Potřebujete stolní počítač nebo notebook do kanceláře? Pak neutrácejte za novou výpočetní techniku a vsaďte na tu repasovanou. Prozradíme vám, na jaké technické parametry byste se měli zaměřit.

Repasovaný kancelářský počítač a repasovaný kancelářský notebook. Právě pojem repasovaný vám může ušetřit nemalé množství finančních prostředků. V dnešní době výpočetních technologií totiž takový nákup dává jednoznačný smysl. Při současném vývoji nemá cenu kupovat nový počítač nebo notebook. Ten repasovaný pořídíte za podstatně nižší peníze a nabídne vám dostatečné pracovní zázemí. Navíc můžete polahodit svoji duši, protože tím přispějete k čistší přírodě.

Kancelářský počítač

Jak už prozrazuje ono pojmenování kancelářská výpočetní technika, asi se není třeba zdlouhavě rozepisovat, kde všude se vlastně takové počítače a notebooky budou používat. Primárním místem je kancelář, schůzky s obchodními partnery, zákazníky apod. Pokud často cestujete, notebook je jako kancelářská výpočetní technika ideální volbou. Při stálé práci v kanceláři si plně vystačíte i se stolním počítačem.

Právě označení "kancelářská" výpočetní technika do jisté míry prozrazuje, že se například nemusíte hnát za přílišným výkonem, včetně toho grafického. Obvykle si vystačíte se základním vybavením, které je pro kancelářský software naprosto dostačující. Záleží ovšem na tom, co za práci vykonáváte.

Stolní počítač vs. notebook do kanceláře

Ještě, než se pustíme do rozboru jednotlivých technických parametrů dané repasované techniky do kanceláře, je vhodné mít jasno v základní otázce. Bude pro vás lepší repasovaný stolní počítač nebo repasovaný notebook? Na ni si pochopitelně musíte odpovědět sami.

V první řadě se zamyslete nad tím, zda v rámci vašich pracovních povinností vzniká potřeba cestovat s výpočetní technikou či nikoliv. Pak bude odpověď velice snadná. Pokud budete investovat do repasovaného notebooku, nemusíte se ani v kanceláři ochuzovat o větší pracovní plochu a komfort při psaní. Stačí k notebooku přikoupit monitor, klávesnici, myš, popřípadě ještě dokovací stanici, skrze níž všechny komponenty v kanceláři rychle připojíte.

Parametry repasované kancelářské techniky

Ať už se rozhodnete pro notebook nebo stolní počítač, mnohé ze základních technických parametrů budou shodné, a právě těmi začneme.

Procesor

Pomyslným odrazovým můstkem repasovaného kancelářského počítače bude procesor. Pokud provádíte nenáročné kancelářské operace, vystačíte si se čtyřjádrovým procesorem Intel Core i3. Jeho alternativou je konkurenční AMD Ryzen 3. Nutno však podotknout, že s přibývajícím softwarem na počítači rostou také nároky na výpočetní výkon. Jestliže provádíte náročnější operace, vsaďte raději na výkonnější řady procesorů Intel Core i5, popřípadě na AMD Ryzen 5. Pro běžnou kancelářskou práci půjde o nadstandardní výbavu.

Operační paměť

Počítač Dell

Repasovaná výpočetní technika musí mít i dostatečnou operační paměť. U stolních počítačů budete mít mnohdy více slotů pro její osazení oproti notebookům. Na to je třeba myslet při nutnosti budoucího rozšíření. Obecně platí, že čím větší operační paměť, tím lépe. V tomto směru je však třeba přihlížet k tomu, že jde o kancelářský stolní počítač nebo notebook. Za naprostý základ je považována kapacita 8 GB. Pokud patříte k náročnějším uživatelům, máte často otevřeno více aplikací, dokumentů a projektů, vyplatí se uvažovat o kapacitě až 16 GB.

Grafická karta

Pakliže bereme v úvahu repasovanou výpočetní techniku pro běžnou kancelářskou práci, na tuto komponentu nemusíte klást žádné speciální nároky. Přece jenom, kancelářská činnost je psaní dokumentů, surfování na internetu, používání databázových aplikací apod. S naprostým přehledem si vystačíte s integrovanými grafickými kartami. Nejčastěji jsou to graficky Intel HD Graphics, Intel UHD Graphics, AMD Radeon Graphics nebo Iris Graphics. Výjimkou by byla multimediální práce v kanceláři, kdy musíte sáhnout po dedikovaných grafických kartách.

