Vlastníte postarší iMac a potýkáte se s omezenou rychlostí zastaralejšího typu pevného disku? Nebo jen chcete navýšit diskovou kapacitu? Pak zapomeňte na složitou fyzickou výměnu a zvolte mnohem jednodušší řešení.

iMac je bezpochyby oblíbeným osobním počítačem od společnosti Apple. Pakliže doma vlastníte jeden z posledních modelů, pravděpodobně vás nic netrápí. Pokud však disponujete starší technikou, z pohledu funkčnosti budete s největší pravděpodobností narážet na jeden ze slabých článků této výpočetní techniky. A tím je pevný disk.

Není se ale čemu divit, protože vývoj počítačových komponent jde neustále kupředu. Ve své době uvedení na trh se určitě jednalo o dostatečně rychlý pevný disk. Dnes po několika letech tomu ale může být jinak. I když vám technické parametry vašeho Macu mohou po všech stránkách vyhovovat, pevný disk se postupem času stane asi tou největší slabinou. To se týká primárně klasických HDD disků. Pomalé starty operačního systému MacOS, zdlouhavé načítání jednotlivých aplikací, hlučnost a zdržující práce s daty. Je to až k neuvěření, ale právě jedna taková komponenta může celkem degradovat použitelný iMac.

Výměna pevného disku v Macu

iMac

První, co vás asi napadne jako u jiné výpočetní techniky je výměna pevného disku za rychlejší SSD disk, s nímž klesá hlučnost, zvyšuje se odolnost, a především přenosová rychlost. Jenže, všichni majitelé tohoto stolního počítače jistě moc dobře vědí, že tento proces není zrovna jednoduchý. Výměna interního disku je celkem obtížná, navíc musíte disponovat patřičným náčiním a vědět, co děláte.

Řešením je tedy svěřit takový náročný proces specializované firmě. V takovém případě však počítejte s celkem zásadním nárůstem nákladů. Výměna interního úložiště v Macu vás může přijít poměrně draho. Na druhou stranu existuje podstatně levnější řešení, které je schopen realizovat každý běžný uživatel. A to je řešení skrze externí SSD disk. Tato varianta se vzhledem k pevně situovanému stolnímu počítači doslova nabízí.

Pořiďte si vhodné komponenty

Pojďme se nejprve věnovat hardwaru, který budete potřebovat k nahrazení pomalého interního úložiště v Macu. V ideálním případě zkombinujte externí rámeček, do něhož si pořídíte rychlý SSD disk. Ideální volbou jsou SSD disky typu M.2, s nimiž docílíte skutečně vysoké rychlosti zápisu a čtení dat. Takový disk pak můžete umístit do některého z externích rámečků. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou. Na trhu je přemíra modelů pyšnících se moderním, ba dokonce extravagantním vzhledem. Ve výsledku pak může takové externí úložiště u Macu vydat skutečně dobře.

Toto úložiště následně připojíte prostřednictvím portu USB-C Thunderbolt, díky čemuž docílíte již zmiňovaného rychlého přenosu dat.

Formátování SSD disku

Externí rámeček

V okamžiku, kdy máte připravený potřebný hardware, přichází na přetřes samotná instalace systému MacOS na nový SSD disk. Svůj iMac v první fázi nejprve restartujte, popřípadě vypnutý počítač zapněte a při zvukovém projevu podržte klávesy Command + R. V ten okamžik iMac nabootuje do speciálního režimu obnovy macOS Utilities, v němž budete postupovat následovně.

  • Klikněte na volbu Disk Utility.
  • Nyní se dostanete na obrazovku s pevnými disky.
  • V levém horním rohu vyberte Zobrazit – Zobrazit všechna zařízení (View – View All Devices)
  • Následně se vám zobrazí všechny připojené pevné disky, mezi nimiž si vyberete nový SSD disk a zformátujete ho.

Samotné formátování provedete tak, že externí SSD disk označíte a nahoře zvolíte volbu Vymazat (Erase). V nově otevřeném okně dostanete možnost pojmenovat si nový disk. Zde ještě vyberte volbu APFS. Ta je ideální pro SSD disky a přispěje ke zvýšení rychlosti. Zbývající nastavení nechte výchozí a klikněte na tlačítko Vymazat (Erase). Formátování a příprava nového SSD disku proběhne během velice krátké chvíle. Poté se opět vraťte zpět na prvopočáteční obrazovku macOS Utilities, která se vám zobrazila po restartování Macu.

Instalace MacOS na nový disk

SSD M.2

V této fázi přichází na řadu čistá instalace operačního systému MacOS na externí SSD disk. V nabídce macOS Utilities tentokrát zvolte volbu Reinstalovat macOS (Reinstall MacOS). Když dáte pokračovat a odsouhlasíte podmínky Apple, dostanete na výběr, kam se má operační systém nainstalovat. Právě teď se vám kromě pomalého interního disku zobrazí také rychlejší externí disk. Klikněte na něj a vyčkejte, dokud nebude nainstalován operační systém. Poté co proklikáte základní nastavení, spustí se vám domovská obrazovka macOS.

Nyní už zbývá provést poslední krok, kterým je nastavení/ověření spouštění operačního systému macOS z toho správného pevného disku. Zvolte Nastavení – Spouštěcí Disk (Startup Disk). Zde se zobrazí informace o tom, jaký pevný disk je nastaven jako výchozí pro bootování systému. Musí to být nový externí SSD disk. Pokud tomu tak není, můžete zde tuto volbu změnit. Vlevo dole kliknete na Authentication, zadáte své přihlašovací údaje, označíte správný disk a dáte Restartovat. Poté se bude operační systém MacOS spouštět vždy z vybraného pevného disku.

Tímto krokem končí nejenom nahrazení pomalého interního disku novým externím SSD diskem, ale také čistá instalace operačního systému macOS. Odteď už si můžete užívat rychlost nového úložiště, která bude postřehnutelná už při samotném spouštění systému a následně při práci s Macem.