Zapomeňte na staré mýty a zlozvyky v rámci přístupu k baterii notebooku. Prozradíme vám, jak se chovat k současným bateriím. Co je pro ně dobré a co jim naopak škodí.

Spousta z nás si v sobě nese zvyky z minulosti, co se týče chování k bateriím do notebooků. Úplné nabíjení a úplné vybíjení hned po nákupu, ideálně několikrát za sebou. Tak třeba tohle už je v dnešní době mýtus. Vliv na to má především typ akumulátoru, který se v současnosti používá. V noteboocích už nenajdete akumulátorové články typu NiMH (nikl-metal hydridové), u nichž se projevovalo rychlejší stárnutí a slábnutí kapacity.

Nejpoužívanějším typem baterie do notebooku je Li-Ion neboli lithium-iontové akumulátory, popřípadě Li-Pol čili lithium-polymerové baterie. Tyto typy ztrácejí obecně svou kapacitu daleko pomaleji. Ovšem platí to za předpokladu, že víte, jak se o ně starat.

Obecná životnost Li-Ion baterie do notebooku

Baterie do notebooku

Každá baterie se skládá z určitého počtu článků. Čím vyšší je jejich počet, tím vyšší docílíte kapacity baterie. V průměru lze tvrdit, že takový akumulátor má přibližně 400 až 1 000 nabíjecích cyklů podle daného typu. Pokud tedy baterii zakoupíte zcela novou, při běžném používání se průměrná životnost odhaduje na tři roky. Může to být ale i déle, respektive na úkor snižující se kapacity a celkové výdrže.

Abyste docílili takových hodnot, je zapotřebí vědět, co novým Li-Ion akumulátorům prospívá a co jim naopak škodí.

Vhodná péče o akumulátor

Pokud chcete co nejdéle uchovat kapacitu baterie, pak se ji naučte nabíjet v ten správný čas. To znamená, že budete notebook k napájecímu kabelu připojovat v okamžiku, kdy se nabití akumulátoru pohybuje mezi 30 % až 80 %. Některé zdroje uvádí 20 % až 80 %.

Z toho jasně vyplývá, že akumulátor byste neměli nechávat zbytečně vybíjet, a to už vůbec ne zcela, jak tomu bylo kdysi zvykem u NiMH baterií s paměťovým efektem. Na druhou stranu je ideální baterii nepřebíjet. Nepřipojovat ji na napájení, když je nabitá nad 80 %.

Baterie do notebooku

Nemalou roli v péči o baterii notebooku hraje i okolní teplota. Za optimální se bere teplota kolem 20 °C. Pokud se teplota pohybuje nad 30 °C, ať už je to tím, že notebooku nedopřejete ideální proudění vzduchu třeba na klíně v posteli nebo si jej vezmete přímo na slunce, snižujete celkovou životnost akumulátoru. Procesor pracující na plné obrátky také není tím nejlepším z pohledu odběru energie z akumulátoru. Na druhou stranu, tohle platí i při výrazně nižších teplotách pod 5 °C.

V okamžiku, kdy budete skladovat akumulátor do notebooku v době delší jak dvou měsíců, pak jej v ideálním případě nabijte alespoň na 60 % a uchovávejte při teplotě kolem 15 °C. Platí pochopitelně i ochrana před negativními okolními vlivy, jakými jsou prach a voda.

Pravidlo „tří“

Nejlepší péčí o baterii notebooku tedy bude dodržovat pomyslné pravidlo tří: Nabíjení akumulátoru mezi 30 % až 80 %, přihlížení k okolní teplotě a v neposlední řadě šetrné využívání energie. O všech třech pravidlech se můžete přesvědčit na vlastní kůži. Projeví se minimálně v delší výdrži notebooku na jedno nabití.

A jak poznat, že baterie už má své nejlepší časy za sebou a je zralá na výměnu? Klesne kapacita baterie a její celková výdrž je nízká. Výměnu byste měli řešit také v okamžiku, kdy se akumulátor zdeformuje, například vyboulí.

Baterie do notebooku
Baterie do notebooku