Velikost úložiště

Vybírejte si repasovaný stolní počítač či repasovaný notebook s pevným diskem typu SSD. Jde o mnohonásobně rychlejší variantu oproti klasickému HDD, která je navíc odolná proti jakýmkoliv otřesům. V kancelářském notebooku by měl být naprostou samozřejmostí. Samotná kapacita je pak individuální záležitostí. Začínejte však na 256 GB. Vzhledem k tomu, že se zvyšují nároky na velikost dat, aplikací apod., vyplatí se uvažovat o SSD disku s kapacitou 512 GB.

Konektivita

K té budete s největší pravděpodobností přistupovat trochu odlišně u stolního počítače a notebooku. Pokud jde o repasovaný stolní počítač do kanceláře, pohlídejte si primárně dostatek obvyklých portů v předním panelu. Ty totiž budete mít ihned po ruce. Stolní počítače nabízí v závislosti na provedení šasi větší rozšíření oproti notebookům, takže další konektory získáte vzadu.

U repasovaných notebooků se počítá s tím, že se můžete pohybovat často na cestách. A právě tam vám mohou dané konektory přijít vhod. Jejich absenci však lze řešit prostřednictvím USB hubu. Obecně si pohlídejte konektorovou výbavu v podání HDMI, DisplayPort, USB-C, USB-A, RJ-45, audio, popřípadě vyžadujte čtečku paměťových karet.

Velikost a hmotnost

Počítač HP

U stolního kancelářského počítače se velikostí, a hlavně hmotností nemusíte příliš zaobírat. Pochopitelně můžete zakoupit šasi v různém rozměrovém provedení. Podle toho, jestli si kancelářskou výpočetní techniku necháte na stole nebo ji umístíte pod něj. Dostupné jsou varianta SFF, Desktop i Mini Tower. Od toho se samozřejmě odvíjí i možnost rozšíření výpočetní techniky. Kancelářské počítače se obvykle pojí s jednoduchým designem.

Mnohem větší pozornost si uzme repasovaný notebook do kanceláře. U něj musíte přece jenom počítat s tím, že ho s sebou budete nosit na pracovní schůzky.

Zobrazovací plocha

Pokud jde o zobrazovací plochu, v případě kancelářského počítače je to monitor. I zde můžete ušetřit a zakoupit repasovaný produkt. Mnohdy za podobnou cenu pořídíte lepší model nežli v případě nového monitoru. Co se týče velikosti, vše závisí na osobních potřebách, ale porozhlédněte se po variantách 24" až 27", nejčastěji s poměrem stran 16:9, 16:10 a 21:9. Nepodceňujte dostatečné rozlišení minimálně FHD.

U repasovaného notebooku do kanceláře hraje hlavní roli to, zda budete v kanceláři využívat displej notebooku nebo k němu připojíte monitor. U první varianty se vyplatí investovat do displeje 15,6" až 17". Pokud sázíte spíše na kompaktnost a nízkou hmotnost související se snadným přesouváním, zaměřte se na displeje 13,3" až 14". Malou plochu v kanceláři budete suplovat velkým monitorem.

Operační systém a další věci

Počítač Lenovo

V neposlední řadě neopomínejte ani na operační systém. Vzhledem k brzy končící podpoře operačního systému Microsoft Windows 10 bude ideální volbou systém Microsoft Windows 11, na který mimochodem můžete přejít z "desítek". Pro pracovní použití a kancelářské účely je vhodná varianta systému Professional mnohdy označovaná zkratkou Pro.

V rámci pohodlné kancelářské práce nepodceňujte ani příslušenství k repasovanému stolnímu počítači. Typickým příkladem je kvalitní klávesnice s příjemným zdvihem kláves a myš. Ta nemusí být pouze drátová, ale také bezdrátová.

Na základě těchto informací si budete schopni vybrat repasovanou kancelářskou výpočetní techniku, která vám bude přinášet náležitý užitek a kvalitní pracovní zázemí.