Hledáte vizuální zabezpečení své domácnosti, okolí domu nebo firmy? Chcete sledovat, co se v daných prostorách děje? Pak vsaďte na propracované a univerzální řešení, jímž se stávají IP kamery.

IP kamera je pojem, který v dnešní době rozhodně zevšedněl. Využívány jsou totiž v hojném zastoupení, ať už jako ochrana majetku nebo v rámci pozorování daných prostor. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou. Když se rozhodnete pořídit si IP kamery, měli byste vědět, že to není to samé jako investovat do analogové kamery. I když se v tomto článku budeme primárně věnovat výběru IP kamer, určitě by měla zaznít odlišnost mezi těmito zařízeními.

IP kamera černá

Analogové kamery jsou víceméně zastaralejším řešením, kde je obraz přenášen skrze koaxiální kabel. Jde určitě o levnější variantu, než jsou IP kamery, jednodušší z pohledu instalace a bez prodlev v přenášeném obraze. Na druhou stranu je tu omezení v podobě zmíněného kabelu, horší kvalita obrazu, možnost rušení signálem a nutnost instalovat DVR zařízení, skrze které analogové kamery fungují. Vylepšenou odnoží analogových kamer jsou AHD kamery. Ty pracují na stejném principu, jen ve vyšším rozlišení.

Jsou to ale právě IP kamery, které se vyznačují podstatně vyšší kvalitou obrazu. Samotné označení IP prozrazuje, že komunikace probíhá skrze internet, potažmo internetovou síť. To znamená, bez zbytečných kabelů, rušení a s možností dalšího využití digitálního záznamu. Připravit se ovšem musíte na trochu vyšší pořizovací cenu a nutnost nastavení.

IP kamery jsou jednoznačně modernější nadstavbou popisovaných CCTV kamer a my vám nyní prozradíme, na základě jakých parametrů byste je měli vybírat.

Umístění IP kamery a přenos obrazu

Při volbě konkrétní IP kamery si položte první zásadní otázku. Kde bude umístěna? Je velký rozdíl, zda půjde o vnitřní nebo venkovní situování, což je jasné asi každému. Velkou roli sehrává ochrana před nečistotami a vodou. U venkovních IP kamer volte krytí IP66 a vyšší podle toho, zda budou na zdi, pod přesahem střechy apod. Pro venkovní užití se nejčastěji používají bullet IP kamery odolné i proti mechanickému poškození. Obvykle mají kvádrovitý tvar a lze je připevnit na zkosené plochy. Díky svému zpracování se vyznačují dlouhou životností. Další venkovní variantou jsou PTZ kamery, které jsou otočné a naklápěcí. Otočit se mohou o 360 stupňů, disponují optickým zoomem a jsou kromě venkovního prostředí vhodné i pro to vnitřní.

Z pohledu konstrukce se v kategorii vnitřních IP kamer nachází tzv. boxy, které mají skutečně velké možnosti rozšíření. Nechybí ani známé provedení cube prezentující IP kameru na podstavci. Tvar polokoule mají IP kamery označované jako dome, s nimiž můžete počítat především v rámci stropní instalace. U vnitřních kamer pochopitelně nemusíte řešit takové nároky na odolnost, jako u těch venkovních.

S umístěním IP kamery souvisí i nutnost vybudovat přenosovou cestu. Díky přenosu dat skrze internet se nabízí tři odlišné typy provedení.

IP kamera D-Link
  • Drátové připojení – IP kamery jednoduše připojíte síťovým kabelem do své domácí či firemní sítě.
  • Wi-Fi připojení – Oblíbená varianta mnohých majitelů IP kamer zajišťující bezdrátové připojení. Ideální řešení do míst, kam se s kabelem nedostanete, na druhou stranu je tam výborné pokrytí internetem.
  • 3G/4G připojení – Pokud do konkrétních prostor nevede kabel ani Wi-Fi, nabízí se ještě datové řešení. IP kameru stačí vybavit SIM kartou s datovým tarifem a máte ji dostupnou zvenčí.

Napájení IP kamery

Umístění, potažmo přenos dat je jednou z důležitých věcí, kterou si musíte rozmyslet. Na ni úzce navazuje také způsob napájení IP kamery. Jde přece jenom o elektroniku vyžadující pro své plnohodnotné fungování adekvátní zdroj energie. I zde se nabízí určité možnosti. Jednou z nich je bezpochyby napájecí adaptér.

Mnohem častěji se však setkáte s IP kamerami s PoE napájením. Tímto výrazem jsou označovány IP kamery, které skrze síťový kabel přenáší nejenom obraz, ale jsou tímto způsobem i napájeny. To usnadňuje samotnou instalaci a nutnost přivádět elektřinu prostřednictvím dalšího kabelu.

