Počítačová klávesnice je nedílnou součástí výpočetní techniky, ať už jde o notebook nebo stolní počítač. Pokud vykazuje značné známky znečištění, je vhodné ji vyčistit. V ten moment byste měli vědět, jak na to.

Výpočetní techniku bez klávesnice v podstatě nelze používat. S pomocí kláves zadáváme hesla, internetové adresy, píšeme dokumenty a provádíme mnohé další úkony. Není se tedy čemu divit, že po nějakém čase se klávesnice ušpiní. Může jít o povrchovou špínu na klávesách, mezi nimi, ale také pod nimi. Pokud máte nepořádek v klávesnici, stává se, že po nějakém čase začne špatně fungovat. Zaseknuté klávesy, občasné výpadky při stisku a podobné problémy jistě nejsou ničím příjemným. Jestliže k takové situaci dojde, je nejvyšší čas pustit se do čištění.

Pomyslným odrazovým můstkem při čištění této části výpočetní techniky je odpojení klávesnice od napájení. Pokud jde o externí klávesnici, odpojte ji od stolního počítače. Tu bezdrátovou raději vypněte. V případě notebookové klávesnice je to trochu složitější. V každém případě vypněte notebook.

Vlhčené ubrousky a stlačený vzduch

Klávesnice Dell

Ať už řešíte znečištěnou notebookovou klávesnici nebo externí klávesnici u stolního počítače, s drobnou povrchovou špínou si poradíte celkem snadno a rychle. Stačí si pořídit vlhčené ubrousky použitelné na plast. Popřípadě vezmete jemný hadřík a lehce ho navlhčíte, nikoliv namočíte. Pak můžete při vypnuté výpočetní technice provést povrchové odstranění špíny z klávesnice. Pozor dávejte při mytí jednotlivých kláves, ať se vám hadřík nebo ubrousek někde nezasekne a nezpůsobíte si škody. Kromě kláves lze umýt i prostor mezi nimi.

Především u notebookových klávesnic budete bojovat s menším profilem kláves, které mohou být z boku zašpiněné. Taková špína se hadříkem myje velice špatně, takže si můžete pomoci domácími doplňky. Vsaďte kupříkladu na vatové tyčinky. Lehce navlhčená tyčinka se stane praktickým pomocníkem při čištění stran nižších kláves. Tohle je nejjednodušší způsob mytí klávesnic s menší mírou zašpinění, a hlavně těch s neodnímatelnými klávesami.

Bojovat samozřejmě můžete nejenom s povrchovou špínou, ale i s nepořádkem uvnitř klávesnice. I zde začněte od toho nejjednoduššího. Externí klávesnici stačí vzít do ruky a otočit klávesami dolů. Když s ní trochu zaklepete, možná se budete divit, jaké poklady vám vypadnou. U notebooku je to trochu složitější, ale lze to také. Jen před tímto počinem notebook vypněte a u klasického pevného disku HDD zapomeňte na hrubé klepání s výpočetní technikou.

Alternativou tohoto základního způsobu čištění nepořádku v klávesnici je stlačený vzduch ve spreji. Ten se v ten moment stává velkým pomocníkem a ve své podstatě nemůže natropit žádné škody. Ostatně, k čištění výpočetní techniky je jako stvořený. Díky němu můžete z klávesnic vyfoukat ještě více nepořádku, který způsobuje nefunkčnost některých kláves.

Čím dalším se dá čistit klávesnice?

Pokud se ještě zastavíme u povrchového čištění počítačové klávesnice, kromě zmíněných vlhčených ubrousků a lehce navlhčeného jemného hadříku se nabízí i jiné alternativy. Typickým příkladem je čistící přípravek na klávesnice. Ten může nahradit právě vodu a přijde vhod na zašlé a silně držící nečistoty.

Spoustu příznivců si získala i speciální čistící hmota, která na první pohled připomíná celistvý gel nebo plastelínu. Tu budete opatrně válet po klávesnici a během chvíle se na ni nalepí všechny nečistoty. Tuto plastelínu lze pochopitelně využít opakovaně, dokud na sebe po očištění stále lepí nepořádek z klávesnice. Pakliže všechny výše uvedené metody čištění klávesnic selžou, nezbývá než přistoupit k důkladnější očistě.

