Pevný disk je nedílnou součástí výpočetní techniky. Úložiště, na kterém jsou shromažďována všechna systémová a uživatelská data. Pokud bojujete s pomalým pevným diskem, máme pro vás pár zajímavých tipů.

Pevný disk ve stolním počítači nebo notebooku může nabývat odlišných podob. Pokud patříte k majitelům klasických disků HDD, jakékoliv jejich zrychlení pro vás jistě představuje zásadní roli. V malé míře to platí u rychlých SSD disků, i když pro ně se níže uvedené tipy mohou také hodit. Mnohé z nich jsou totiž obecného charakteru.

Vyčištění pevného disku

Disk HDD

Ke zrychlení klasického HDD přistupujte od samotného základu. Začněte důkladným vyčištěním. Vsaďte na diskový minimalismus a snažte se odstranit všechno nepotřebné. Přemíra bezvýznamných dat a aplikací totiž udělá své. Pokud něco nepoužíváte to, nemá to na vašem pevném disku co dělat.

Začněte tím, že odinstalujete nevyužívané programy a odstraníte jejich data. Nedostatek místa na pevném disku má mimochodem vliv na zpomalování operačního systému Windows, takže i z tohoto důvodu je zapotřebí provádět průběžné čištění a promazávání všeho nepotřebného. Velkým pomocníkem se vám v tomto ohledu stane funkce Vyčištění disku.

  • V operačním systému Windows 7 tuto funkci naleznete po kliknutí pravým tlačítkem na Tento počítač – Vlastnosti.
  • U operačních systémech Windows 10 a 11 stačí kliknout na nabídku start a napsat Vyčištění disku.

Aplikace Vyčištění disku vám umožní vymazat daleko více dat než jen pouhé odinstalování aplikací anebo přesun vašich osobních dat. Vyčištění disku je důkladným procesem, protože se zaměřuje na řadu skrytých dat – dočasné soubory internetu, mezipaměť shaderů DirectX, dočasné soubory, stažené soubory programů a mnohé jiné. Využít můžete i volby pro vyčištění systémových souborů, kde se vám nabízí ještě hlubší čistka.

Defragmentace pevného disku HDD

Pevný disk

Pokud využíváte klasický pevný disk HDD, pak můžete upotřebit další z pomůcek operačního systému Windows, která zvýší výkon disku. Právě u HDD dochází k fragmentaci diskového prostoru. Pod tímto označením si můžete představit nesouvislé ukládání dat. To vede následně ke zpomalení pevného disku. Proto je vhodné čas od času provádět defragmentaci disku.

V operačním systému Windows 10 a 11 stačí otevřít nabídku Start a napsat příkaz Defragmentace a optimalizace. Následně vyberete odpovídající jednotku a spustíte Optimalizaci, popřípadě můžete disk Analyzovat. Vzhledem k tomu, že je tato funkce přínosem z pohledu zvýšení výkonu pevného disku, je ideální využít i Plánované optimalizace. Defragmentace je poté spouštěna podle plánu a vy se nemusíte o cokoliv starat.

Trochu jinak je to u pevných disků SSD. Tyto disky se s ohledem na používanou technologii fyzicky nefragmentují, takže proces defragmentace je víceméně zbytečný a může se naopak stát brzdou systému. U nich tedy můžete vypnout spouštění defragmentace podle plánu. U SSD disků hraje podstatnější roli nástroj TRIM, který navyšuje životnost celého pevného disku.

Stejným způsobem lze defragmentovat i externí disky.

Superfetch a předběžné načítání

Kromě výše uvedených tipů, které se mohou zásadně projevit ve zvýšení výkonu pevného disku tu máme ještě několik dalších, s nimiž můžete experimentovat. Mnohé z nich se mohou projevit ve větší či menší míře.

Jedním z nich je například funkčnost Superfetch. Ta do jisté míry odhaduje, jaké aplikace budete používat, a prot se je snaží dopředu připravit v paměti. Taková pomůcka se může na jednu stranu hodit, v jiných situacích vám bude spíše na obtíž. Vyzkoušet proto můžete, zda práce s výpočetní technikou nebude bez Superfetch náhodou rychlejší. Její vypnutí je velice snadné.

  • Přes pravé tlačítko na Start zvolte Správce zařízení – Služby a aplikace – Služby.
  • Nebo spusťte aplikace Spustit a napište příkaz services.msc.

Právě zde u starších verzí operačního systému Windows najdete službu Superfetch a jednoduše ji zakážete. V novějších verzích systému Windows je tato funkce známá pod názvem SysMain. U SSD disků by se zákaz této služby měl vyplatit. Po vypnutí funkce Superfetch si můžete všimnout, že vám minimálně poklesne velikost procesu System.

Pevný disk Seagate

Dále se nabízí možnost trvalého zakázání předběžného načítání uloženého obsahu. Načítání obsahu do paměti RAM můžete zabránit změnou hodnoty v registrech, kterou by měl provádět pouze ten, kdo ví, co dělá.

  • Klikněte na nabídku Start a napište Editor registru.
  • Využijte cestu HKEY_LOCAL_MACHINE – SYSTEM – CurrentControlSet – Control – Session Manager – Memory Management – PrefetchParameters.
  • U položky EnablePrefetcher změňte hodnotu na "0".

I když jde o paměťově nenáročný proces, může se v některých situacích promítat do výkonu pevného disku. Nutné to není v případě, že máte ve stolním počítači nebo notebooku SSD disk.

Pár tipů na závěr

SSD disk

Setkat se pochopitelně můžete i s dalšími tipy cílícími na zvýšení výkonu pevného disku. Mnohé z nich jsou méně obvyklé a nemusí mít takový význam. Vše je ale individuální záležitostí a možná právě u vás to zafunguje. Pokud bojujete s pomalým pevným diskem, měli byste se starat nejenom o jeho čistotu popisovanou výše. Mnohdy se velkým brzdičem systému stává internetový prohlížeč, u něhož je vhodné čas od času provést důkladné čištění mezipaměti, cookies, historie apod.

Další slovo do pranice přináší indexování disku. Za určitých podmínek vám jeho vypnutí může přinést jistý zisk. Stiskněte nabídku Start a napište Možnosti indexování. Zde se vám dostane pestrých voleb nastavení. Ať už je to vyloučení složek pro indexování souborů, typů souborů a ostatní nastavení. Je pravdou, že SSD disky si poradí s rychlým vyhledáváním i bez indexování. Záleží však na způsobu používání výpočetní techniky.

Výkon pevného disku můžete ovlivnit i prostřednictvím podmínek stránkovací paměti. Virtuální paměť slouží pro ukládání dočasných dat. Její nastavení provedete zde – nabídka Start – Nastavení – Systém – O aplikaci – Upřesnit nastavení systému. Záložka Upřesnit a Virtuální paměť.

Pevný disk může být zpomalován také tím, že je zavirovaný. Proto věnujte čas občasné kontrole a prohledejte disk vhodnými softwary kvůli detekci virů a malwaru. Výkon pevného disku jde ruku v ruce s operačním systémem Windows. To je jeden z důvodů, proč byste měli pravidelně aktualizovat systém. I tyto drobnosti mohou přispět ke zrychlení pevného disku a zvýšení jeho provozního výkonu. Pokud stále používáte klasický HDD disk, výše uvedené tipy se vám jistě hodí. Jestliže chcete udělat z pohledu diskového výkonu krok vpřed, pak přejděte na SSD disk a k tomu zahrňte některé z prezentovaných tipů.

Disk HDD

Pevný disk

Pevný disk Seagate

SSD disk