Jistou odnoží jsou ještě IP kamery napájené z integrovaného či vyjímatelného akumulátoru. Ty lze využívat tam, kam nevede elektřina ani síťový kabel. Jejich nevýhodou je fakt, že u baterie musíte hlídat stav nabití a pravidelně ji dobíjet.

Kvalita obrazu je alfou a omegou

IP kamera modrá

Když se zahledíte do technických parametrů IP kamer, měli byste velkou pozornost věnovat kvalitě obrazu. Přece jenom, kamery mají obvykle hlídat dané prostory nebo sledovat konkrétní prostor, kde musí být i na dálku patrné, co se tam děje. A toho lze docílit mimo jiné s vysokém rozlišením. U levnějších IP kamer se nedočkáte ničeho zajímavějšího, než je HD rozlišení 1 280 x 720 pixelů. Za běžný standard se považuje FHD rozlišení 1 980 x 1 080 pixelů. Pokud chcete opravdu kvalitní a detailní obraz, volte 4K rozlišení.

Zásadní roli u přenášeného obrazu sehrává také fakt, zda zvolíte černobílý nebo barevný obraz. Za barevné IP kamery si možná trochu připlatíte, docílíte ovšem věrohodnějšího podání a více detailů, a to i za zhoršených světelných podmínek. Právě kvalitní snímání za šera je nejčastěji ovlivněno světelností skrývající se za písmenem "f". Zde na rozdíl od rozlišení platí, že čím nižší hodnota, tím lepší světelnost. V rámci samotného obrazu neopomínejte ani na ty nejmenší detaily ovlivňující jeho kvalitu.

  • Zorný úhel – Parametr prezentující, jak širokou oblast kamera snímá.
  • Mikrofon – Pořizovaný video záznam bude i se zvukem.
  • IR LED přisvícení – Lepší kvalita obrazu v horších světelných podmínkách. Dosah takové kamery může být až 30 metrů v noci.
  • Redukce šumu – Dosažení čistšího obrazu bez šumu.

Zorné pole IP kamery do velké míry souvisí s ohniskovou vzdáleností. S tím je pojí samotný typ objektivu. Například široký zorný úhel předkládají IP kamery s objektivem Fishieye. Pro detailní pozorování jsou tu objektivy Zoom nabízející přiblížení obrazu v reálním čase. Proměnlivé ohniskové vzdálenosti lze dosáhnout s pomocí varifokálních čoček.

Kam ukládat data z IP kamery?

IP kamera venkovní

Díky tomu, že jsou IP kamery připojeny k internetu, máte jedinečnou možnost sledovat prostřednictvím vhodné aplikace živý obraz. Jenže, ke kameře nebudete připojeni stále, abyste sledovali, co se doma nebo ve firmě děje. Proto je třeba přemýšlet také o možnosti ukládání dat, z nichž lze v případě potřeby analyzovat, co se v daný okamžik stalo.

  • Interní úložiště – Vnitřní úložiště IP kamery, z něhož lze data překopírovat do počítače.
  • Paměťová karta – Kamera disponuje slotem pro externí paměťovou kartu, na kterou jsou data nahrávána.
  • NVR zařízení – Určitá podoba externího serveru, k němuž jsou připojeny IP kamery. Právě na sem dochází k ukládání dat. Jeho výhodou je vyšší kapacita oproti dvěma uvedeným modelům.

Doplňující parametry IP kamer

Po přečtení výše uvedených řádků byste měli mít povědomí o tom, jakou IP kameru potřebujete, respektive, jaké parametry vyžadujete. Pro doplnění a větší komplexnost ještě uvedeme, s jakými dalšími funkcemi se u těchto kamer můžete setkat. Mnohé z nich pro vás možná budou zásadní.

IP kamery

  • Reproduktory – Skrze kameru můžete na dálku komunikovat s tím, kdo se nachází v její blízkosti.
  • Detekce pohybu – Kamera začne automaticky nahrávat v okamžiku, kdy je v zorném poli detekován pohyb. Některé modely jsou dokonce vybaveny detekcí obličeje.
  • Možnost otáčení – Součástí IP kamery může být otočný kloub, který budete ovládat na dálku.
  • Alarm – IP kamera po detekci pohybu spustí integrovaný alarm nebo vám může poslat upozornění na mobilní telefon.
  • Napojení na zabezpečovací systém – IP kamery, které lze zapojit do dalšího systému, ať už je to bezpečnostní systém, chytrá domácnost apod.

Při výběru IP kamer mimo jiné narazíte také na skryté IP kamery, které jsou schovány za speciální zrcadlovou fólií. Tím nežádoucím návštěvníkům daných prostor znemožníte viditelné odhalení kamery. Zároveň máte možnost zakoupit věrohodné imitace IP kamer, které mají dokonce signalizační diodu. Působí tak, jako by nahrávaly záznam. Ve světě IP kamer si vybere zkrátka každý.