výuky je výzva, na kterou je třeba se se dobře připravit v řadě aspektů. V tomto článku se na to podíváme především z pohledu výpočetní techniky.

Home Office a distanční výuka. To jsou pojmy, s nimiž se v současné době setkáte dnes a denně. Pojďme si je trochu více přiblížit a zjistit, co se za nimi skrývá a hlavně, na co byste při jejich realizaci neměli v rámci výpočetní techniky zapomínat.

Home Office má řadu výhod, zároveň si žádá disciplínu

notebook HP

Výhodou notebooku je možnost snadno jej přenášet z místa na místo. V rámci Home Office je však dobré vytvořit si doma klidný, ucelný prostor na práci. To znamená třeba koutek v bytě nebo dokonce celou místnost. Zkrátka soukromou domácí kancelář, kde nebude nikdo rušit pracovní soustředění. Domácí prostředí člověka často připravuje o nezbytnou pozornost, proto je takové pevné místo výhodné.

Jestliže máte možnost zajistit si pro Home Office stálou domácí kancelář, pak je možné uvažovat také o stolním počítači a LCD monitoru. Výhodou tohoto řešení může být vyšší výkon a větší pracovní plocha monitoru. Jde to samozřejmě na úkor prostorové flexibility. Záleží samozřejmě na tom, čemu dáváte přednost a jakou práci vykonáváte.

Zajímavá kombinace ve srovnání s klasickým počítačem a LCD je notebook s dockovací stanicí. Do dockovací stanice může být zapojen velký monitor, tiskárna a další periferie, ale pokud budete potřebovat, notebook vycvaknete a přenesete kamkoli jinam. Druhou stejnou dockovací stanici můžete mít v práci a stále tedy pracovat na jednom zařízení, na kterém jste zvyklí a máte dostupná potřebná data a aplikace.

Abyste zvládali Home Office se vší grácií, přinášíme několik praktických doporučení.

  • Vytvořte si kompletní pracovní místo, tedy nejenom z hlediska výpočetní techniky, ale i pracovního stolu, pohodlného křesla a všeho, co k plnohodnotné práci potřebujete.
  • Nastavte si s rodinou pravidla, v rámci nichž by vás neměl nikdo rušit. Snažte se dodržovat pracovní dobu také doma.
  • Zároveň si dopřávejte pravidelné pauzy.
  • Oddělujte rodinné a pracovní záležitosti.
  • Pokuste se udržovat sociální kontakt se svými spolupracovníky a zákazníky, například po telefonu nebo prostřednictvím videokonferencí.

stolní počítač

Výbava pro distanční výuku

Základem je počítač. Donedávna by člověk postupoval tak, že by vybral klasický stolní počítač. Je třeba ho pořídit v kombinaci s LCD monitorem (nebo rovnou vzít PC sestavu s monitorem), doplnit klávesnicí a myší. Vzhledem k tomu, že distanční výuka probíhá online ve spojení s ostatními žáky a kantory, je nutné mít také webovou kameru. Kdyby kamera neobsahovala mikrofon, pak je třeba pořídit i ten, například ve formě sluchátek s mikrofonem. Sluchátka přinášejí při výuce dítěte dostatek soukromí a zároveň neruší své okolí. Pro reprodukci zvuku je možné upotřebit také externí reproduktory. Je ale pravdou, že některé stolní počítače mají integrovaný reproduktor.

Jednodušší možností je notebook. V jeho prospěch hovoří

  1. mobilita,
  2. vybavení potřebnými zařízeními.

Dítě můžete posadit kdekoliv na klidném světlém místě, kde bude mít přístup k internetu.

Je potřeba si to zkontrolovat u konkrétního modelu, ale webová kameru u notebooku patří dnes k běžné výbavě, stejně tak integrované reproduktory a mikrofon. Získáte tak vše v jednom.

Přesto bych sluchátka úplně nezatracoval. Pokud potřebujete pracovat a sejdete se na home office v malém bytě s manželkou a dvěma školou povinnými dětmi, kterým se některé hodiny překrývají, oceníte, že slyšíte jen to, co říkají vaši blízcí, kteří jsou tam s vámi a projevy pedagogů a zbytku třídy vám zůstanou utajeny.

Alternativou výše uvedené výpočetní techniky se stávají i tablety s dotykovou obrazovkou. V jejich případě však hodně závisí na tom, prostřednictvím jakých aplikací a jakou formou probíhá distanční výuka. Některé věci tam prostě budou komplikovanější než na notebooku s větší obrazovkou a Windows.

Co by se vám mohlo ještě hodit?

PC sestava

Ať už jde o Home Office nebo distanční výuku, může vám přijít vhod také software, a to především kancelářský balíček Microsoft Office v konkrétní verzi, popřípadě Office 365. Často jsou využívány i nejrůznější komunikační a učební nástroje, jakými jsou například Microsoft Teams, Google Classroom, Skype a mnohé další. V některých školách dostanou v rámci školního účtu děti přístup k Microsoftímu balíku programů zdarma.

V závislosti na požadavcích v práci u Home Office a kantorů v rámci distanční výuky se může hodit i praktické příslušenství v podobě tiskáren a skenerů.

Investice pro Home Office nebo distanční výuku není marná. Počítače a notebooky budete moci využívat v budoucnu i nadále, kdy se vrátíte do běžné práce a děti do školních lavic.