Patříte mezi hráče počítačových her? Potřebujete tvořit 3D vizualizace nebo jakkoliv jinak zpracovávat multimediální obsah? Potom ke své práci budete vyžadovat nejenom výkonný počítač, ale také grafickou kartou. Právě s jejím výběrem vám nyní pomůžeme.

AMD Radeon

Každý uživatel výpočetní techniky asi správně tuší, k čemu slouží grafická karta. Jak už prozrazuje název této komponenty, podporuje především grafický výkon počítače. V případě graficky se můžete setkat se dvěma odlišnými názvy.

  • Integrovaná grafická karta – Jde o grafickou kartu zabudovanou do počítače z výroby. Obvykle se vyznačuje menším výkonem a svoji úlohu plní spíše v rámci kancelářských prací a běžného používání.
  • Dedikovaná grafická karta – Jinak zvaná externí grafická karta, která se do počítače připojuje dodatečně skrze příslušný slot. Právě prostřednictvím ní můžete značně ovlivnit grafický výkon výpočetní techniky.

Pokud chcete docílit plynulosti grafických procesů, patříte k vyznavačům VR techniky, pracujete jako designéři nebo jen chcete hrát ty nejnovější hry, měli byste si do svého počítače pořídit dedikovanou grafickou kartu odpovídajícího výkonu.

Jakou potřebujete grafickou kartu?

Na počátku všeho si ujasněte, k jakým účelům grafickou kartu vlastně vyžadujete. Setkat se můžete se třemi kategoriemi těchto produktů určených pro odlišné činnosti.

  • Kancelářské grafické karty
  • Herní grafické karty
  • Profesionální grafické karty

Kancelářské grafické karty

Cenově nejdostupnější kategorii představují kancelářské grafické karty, které jsou primárně určeny pro zvládání kancelářských programů a běžné operace v grafických softwarech. V jejich prospěch hovoří již zmíněná nižší pořizovací cena a nižší spotřeba energie. V závislosti na typu grafické karty si možná budete moci zahrát i některé starší herní tituly, avšak v omezené míře z pohledu grafiky.

Kancelářské grafické karty se hodí do kanceláře, školy nebo domácnosti, kde neočekáváte náročnější práci s grafikou.

Herní grafické karty

NVIDIA

Opakem kancelářských grafických karet jsou herní grafiky. U nich lze počítat nejenom s vysokým výkonem, ale také se zajímavým designem. Ten vynikne například v herním počítači s průhledným šasi a podsvícením. U herních grafických karet získáte větší paměť, ale i odpovídající chlazení. S těmito modely grafik se můžete pustit do hraní nejnovějších her.

Počítat ovšem musíte s vyššími pořizovacími náklady oproti kancelářským grafickým kartám. Vyšší je i samotná spotřeba energie.

Profesionální grafické karty

Profesionální grafiky jsou primárně určeny pro ty, kdo se grafickými pracemi živí. Grafiky jsou koncipovány tak, že si poradí s náročnými grafickými programy, 3D návrhy, aplikacemi typu CAD a CAM a podporují připojení více monitorů najednou při zachování vysokého grafického výkonu. Profesionální grafiky obvykle přináší podporu toho největšího rozlišení a prezentují poměrně širokou škálu nabízených modelů.

I v tomto případě počítejte s tím, že za tyto grafické karty si jednoduše připlatíte. I když by se mohlo zdát, že profesionální grafická karta je výkonná, takže vhodná i pro hraní počítačových her, často tomu tak není. Proto je vhodné grafiku vybírat s jasně daným cílem.

Zaměřte se na parametry grafických karet

Obecné dělení grafických karet je takovým pomyslným odrazovým můstkem do světa grafik. Při jejich výběru vám obvykle nestačí znát jenom účel použití, ale také ty správné parametry. Ty jsou pro využití grafiky naprosto zásadní. A jaké to jsou?

  • Grafický čip
  • Grafická paměť
  • Chlazení
  • Konektivita
  • Kompatibilita

Grafický čip

Výkon grafické karty z největší míry ovlivňuje použití grafického čipu. Jeho volba se zároveň promítá do pořizovací ceny grafiky. V současné době se můžete setkat s dvěma nejrozšířenějšími variantami. Jsou to výrobci AMD a NVIDIA. Každý z nich produkuje bezpočet modelových řad lišících se grafickým výkonem. Při porovnání obou lze konstatovat, že AMD čipy jsou o něco levnější, kdežto NVIDIA čipy jsou o něco výkonnější.

Grafická paměť

RTX 2080

Vhodně zvolený grafický čip by měl korespondovat také s odpovídající grafickou pamětí. Ta totiž podporuje rychlost dané grafické karty, jako celku. Velikost grafické paměti vybírejte s přihlédnutím k použití grafiky.

