Slyšeli jste o označení notebooků 2v1 a nevíte, co si pod tímto výrazem představit? Nyní se to dozvíte včetně toho, na jaké parametry se při výběru notebooků 2v1 zaměřit.

Kategorie notebooků 2v1 má do jisté míry celkem jasné označení. Z logiky věci vyplývá, že provedení dva v jednom bude přinášet něco navíc oproti klasickému notebooku. A je tomu opravdu tak. Kromě notebooku získáte také tablet. Ve výsledku jde o produkt kombinující výhody obou těchto zařízení tvořících jeden celek.

Dell 2v1

Ne nadarmo se setkáte i s výrazem konvertibilní notebook nebo dotykový notebook. Právě druhé označení je jasně vypovídající. Notebook 2v1 na první pohled vypadá jako klasický notebook jen s tím rozdílem, že je vybaven dotykovou obrazovkou.

Provedení notebooku 2v1

I když pro vás zkratka 2v1 bude vypovídající, není všeříkající. Aby to nebylo tak jednoduché, notebooky tohoto typu mohou nabývat ještě odlišného provedení, a přesto všechny typy spadají do kategorie notebooků 2v1.

  • Notebook s dotykovou obrazovkou
  • Notebook s odnímatelnou dotykovou obrazovkou

Notebook s dotykovou obrazovkou je celkem známým řešením. Právě dotyková obrazovka usnadňuje ovládání a přináší další možnosti navíc. Takový model můžete obvykle používat v provedení notebook, respektive ho tak budete mít otevřený. Výhodou 2v1 je však velký úhel otevření displeje, takže poloha stojan nebo chcete-li „áčko“ může být navazující alternativou. Notebook je na stole obráceně a vy ho můžete v poklidu ovládat skrze dotykový displej. Poslední možností je plné překlopení displeje, kdy plní v podstatě úlohu tabletu. Klávesnice je schovaná za ním.

Alternativním řešením notebooků 2v1 jsou modely s odnímatelnou obrazovkou. Konvertibilní zařízení jinak označovaná jako Tablet PC. Od předchozího provedení se liší v tom, že obrazovka je od klávesnice plně oddělitelná. Takový notebook lze používat v kombinaci se speciálním stojánkem. U tohoto vyhotovení ale počítejte s omezenější konektorovou výbavou, menší baterií a téměř nulovou rozšiřitelností.

Pro koho je notebook 2v1 vhodný a pro koho ne?

Notebook 2v1

Ještě, než se zaměříme na důležité parametry notebooků 2v1 je třeba zmínit, pro koho jsou tato výpočetní zařízení vlastně ideální. Ne každý uživatel je totiž může ocenit. Své primární užití najdou v domácnosti, při práci, zábavě a cestování. Zkrátka tam, kde budete rádi kombinovat práci na notebooku s činností na tabletu. Ve prospěch notebooku 2v1 bude hovořit nejenom dotykový displej, ale také nižší velikost a hmotnost, včetně delší životnosti.

Na druhou stranu, notebooky 2v1 se nehodí pro ty, kdo dávají přednost výpočetní technice určené pro náročné úlohy a grafické práce. Tenký design je sice líbivý, do robustnosti však bude mít hodně daleko. Vlivem konstrukčního řešení je nutné počítat i s omezenější výbavou portů.

Konstrukční provedení notebooků 2v1

Teď už se pojďme věnovat jednotlivým parametrům těchto zařízení. Začneme nejprve z pohledu konstrukce. O flexibilitě v tomto případě asi nemá cenu pochybovat. Není ale notebook jako notebook. Šasi neboli konstrukce daného zařízení vypovídá o mnohém. Pokud sáhnete po plastu, určitě se domůžete nízké hmotnosti, na druhou stranu i minimální odolnosti. Opakem toho je kovové provedení.

Určitým kompromisem se stává notebook 2v1, jehož tělo je z části z plastu a z části z kovu, potažmo hliníku. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, nikdy nepodceňujte kvalitu v oblasti pantů, protože tato část notebooku bude při pravidelném používání a neustálém otevírání/překlápění displeje nejvíce namáhána.

Co se týče hmotnosti, připravte se na váhu notebooků do 1,5 až 2 kg. Je to dáno také tím, že notebooky 2v1 se nejčastěji vyrábí ve velikosti 10" až 14". Narazíte samozřejmě i na větší modely, u nichž však ona flexibilita ztrácí na významu.

