Ultrabooky představují jednu z populárních kategorií notebooků. Víte, čím se tato výpočetní technika vyznačuje a na co se zaměřit při volbě ultrabooku? Tohle všechno a mnohé další vám nyní prozradíme.

Když se zahledíte na trh s notebooky, určitě si všimnete poměrně pestrého dělení produktů. Existuje hned několik kategorií s charakterově odlišnými notebooky využitelnými v různých situacích. Jeden segment představují například nejpopulárnější kancelářské notebooky. Dále to jsou herní notebooky nebo mobilní pracovní stanice zaměřené na výkon. Samostatnou kapitolu pak tvoří ultrabooky.

Ultrabook 2v1

I když je název tohoto specifického notebooku celkem zřejmý, jsou tu přece jen tací, kteří úplně netuší, v čem je ultrabook jiný než klasický notebook určený pro kancelářskou práci a domácí použití. Ultrabook se primárně vyznačuje několika vlastnostmi, mezi něž patří kompaktnost, tedy minimalistický vzhled a nízká hmotnost. K tomu všemu působí moderním dojmem, takže představuje reprezentativní výpočetní techniku.

Ultrabook je ve své podstatě stylovým notebookem, o němž výše uvedený popis praví jediné. S notebookem tohoto typu se bude krásně cestovat. Navíc budete mít pocit, že pracujete s něčím nadstandardním z pohledu zpracování a designu. Pokud hledáte notebook s kompaktním a zároveň lehkým tělem, včetně precizního zpracování, je ultrabook tou správnou volbou. Při nákupu ultrabooku je důležité zaměřit se na několik podstatných parametrů.

  • Velikost
  • Provedení těla
  • Hardware
  • Konektorová výbava

Kompaktnost sehrává hlavní roli

Ultrabooky se vyznačují svým minimalistickým vzhledem. Modely vybízejí k cestování, pracovním schůzkám, školní výuce apod., protože právě na cestách o nich nebudete ani vědět. Je tedy jasné, že velikost je klíčovým parametrem ultrabooku. Nejčastěji se setkáte s modely o velikosti 13" a 14", které už dokáží plně nahradit klasický notebook. Výjimkou ovšem nejsou ani menší verze 12" nebo naopak ty přibližující se k běžným notebookům o velikosti 15".

Kompaktnost a minimalismus mají pochopitelně jasně dané parametry. Při volbě ultrabooku budou klíčové rozměry daného modelu. Podstatná je tloušťka. Ultrabooky se vyznačují malou tloušťkou, díky čemuž působí elegantním dojmem. Tyto notebooky mají obvykle výšku kolem 15 milimetrů, maximálně do 20 mm. Šířka a hloubka odpovídají velikosti úhlopříčky. Podstatná je ona tloušťka, která dělá ultrabook ultrabookem.

Podobně je to také s hmotností. Ta je oproti běžným notebookům menší. I zde se odvíjí od velikosti ultrabooku. Obecně se však pohybuje do 1,5 kg. Menší ultrabooky mají hmotnost dokonce kolem 1 kg, takže o nich v tašce či brašně nebudete vědět. Kompaktnost je tedy jednou z prvotních vlastností, na níž se u ultrabooku budete zaměřovat.

Kvalitní provedení šasi

Ultrabook Dell

Když si představíte tenký a snadno přenositelný notebook, napadne vás jediné. A tím je odolnost. Asi nikdo by nechtěl prohýbající se základnu nebo kryt displeje. Právě kvůli tomu jsou ultrabooky nejčastěji zhotoveny z hliníku. Obvykle mají celokovové provedení, kde zásadní roli sehrávají takové prvky, jakými jsou uhlíková vlákna, hořčík apod. Ty se starají o to, že šasi ultrabooku je dostatečně pevné a odolné, přitom je tenké a elegantní.

Kovové tělo přináší také příjemný pocit na omak. Když uchopíte tenký ultrabook z kovu, rozhodně nabydete dobrý dojem z jeho celkové mechanické výdrže. Kov je povrchově odolnější. V kombinaci s pevnými a kvalitními panty docílíte patřičné záruky z pohledu dlouhé životnosti. A to i za předpokladu, že budete s ultrabookem často cestovat. Kvalitní šasi je tedy jedním z důležitých předpokladů pro každodenní a bezproblémovou práci.

Hardware ultrabooku

Při výběru ultrabooku nesmíte hledět pouze na design, i když je u této kategorie výpočetní techniky hodně důležitý. Zaměřit se musíte také na to, co se ukrývá pod pokličkou neboli v kovovém šasi. Pravdou zůstává, že ultrabooky jsou primárně určeny pro běžnou kancelářskou práci. Neočekávejte od nich přehnaný výkon a nějaké náročné výpočetní úlohy. Důvodů je hned několik. Tenké tělo neumožňuje tak efektivní chlazení a na druhou stranu by to bylo v rozporu s další přínosnou vlastností ultrabooků, kterou je výdrž na baterie.

Výpočetní a grafický výkon

V závislosti na konkrétní značce ultrabooku se domůžete odlišného procesoru. Pokud chcete ultrabook pro každodenní práci bez větších výkonnostních zádrhelů, volte procesory Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 a novější. Alternativou jsou samozřejmě procesory AMD, například AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5 a vyšší řady. Volba konkrétního procesoru hodně záleží na tom, k čemu budete ultrabook využívat. Čím novější generace procesu, tím lepší. Starší, než výše uvedené procesory nejsou vhodné.

