Práce s počítačem a pohled do monitoru se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Právě při této činnosti jsou nejvíce namáhány oči, z čehož plynou nejrůznější obtíže. Poradíme vám, jak s nimi zatočit.

Monitory

Zrak je pro člověka jedním z nejdůležitějších vjemů, který by si měl za všech okolností chránit. Od přírody jsou oči zvyklé na přirozený pohled do dálky. Pak je tu ale každodenní práce a povinnost sedět třeba i několik dlouhých hodin u počítače. Mnozí čtenáři to jistě potvrdí, že už během pár desítek minut neustálého pohledu do monitoru mohou přijít první problémy se zrakem.

  • Špatné ostření na blízko
  • Vysychání víček
  • Bolest hlavy a jiné

S tím vším se někdy bohužel musíte potýkat. Takové problémy lze však celkem dobře eliminovat. Stačí mít jen povědomí o některých technických vymoženostech současné doby, popřípadě využívat dostupných softwarových nástrojů a metod.

Není snížení jasu, jako snížení jasu

Každý asi správně tuší, že jedním z obtěžujících faktorů při koukání do monitoru nebo displeje stolního počítače může být velký jas. To platí dvojnásob hlavně v méně prosvětlených místnostech a večer. V ten moment vás asi napadne, snížit jas zobrazovací plochy. Jenže, ne vždy to musí pomoci. Záleží totiž na tom, jakým způsobem ke snížení jasu dochází.

Většina levnějších monitorů toho dosahuje za pomoci modulace PWM neboli Pulse-width modulation. Jak už prozrazuje sám název, nejde o reálné snížení jasu, ale o změnu frekvence. Respektive dochází k rychlé změně jasu mezi úrovní nula a sto procent. Samozřejmě s přihlédnutím k tomu, o kolik snížíte jas. Na první pohled sice nemáte tak jasný displej, vaše oko však tyto frekvence zachytí, a proto mnohdy nedojde k žádné výraznější úlevě.

Přesně tento neduh eliminují flicker-free monitory, u nichž dochází k reálnému ztlumení LED diod, a tedy i jasu. Takový krok už oči pocítí a skutečně přijde větší úleva a komfort při práci se stolním počítačem a notebookem.

Nepodceňujte sílu modrého světla

Notebook

U technologií jako takových ještě zůstaneme. Pokud chcete ulevit očím při dlouhodobé práci na počítači, měli byste eliminovat také velký přísun modrého světla, které produkují všechny monitory. LED diody imitující běžné světlo sice přináší zářivý obraz, na druhou stranu i ono modré světlo. To je vhodné dopřávat si během dne, nikoliv však večer. Modré světlo totiž znehodnocuje spánek a do jisté míry narušuje váš biorytmus. V tomto směru můžete využít filtry modrého světla.

  • Hardwarové filtry
  • Softwarové filtry

U hardwarových filtrů modrého světla se setkáte s nejrůznějšími nástavci nebo foliemi na displej. Větší vyzařování pak dokáží snižovat právě flicker-free monitory a vybrané technologie. Alternativou se mohou stát i speciální brýle potlačující modré světlo.

Přes den vám modré světlo pravděpodobně nebude vadit. V noci ho pak budete řešit prostřednictvím některých aplikací. Dostupný je také noční režim ve Windows 10 a Windows 11. Pokud chcete vědět, jak modré světlo ve Windows 11 potlačit, postupujte dle níže uvedených bodů.

Noční osvětlení
  • Stiskněte tlačítko Start a otevřete Nastavení.
  • Zvolte první položku menu Systém a následně Obrazovka.
  • Nyní použijte volbu Noční osvětlení.

To si můžete ihned zapnout prostřednictvím přepínače nebo si ho ještě nastavíte. K dispozici je primárně úprava teplých barev, potažmo intenzity jejich zobrazení. Zároveň si můžete naplánovat spouštění a vypínání nočního osvětlení v příslušný čas.

Ulevte svým očím při práci s počítačem a notebookem

Zapnutý monitor

Jestliže pracujete s počítačem několik hodin denně, můžete se kromě použitých technologií a softwarových nastavení spolehnout ještě na další úkony, které uleví vašim očím. Jde o triky eliminující syndrom počítačového vidění označovaný Computer Vision Syndrome. Začít můžete například vhodným situováním monitoru nebo displeje notebooku tak, aby plocha nebyla osvětlována a zároveň abyste měli dostatek venkovního světla u pracovního stolu.

Při práci s počítačem se snažte dělat pravidelné přestávky. Například využijte pravidla 20-6-20. To praví, že každých dvacet minut byste měli odtrhnout zrak od monitoru a zahledět se na dvacet vteřin někam jinam. Ideálně do dálky alespoň šesti metrů, což prospěje očím.

Zároveň se snažte zabránit syndromu suchých očí. Ten z logiky věci vzniká v okamžiku, kdy při koukání do monitoru málo mrkáte. Z toho může vznikat obtěžující bolest. Je dobré často mrkat, popřípadě si můžete pomoci očními kapkami. Praktické je i promnutí očí. Na několik vteřin je zavřete nebo se podívejte do tmy ve svých dlaních. I tohle pomáhá očím ve stabilizaci a přináší pozitivní výsledek.

Pokud vám to čas dovolí a vy patříte k těm, kdo tráví dlouhé a únavné hodiny u stolního počítače a notebooku, praktikujte oční jógu. Existuje přemíra různých a relativně krátkodobých cvičení, které stačí pravidelně realizovat před spaním a pozitivní výsledek se brzy dostaví. Myslete na to, že oči máte jenom jedny, a tak se je snažte nezkazit při práci na počítači.

Monitory

Notebook

Noční osvětlení

Zapnutý monitor