Velikost displeje

Právě zmiňovaná hmotnost souvisí s velikostí notebooku 2v1. Při výběru velikosti displeje se zamyslete nad tím, kde zařízení budete používat. Jestliže častěji cestujete, vhod přijdou úhlopříčky 10" až 14". Pokud bude notebook spíše pevnou součástí vaší kanceláře nebo domácnosti, přijde vám vhod úhlopříčka 15,6". Pro náročnější práce z pohledu zobrazení to může být i větší velikost.

S displejem pochopitelně souvisí nejenom rozměry, ale také kvalita. Pomyslným odrazovým můstkem se stává technologie samotného panelu. S TN panely získáte rychlejší odezvu, u IPS a OLED lze očekávat širší pozorovací úhly a WVA displeje vám nabídnout věrnější barvy, včetně propracovanějšího kontrastu. K displeji se váže i rozlišení, které by mělo být minimálně FHD a vyšší. Nepodceňujte ani povrchovou úpravu displeje. Například lesklý displej nebude vhodný na cestování kvůli nepříjemným odrazům. Pohlídejte si i oleofobní vrstvu dotykového displeje, aby se vám otisky prstů dobře čistily.

Výkon notebooku 2v1

Notebook Dell

K volbě výkonu notebooku 2v1 přistupujte v podstatě stejně, jako u běžného notebooku. V první řadě si rozmyslete, k čemu ho budete používat. Nejčastěji vsadíte na procesory Intel Core řady i3, i5 a i7 a procesory AMD Ryzen 3, 5 a 7. Tomu by pochopitelně měla odpovídat i velikost operační paměti. Za běžný standard a určité minimum lze považovat 8 GB. Plánujete-li náročnější výpočetní operace, volte paměť 16 GB a více.

Neopomínejte ani na velikost úložiště, které je u notebooků 2v1 v podstatě vždy řečeno rychlými disky SSD. Zásadní pro vás bude kapacita. Ta by měla začínat na 128 GB a opět se odvíjet od toho, kolik dat budete v notebooku mít.

Vizuální výkon je nadstandard

Nutno podotknout, že většina notebooků 2v1 je vybavena integrovanou grafickou kartou, protože vzhledem k jejich velikosti a primárnímu určení není třeba ničeho lepšího. Pro běžnou kancelářskou práci, prezentace, domácí použití a podobně to naprosto dostačuje. Pokud jste v tomto směru náročnější, jsou dostupné i notebooky 2v1 s dedikovanou grafikou. V jejich případě získáte grafický výkon, který může být na úrok výdrže baterie.

Konektorová výbava

Notebooky 2v1 jsou obvykle cestovní záležitostí a nedílnou součástí nejrůznějších pracovních schůzek. Proto sehrávají konektory celkem zásadní roli. Na druhou stranu je třeba říci, že výrobci notebooků s konektory v poslední době celkem šetří, vše je totiž mnohdy řešeno bezdrátově. Menší notebooky 2v1 mají samozřejmě omezenější konektorovou výbavu. Pohlídejte si však alespoň základní výbavu.

  • USB-A
  • USB-C
  • Thunderbolt
  • HDMI

Vhod vám může přijít síťový konektor RJ-45, čtečky paměťových karet a slot pro SIM kartu. To už záleží na tom, jaká zařízení potřebujete připojovat. Dále se nabízí 3,5 mm audio konektor, dokovací konektor a jiné. V žádném případě nepodceňujte bezdrátové technologie Bluetooth a Wi-Fi odpovídajícího standardu.

Na co byste neměli zapomínat?

Notebook Dell 2v1

Výběr notebooku 2v1 je ryze individuální záležitostí. Kromě výše uvedených parametrů byste si měli pohlídat i několik menších drobností, které mohou ve výsledku plnit zásadní roli. Například se zamyslete nad rozmístěním konektorů, aby vám nevadili při používání bezdrátové myši. Pozor si dejte na špatné umístění ventilace především s ohledem na to, kde budete mít nejčastěji položený notebook.

Podstatnou roli sehrává také baterie. Vícečlánkové akumulátory mají pochopitelně větší kapacitu a delší výdrž, na druhou stranu je to na úkor hmotnosti. U konvertibilních notebooků kvůli otočnému displeji mnohdy nemůžete zvolit větší baterii. Výdrž v pohotovostním režimu by měla odpovídat vašim požadavkům denní práce v terénu.

Z pohledu bezpečnosti se zamyslete nad výbavou v podobě čtečky otisku prstů a senzoru rozpoznávání obličeje. V případě uživatelského komfortu přijde vhod stylus neboli dotykové pero přinášející další možnosti ovládání notebooku 2v1. U zařízeních pod 15,6", kterých bude v této kategorii asi většina, nepočítejte s numerickou částí klávesnice. Konvertibilní notebooky 2v1 má ve své produktové nabídce každý výrobce výpočetní techniky.