Vyčištění klávesnice od A až do Z

Bílá klávesnice

Pokud máte klasickou počítačovou klávesnici s membránovými spínači, můžete se na rozdíl od notebookové klávesnice pustit do jejího rozebrání. U notebooků je to individuální záležitost, která si obvykle žádá rozdělání celého notebooku, a i tak můžete narazit na klávesnici v podobě jednolitého kusu příslušenství.

Vraťme se ale k běžné počítačové klávesnici. Tu před rozebráním v každém případě odpojte od počítače. První fází je odstranění kláves. V závislosti na typu kláves by to mělo jít lehce po stisknutí prsy a povytažení směrem vzhůru. Využít můžete i některých sofistikovanějších nástrojů.

  • Kleště
  • Speciální pinzeta na klávesy

Vždy buďte opatrní, abyste použitými nástroji nepoškodili části kolem kláves a uvnitř klávesnice. Vyvarujte se například použití nože nebo podobného nástroje. Před vyndáním všech kláves si klávesnici vyfoťte ať víte, kam konkrétní klávesy nasadit. Jestliže v této fázi chcete být skutečně důslední, vyčistěte jednu klávesu po druhé. Popřípadě je můžete všechny vhodit do nádoby s mýdlovou vodou, kde se špína odmočí a půjde snadno setřít.

Kryt na klávesnici

Nyní přichází další fáze čištění počítačové klávesnice. V okamžiku, kdy máte všechny klávesy vyndané, můžete použít stlačený vzduch ve spreji a opatrně vyfoukat nečistoty kolem spínačů kláves. Volné nečistoty ihned odletí. Ty přilepené budete muset odstranit jiným způsobem.

Nápomocen vám může být speciální štětec nebo zvolíte zubní kartáček s jemnými štětinami. S pomocí něho lze očistit samotné spínače a prostor mezi nimi. Drobné namočení kartáčku jistě nevadí. Voda by však neměla zatéct do míst, kam nepatří. Dalším krokem je otření vnitřní části klávesnice za pomoci vlhčeného ubrousku nebo jemného navlhčeného hadříku. S pomocí něho dostanete zbývající nečistoty mezi spínači a z ostatních ploch.

V tento moment je čistící proces počítačové klávesnice u konce. Nyní vás čeká její sestavení. Všechny klávesy nechte důkladně oschnout a teprve poté se pusťte do jejich opětovného nacvaknutí. Mustrem se vám stane právě pořízená fotografie klávesnice. Potom bude klávesnice, opět jako nová.

Jedno malé doporučení na závěr čistícího procesu. K čištění nikdy nepoužívejte vysavač, díky kterému můžete přijít o některé části klávesnice. Ty byste pak museli hledat v pytlíku s prachem. Lepší je vždy foukat směrem ven, takže použít stlačený vzduch ve spreji.

Minimalizujte znečištění klávesnice

Černá klávesnice

Pokud nechcete pravidelně podstupovat výše uvedené kroky související s důkladným mytím klávesnice, nepodceňujte patřičnou prevenci. Zafixujte si každodenní návyky, s nimiž bude mytí kláves, potažmo klávesnice minimální.

První z doporučení je asi pro mnoho uživatelů výpočetní techniky naprosto automatické. Před tím, než půjdete pracovat na počítač si důkladně umyjte ruce. To je první předpoklad absence jakékoliv špíny. Někdo z hygienických důvodů dokonce využívá antibakteriální gel, protože na klávesách ulpívá spousta bakterií.

Dále se vyvarujte jakékoliv konzumaci jídla a pití nad klávesnicí. Právě odsud se berou drobky, které můžete nacházet mezi klávesami. Polití klávesnice navíc může znamenat její konec. Proto ji při stravování minimálně odsuňte do dostatečné vzdálenosti od sebe. Nakonec se můžete naučit i to, že klávesnici při odchodu od počítače přikryjete obalem nebo hadrem. U notebooku, který obvykle zavřete něco takového řešit nemusíte. Z dlouhodobého hlediska se vám nebude prášit do klávesnice./p>

Pokud vlastníte dražší počítačovou klávesnici, výše uvedené řádky byste si měli vzít k srdci. Vyplatí se to.

Klávesnice Dell

Bílá klávesnice

Kryt na klávesnici

Černá klávesnice