Výpočetní technika je nedílnou součástí našich každodenních životů. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, kolik elektřiny takové výrobky spotřebují? Vzhledem ke zdražujícím se energiím jde o poměrně žhavé téma. Prozradíme vám pár tipů, jak při používání počítače ušetřit.

Výpočetní technika funguje jenom díky tomu, že má dostatečný přísun elektrické energie. A všichni asi správně tuší, že právě elektřina je placenou a v některých obdobích i celkem drahou komoditou. Možná právě proto se vám hodí pár praktických tipů, jak snížit spotřebu elektřiny při využívání počítačů a notebooků.

Napájecí zdroj

Úspornější výpočetní technika má zelenou

Prvním předpokladem k úspoře elektřiny je nákup úspornější výpočetní techniky. Obecně platí, že spotřeba stolního počítače je vyšší nežli spotřeba notebooku. Zároveň si musíte rozmyslet, k čemu počítač vlastně budete využívat. Proč si kupovat výkonný herní počítač, když potřebujete provádět běžné kancelářské práce?

Obecně lze říci, že výkonné herní stroje mají až několikanásobně vyšší spotřebu než kancelářská výpočetní technika. Dnes už výrobci naštěstí produkují výkonné procesory s nižší spotřebou. Pokud tedy uvažujete o nákupu výpočetní techniky, přihlížejte i tomuto faktoru. Je však pravdou, že v podstatě každá používaná komponenta v počítači nebo notebooku spotřebovává elektrickou energii.

  • Grafická karta
  • Ventilátory
  • Síťová karta
  • Ostatní komponenty

Naučte se tedy využívat pouze takový výkon, který vám stačí k práci. Najděte si ten správný kompromis mezi výkonem a spotřebovanou elektřinou.

Vypínání a uspávání při nečinnosti

Procesor

Jestliže chcete ušetřit elektřinu při používání počítače, s největší pravděpodobností ho nebudete mít puštěný 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Naučte se výpočetní techniku vypínat, pokud ji neužíváte. Jestliže od počítače odejdete na oběd nebo krátkou chvíli, vypnutí z pohledu elektřiny asi není nejvýhodnější, na druhou stranu máte jiné možnosti.

  • Nastavte si u stolního počítače režim spánku při nečinnosti
  • U notebooku naopak dejte přednost režimu hibernace

Spotřebovaná elektřina se samozřejmě netýká pouze výpočetní techniky jako takové, ale i přidružených komponent. Jsou to například monitory. Pokud jich ke své práci nevyužijete více, používejte jen jeden. Každý totiž spotřebovává elektřinu. V okamžiku, kdy opouštíte své pracoviště, monitor jednoduše vypněte, čímž přerušíte odběr elektrické energie. V podobném duchu zacházejte i s ostatními zařízeními využívanými v rámci výpočetní techniky – tiskárny, skenery, multifunkce apod. Když něco nepoužíváte, vypněte to.

Pár užitečných rad na závěr

Chlazení procesoru

Pokud chcete svoji výpočetní techniku využívat s ohledem na maximální úsporu elektrické energie, pak pro vás máme ještě několik doplňujících tipů. Během práce na stolním počítači nebo notebooku můžete například snížit jas displeje či monitoru. V dnešní době existují také úsporné režimy napájení integrované do operačního systému, popřípadě jiné aplikace podobného typu.

Ve výsledku se můžete zamyslet i nad tím, jestli musíte sedět u počítače. Některé věci lze najít nebo vyřídit přes tablet a chytrý telefon, které mají podstatně nižší spotřebu oproti počítači. Ten se vám tak mnohdy ani nevyplatí zapínat. Vhod přijde i pozastavení vybraných funkcí systému, popřípadě ukončení aplikací běžících na pozadí. Ve výsledku vám spoustu peněz za spotřebovanou elektřinu může ušetřit změna dodavatele energií. Když půjdeme do extrému, lze počítač využívat v době se sníženou elektrickou sazbou za elektřinu.

Napájecí zdroj

Procesor