  • Grafická paměť 2 až 4 GB je vhodná pro kancelářské grafické karty.
  • Grafická paměť od 4 GB a výše je ideální pro herní grafiky.
  • Grafická paměť nad 16 GB je určena pro profesionální grafické karty.

Podstatná je nejenom velikost grafické paměti, ale i její frekvence udávaná v MHz. S narůstající frekvencí pochopitelně dochází k rychlejšímu přesunu nezbytných dat. Za určitý standard je v dnešní době považována grafická paměť typu GDDR5 a GDDR6. Setkat se můžete i s označením GDDR5X. Ta je dvakrát rychlejší než GDDR5. Mezi novější technologie se řadí grafické paměti HBM2, které mají větší šířku sběrnice.

  • Šířka sběrnice GDDR pamětí od 64 do 512 bitů.
  • Šířka sběrnice HBM2 od 2 048 do 4 096 bitů.

Chlazení

Všichni to známe ze segmentu výpočetní techniky. Když je výkon, je také teplo a tím pádem i potřeba odpovídajícího chlazení. Nejinak je tomu v případě grafických karet. V závislosti na výkonu grafiky se můžete setkat se třemi typy chlazení.

  • Pasivní chlazení – Je nedílnou součástí méně výkonných grafických karet, například těch kancelářských. Jedná se o typ chlazení bez ventilátoru.
  • Aktivní chlazení – Grafické karty vybavené aktivním chlazením mají ventilátory, s nimiž je regulována teplota grafiky. Obvykle se jedná o jeden až tři ventilátory.
  • Vodní chlazení – U těch nejvýkonnějších grafik se můžete setkat i s vodním chlazením, které s oblibou využívají uživatelé výpočetní techniky zaměřující se na taktování a zvyšování výkonu grafické karty.

Pokud vámi vyhlédnutá grafika disponuje ventilátory, měli byste si u ní pohlídat ještě jeden důležitý parametr. A tím je hlučnost. Ideálně, když bude mít tento parametr hodnotu cca 40 dB.

Konektivita

Neopomínejte ani na to, jakým rozhraním disponuje grafická karta. Její součástí jsou totiž konektory sloužící pro připojení monitorů a jiných zobrazovacích zařízení. V dnešní době se setkáte primárně s digitálními konektory.

  • HDMI
  • DisplayPort
  • DVI

Je logické, že digitální konektory poskytují vyšší kvalitu přenášeného obrazu a rozlišení. Někomu se však může hodit ještě analogový konektor VGA, popřípadě novější konektor USB-C. Podstatný je i počet těchto konektorů pro připojení více monitorů naráz, pokud to grafická karta podporuje a je dostatečně výkonná.

Kompatibilita

RTX 8000

Při výběru konkrétní grafické karty přihlížejte také k tomu, abyste ji mohli vložit do svého počítače. V první řadě musí počítač disponovat odpovídajícím PCI rozhraním. Pokud máte starší PCI Express 1.0 x16, pak můžete mít problém s připojením nových grafik. Naopak se sběrnicí PCI Express 3.0 x16 si z pohledu připojení nemusíte dělat příliš velké starosti.

Pozor na to, že odpovídající rozhraní není tím jediným důležitým parametrem. Pokud zvolíte grafickou kartu s příkonem vyšším jak 75 W, budete muset řešit napájecí kabely. Zásadní jsou i fyzické rozměry grafiky. Ty mohou společně s ventilátory nabývat větších velikostí, takže si předem ověřte, že se vám taková grafická karta vejde do počítačové skříně.

Doplňující informace na závěr

Nyní, když víte, podle jakých parametrů vybírat grafickou kartu do počítače, zmíníme se v rámci komplexnosti prezentovaných informací ještě o několika dalších věcech. Je to například možnost přetaktování grafiky. Mnohé modely disponují továrním nebo automatickým přetaktováním pro dosažení vyššího výkonu. Pokud se pustíte do uživatelského přetaktování, měli byste vědět, co děláte, a to i z důvodu adekvátního chlazení grafiky.

Některé grafiky se pak pyšní podporou nejrůznějších technologií.

  • Raytracking
  • DirectX 12
  • VR ready
  • NVIDIA 3D Vision

Při výběru grafické karty vezměte v potaz každý z výše uvedených parametrů, ať zvolený model odpovídá vašim požadavkům do nejmenšího detailu. Po nákupu nové grafické karty se pak můžete inspirovat dalším článkem Jak nainstalovat grafickou kartu.

AMD Radeon

NVIDIA

RTX 2080

RTX 8000