Výpočetní výkon je ovlivněn nejenom procesorem, ale také operační pamětí. Vzhledem k tenkému tělu ultrabooku nepočítejte s přemírou slotů, jako je tomu u klasických notebooků, potažmo mobilních pracovních stanic. Dostupné jsou tedy maximálně dva paměťové sloty. Typ paměti se pochopitelně odvíjí i od generace procesoru, takže celkový výkon jde ruku v ruce. Za naprosté minimum lze považovat 8 GB operační paměti. Pokud se ovšem nechcete z pohledu výkonu omezovat, posuňte tuto hranici na 16 GB.

Vedle výpočetního výkonu je tu ještě ten grafický. Jak už výše uvedená charakteristika ultrabooků prozrazuje, tyto notebooky nejsou zrovna ideálem pro střihání videí, náročné zpracování multimédií a grafické práce, a to již z prezentovaných důvodů. Právě proto se nejčastěji setkáte s integrovanými grafickými kartami, které jsou pro primární účely ultrabooku naprosto dostačující.

Rychlý SSD disk je základ

Ultrabook HP

Pokud vám má jít práce na ultrabooku skutečně od ruky, potřebujete také rychlý pevný disk. Dnes už jsou pravděpodobně všechny modely na trhu vybaveny SSD disky. U pevného disku bude hlavní roli sehrávat především kapacita odpovídající plánovanému použití ultrabooku. Za minimální považujte kapacitu 256 GB.

Ultrabook s dotykovým displejem

Při výběru ultrabooku nepodceňujte ani kvalitu displeje. V současnosti se setkáte s různými zobrazovacími technologiemi. Populární jsou IPS displeje nebo OLED technologie. Rozlišení by pak mělo korespondovat s velikostí úhlopříčky. Někdo samozřejmě sáhne po větším rozlišení, jiný se i z pohledu uživatelského komfortu spokojí s tím menším. Za minimální hranici lze však považovat rozlišení 1 920 x 1 08 pixelů, tedy FHD rozlišení. Běžně jsou ale dostupná mnohem větší rozlišení.

Někteří výrobci nabízí dokonce ultrabooky s dotykovými displeji. Takový displej je otočný, takže z tenkého notebooku během okamžiku uděláte dotykový tablet. U obrazovky si pohlídejte lesklé vs. matné provedení, protože každá z těchto ploch má své výhody a nevýhody. Například odlesky, viditelnost na slunci apod.

Dlouhá výdrž baterie

Ultrabook otevřený

Při nákupu ultrabooku nepodceňujte ani výdrž akumulátoru. Přece jenom, tento typ notebooku doslova vybízí k cestování s výpočetní technikou. A jen málokdo chce být při pracovních schůzkách limitován výdrží baterie. Spousta modelů tak předkládá víceméně celodenní výdrž, avšak za předpokladu, že budete ultrabook využívat "přiměřeně". Snížený jas, běžná kancelářská práce apod.

Ultrabooky jsou standardně konstruovány na dlouhou výdrž. Pokud je ale budete využívat v dlouhodobé výkonnostní zátěži, očekávejte zkrácení výdrže a zpomalení procesoru. Vliv na to má především trochu omezenější chladící systémem kvůli tenkému tělu ultrabooku. Při hraní her proto přichází snížení výkonu a zkrácení výdrže. Naopak při kancelářské práci vytěžíte z ultrabooku maximum.

Omezenější konektorová výbava

Poslední částí, na kterou byste se měli zaměřit při výběru ultrabooku je konektorová výbava. Tu lze oproti klasickým notebooků vnímat jako chudší, což je pochopitelně dáno tenkým tělem a tím pádem nedostatkem místa pro větší množství portů. Možná proto se zajímejte o to, s jakými konektory budete moci na cestách pracovat.

Dnes jsou alfou a omegou porty USB-C (Thunderbolt), přičemž jeden bývá nabíjecí. Neočekávejte více, jak dva tyto porty, včetně klasického USB typu A a audio konektor. Vše ostatní lze brát jako nadstandard, což dokazuje třeba čtečka paměťových karet. Omezenou konektorovou výbavu ovšem nelze vykreslovat jako hendikep. Přece jenom, u ultrabooků se spoléhá na to, že nepotřebujete připojení skrze konektor RJ-45 a budete všude využívat bezdrátové připojení. Na cestách si s omezeným počtem konektorů vystačíte a v kanceláři můžete použít rozbočovač portů.

Kdy je lepší ultrabook a kdy naopak notebook?

Ultrabook zezadu

Pakliže uvažujete o pořízení ultrabooku, výše uvedené řádky se vám stanou jistě dobrým vodítkem pro volbu adekvátního modelu. Otázkou však zůstává, zda ke své práci potřebujete ultrabook nebo si vystačíte s klasickým notebookem.

Jestliže svou výpočetní techniku často přenášíte, fungujete převážně bezdrátově, věnujete se maximálně kancelářské práci a kladete důraz na kompaktnost a elegantní vzhled, je ultrabook ideální volbou. Pakliže na notebooku chcete hrát spíše hry, věnovat se náročnějším multimediálním a výpočetním operacím, máte počítač obvykle na jednom místě a prahnete po bohaté konektorové výbavě, sáhněte raději po klasickém notebooku.