Monitor je nedílnou součástí stolního počítače a často bývá využíván i v kombinaci s notebookem. Pokud právě řešíte jeho umístění na pracovním stole, přijde vám vhod výběr správného držáku pro monitor.

Volně stojící držák

Monitor představuje pro mnohé uživatele výpočetní techniky větší zobrazovací plochu oproti notebooku. V případě stolního počítače je nezbytností. Někteří ke své práci dokonce vyžadují více monitorů naráz, ať už jsou to obchodníci s akciemi, hráči počítačových her nebo zpracovatelé multimediálního obsahu. Ne každému však stačí postavit monitor na pracovní stůl. Někdy si to žádají samotné prostory, jindy přímo vy sami, aby byl monitor umístěn v konkrétní poloze. A právě s takovým přáním vám pomůže držák pro monitor.

Zamyslete se nad uchycením držáku

Takovým pomyslným odrazovým můstkem se pro vás stane způsob uchycení držáku pro monitor. A to ještě dříve, než se zaměříte na konkrétní parametry takových výrobků. Když se zahledíte na produktovou nabídku trhu zjistíte, že se nabízí několik variant provedení.

  • Uchycení na stůl
  • Uchycení na zeď
  • Uchycení na kolejnice
  • Volně stojící držák

Uchycení monitoru na stůl

Pokud jde o ryze kancelářské, ale také domácí prostory, nabízí se držák pro monitor uchycený na pracovním stole. V závislosti na provedení stolu jsou k dispozici dva systémy vyhotovení.

V prvním případě můžete monitor přichytit ke stolu za pomoci svorky, která je pochopitelně masivní a odpovídá hmotnosti a velikosti monitoru. Ve prospěch tohoto řešení hovoří určitě jednoduchost montáže. Svorky snadno přichytíte ke stolu, aniž byste museli cokoliv vrtat. Když přijde čas přesunout se k jinému pracovnímu stolu, svorku povolíte a držák si přenesete. Toto řešení se však nehodí pro příliš velké a robustní monitory, protože není zajištěna odpovídající stabilita. Zároveň počítejte s tím, že uchycení prostřednictvím svorky je realizovatelné pouze na okraji stolu.

Pokud jde o kancelářský stůl, existuje ještě druhý typ držáku pro monitor. Je to uchycení skrze otvor ve stolu. Ten můžeme s přehledem označit za průchodku ve stolu. Některé stoly jí disponují, do jiných je zapotřebí vyvrtat díru. To je možná zásadní nevýhoda. Pokud totiž budete chtít přesunout monitor na jiné místo, zůstane vám ve stole díra. Toto uchycení je však podstatně bytelnější nežli uchycení na okraj stolu. Držák s průchodkou je ideální i pro těžší monitory.

Uchycení monitoru na zeď

Nástěnný držák

Při upevňování monitoru se nemusíte ochuzovat o drahocenný prostor na pracovním stole. Přispěje k tomu další typ držáku monitoru vhodný pro uchycení na zeď. Ano, sice musíte vyvrtat díry do zdi, získáte však celkem flexibilní řešení. Držáky tohoto typu mají variabilní rameno a lze je často natáčet a sklápět různými směry. Tento jednoduchý systém můžete zvolit v podstatě kdekoliv na zdi. Myslete pouze na propojení kabelů s výpočetní technikou.

Uchycení monitoru na kolejnice

Další verze uchycení monitoru je na kolejnice. Tento typ držáku víceméně spojuje předchozí modely. K uchycení jsou zapotřebí hliníkové kolejnice, v nichž se posouvá držák s monitorem. Kolejnice mohou být připevněny jak k pracovnímu stolu, tak na zeď. Toto řešení vypadá velice profesionálně a přináší patřičnou flexibilitu. Zároveň perfektně poslouží pro zavěšení více monitorů naráz. Díky větší pevnosti je ideální pro těžší monitory a umožňuje instalaci i jiných typů zařízení. Oproti předešlým variantám musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Volně stojící držák

Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje ani jedna z výše uvedených verzí, můžete vsadit na volně stojící držák. Ten do jisté míry připomíná klasický stojan monitoru. Obvykle je však vyroben z kvalitního ocelového materiálu vyznačujícího se větší bytelností. Volně stojící držák má svůj význam třeba v okamžiku, kdy chcete na stůl umístit dva monitory vedle sebe tak, aby vše působilo vzdušnějším dojmem.

Konstrukce držáku monitoru

Pokud si uděláte představu o tom, jaký typ uchycení monitoru je pro vás nejvhodnější, můžete přejít k další věci. Zaměřte se na konstrukci držáku monitoru. Nemusí se jednat pouze o fixní držák, který je pevně přichycen a neumožňuje žádné nastavení. V závislosti na provedení samotného uchycení se lze dopracovat k jiným typům konstrukce.

  • Sklopný držák – Ten vám umožní naklápět obrazovku monitoru a zároveň si budete moci uzpůsobit jeho výšku.
  • Kloubový držák – S ním se nejčastěji setkáte při uchycení na zeď. Díky kloubu je možné monitor oddalovat od zdi a natáčet do stran.
  • Držák s pružinou – Nejflexibilnější řešení umožňující přizpůsobení monitoru do libovolné polohy.

Technické parametry držáků pro monitory

Držák na stůl

Při výběru držáku pro monitor byste měli mít alespoň základní představu o tom, co od něho očekáváte a kde bude umístěn. Od toho se totiž odvíjí i ostatní parametry takového výrobku. Tím pravděpodobně nejzásadnějším bude VESA standard. Jedná se o rozteč závitů na monitoru a zároveň držáku, které spolu musí korespondovat, jinak monitor nebudete schopni přichytit. VESA standard prezentuje výšku a šířku těchto závitů (100x100 mm, 200x200 mm, 300x300 mm, 400x400 mm).

Myslete také na to, jak těžký monitor budete na držák připevňovat. Tomu by pochopitelně měla odpovídat jeho nosnost. To platí dvojnásob, pokud na držák budete chtít umístit více monitorů. Tolika rameny by ostatně měl disponovat. Podstatnou roli v tomto směru sehrává i velikost úhlopříčky. Na to myslete hlavně v okamžiku, kdy si pořídíte nástěnný držák na monitor s výsuvným ramenem, respektive kloubem.

Při nákupu držáku pro monitor přihlížejte i k těm nejmenším detailům. Vhod přijde určitě praktický systém pro uspořádání kabelů jako součást držáku. Některé modely jsou navíc vybaveny USB hubem, takže skrze ně můžete připojovat další externí zařízení. V neposlední řadě to bude i výsledný vzhled, který můžete sladit s ostatními prvky v interiéru nebo s výpočetní technikou. Držáky mají obvykle barvu černou, bílou a stříbrnou.

Volně stojící držák

Nástěnný držák

Držák na stůl