Notebooky se stávají nejenom našimi každodenní pracovními nástroji, ale také zdrojem zábavy. Při jejich výběru přihlížejte jak k technickým parametrům samotné výpočetní techniky, tak k volbě konkrétního typu displeje.

Dell OLED displej

Displej je velice důležitou součástí každé výpočetní techniky. U notebooku to platí dvojnásob, protože u něj si na rozdíl od stolního počítače monitor nevyměníte. Proto je třeba při nákupu notebooku přihlížet i k parametrům této zobrazovací plochy. Přece jenom, do displeje notebooku se můžete při své práci dívat klidně celý den. Zároveň je třeba brát zřetel na to, že každý využívá notebook k trochu jiným účelům a má odlišné požadavky.

Při pročítání parametrů jednotlivých modelů notebooků se setkáte hned s několika odlišnými typy displejů.

  • TN displej
  • IPS displej
  • VA displej
  • OLED displej

TN displeje u notebooků

TN displej

Nejprve začneme jednou z nejstarších technologií vůbec. Ta je v displejích využívána od 80. let minulého století. Jedná se o TN displeje. Za touto zkratkou se skrývají anglické výrazy Twisted Nematic. I když jde o něco staršího, neznamená to, že se to nepoužívá. Ba naopak. TN displeje jsou pro své vlastnosti, a hlavně nízkou cenu využívány doposud, a to především u cenově dostupnějších notebooků. Výjimkou nejsou ani dražší modely notebooků s tímto typem displeje, a to hlavně pro jeho kladné vlastnosti.

Kromě nízké výrobní ceny lze u tohoto typu displeje ocenit primárně vysokou obnovovací frekvenci a nízkou dobu odezvy. Tyto vlastnosti přijdou vhod hlavně hráčům počítačových her. Na druhou stranu, TN displeje notebooků se pyšní zhoršenými pozorovacími úhly, které zapříčiňují i nepříjemnou inverzi barev. To naopak nenahrává těm, kdo chtějí využívat notebook pro zpracování videí a jiného multimediálního obsahu. S přihlédnutím k použité technologii se lze setkat také s mrtvými pixely. Ty jednoduše přestanou svítit.

IPS displeje se stávají standardem

Další technologií, s níž se setkáte u displejů notebooků je zkratka IPS neboli In-Plane Switching. Tyto displeje přišly na trh jako náhrada TN displejů, respektive byly zaměřeny na odstranění výše zmíněných nevýhod postarších technologií. Dnes se s IPS displeji u notebooků setkáte na každém kroku. V jejich prospěch hovoří primárně lepší pozorovací úhly a perfektní zobrazení barev. Tím pádem se notebooky s IPS displeji skvěle hodí pro multimediální záležitosti, ať už jde o sledování filmů či zpracování videí.

S těmito kladnými vlastnostmi IPS displejů přichází i některé záporné. Typickým příkladem je nižší obnovovací frekvence, která nemusí vyhovovat třeba hráčům akčních počítačových her. Příznivci RPG a strategií budou naopak jásat kvůli pozitivním vlastnostem, protože právě ty obnovovací frekvence nebude příliš zajímat, a tím pádem ani pomalejší odezvy displeje. Kvalitní zobrazení IPS displejů je zároveň spjato s vyšší pořizovací cenou, takže u těch úplně levných notebooků se s takovými displeji setkáte jen výjimečně.

VA panely u notebooků

IPS displej

Při pročítání technických parametrů notebooků se můžete setkat také s VA displeji. Zkratka prezentujte slovní spojení Vertical Alignment. Jde o určitý kompromis mezi TN a IPS displejem. Na jedné straně oceníte nižší pořizovací cenu a dostupnost u levnějších modelů včetně dobré odezvy, lepších pozorovacích úhlů a vyššího kontrastu. Tyto parametry se ovšem výrazně liší podle výrobce notebooku a stejně nedosahují kvalit IPS. Z negativ lze zmínit ještě mrtvé úhly. Zkrátka, takový mezikrok mezi TN a IPS. V závislosti na konkrétním výrobci a provedení displeje můžete narazit také na označení MVA nebo PVA.

OLED displeje využívají jiný typ podsvícení

Setkat se můžete i s notebooky, které mají OLED displej. Všechny výše uvedené varianty jsou v podstatě klasické LCD displeje s LED podsvícením. V případě OLED displejů je tomu trochu jinak právě z pohledu podsvícení. V rámci této technologie je každý pixel zdrojem světla. To se samozřejmě pozitivním způsobem promítá do technických vlastností displeje.

U OLED displejů oceníte dokonalé podání černé a zároveň vynikající kontrast. S tím se pojí také skvělá čitelnost na slunci, dobré pozorovací úhly, nižší spotřeba elektrické energie a rychlá odezva. OLED displeje mnohdy označované jako AMOLED displeje však mohou bojovat s nižší životností, potažmo vypalováním obrazu. Nutno ale podotknout, že současné technologie tyto nešvary celkem efektivně eliminují. Připravte se ovšem na to, že za OLED displej si připlatíte.

Ostatní důležité parametry

OLED displej

Při výběru notebooku pochopitelně přihlížejte nejenom k typu displeje, ale i k jeho dalším přidruženým vlastnostem. I ty rozhodují o kvalitách zobrazovací plochy a přijdou vám vhod při konkrétním využití výpočetní techniky. Proto se vám hodí na závěr možná pár praktických rad.

  • Pokud nechcete dotykový displej, matný povrch bude jistě praktičtější.
  • Z pohledu rozlišení dejte přednost variantě alespoň 1 920 x 1 080 pixelů s ohledem na velikost úhlopříčky.
  • Na cestování je ideální úhlopříčka 13" až 14", pro kancelářskou práci 15,6" a na multimediální obsah a hry 17" a více.
  • Jestliže nejste limitováni financemi, AMOLED bude asi jasnou volbou.
  • Jako hráči počítačových her si pohlídejte rychlost odezvy udávanou ve snímcích za vteřinu.
Dell OLED displej

TN displej

IPS displej

OLED displej