Paměťové karty jsou nedílnou součástí mnohých zařízení. Od fotoaparátů až po mobilní telefony. Zjistěte, podle čeho takovou kartu vlastně vybrat a jaké by měla mít vlastnosti?

Když se řekne paměťová karta, můžete si představit malý tenký produkt velikosti SIM karty, popřípadě větší. Nenápadné úložiště, na které lze ukládat data libovolného formátu. Prvek zvyšující základní kapacitu nejrůznějších zařízení a zajišťující funkčnost těch dalších. Pokud se zaměříte na výběr paměťové karty, jistě vaší pozornosti neunikne, že existuje přemíra druhů lišících se svým označením, velikostí a v neposlední řadě i samotnými parametry. Následující řádky se vám tedy stanou takovým pomyslným návodem, jak zakoupit vhodnou paměťovou kartu a jak se vyznat v produktových nabídkách výrobců.

Technické parametry paměťových karet

Karta Samsung

Ještě, než se zmíníme o jednotlivých typech paměťových karet, měli byste mít povědomí o jejich důležitých vlastnostech. Každý uživatel má pochopitelně trochu odlišné požadavky a nároky. Kromě typu paměťové karty je proto vhodné přihlížet i k vybraným parametrům.

  • Kapacita
  • Rychlost
  • Ostatní

Kapacita paměťové karty

Kapacita je pojmem, který je jistě každému moc dobře znám. Tento údaj je nejčastěji prezentován v gigabytech známých pod zkratkou GB. Údaj prozrazující to zásadní. Kolik dat se vám vejde na konkrétní paměťovou kartu. Vzhledem k tomu, že doba jde neustále kupředu, za minimální kapacitu je považována hodnota 16 GB až 32 GB. Pro ukládání dat se používají karty s kapacitou nad 64 GB. Hodnoty nad 254 GB lze označit za nadprůměrné a jsou určeny spíše pro náročnější uživatele. Týká se to primárně multimediálního obsahu ve vyšší kvalitě, který zabírá standardně více místa.

Jen pro představu uvedeme příklad. Na 32 GB kartu se vejde zhruba 100 minut 4K videa, kdežto na paměťovou kartu o kapacitě 128 GB se vejde až 400 minut 4K záznamu.

Rychlost paměťové karty

Micro SD

Kapacita pochopitelně není tím jediným, co byste měli řešit u paměťové karty. Podstatná je také přenosová rychlost. Ta je mimochodem označena na těle karty. Standardně se uvádí rychlost zápisu, protože rychlost čtení je obecně vyšší, a to i mnohonásobně. Je to právě zápis, který vás může omezovat při provádění záznamu na kartu, třeba při sekvenčních snímcích fotoaparátů, natáčení videa, hraní her atd. V závislosti na konkrétní paměťové kartě se můžete setkat hned s několika odlišnými symboly na těle karty. Každý z nich prezentuje trochu jinou rychlost.

  • Class 2 zápis 2 MB/s
  • Class 4 zápis 4 MB/s
  • Class 6 zápis 6 MB/s
  • Class 10 zápis 10 MB/s

Právě kategorie Class 10 je na některých kartách zobrazována jako U1(UHS-1), popřípadě se setkáte s rychlejšími kartami U3 (UHS-3) s rychlostí zápisu až 30 MB/s. Označení UHS je primárně určeno pro vysokorychlostní paměťové karty. Kromě nich narazíte i na třídu rychlosti pro video. Ty mají také své značení.

  • V10 zápis 10 MB/s
  • V30 zápis 30 MB/s
  • V60 zápis 60 MB/s
  • V90 zápis 90 MB/s

Z logiky věci jasně vyplývá, že čím větší rychlost, tím lépe. Například pro zápis 8K videa byste měli u paměťové karty hledat označení V90.

Ostatní parametry paměťové karty

Micro SD karta Kingstone

Pakliže chcete být při výběru paměťové karty skutečně důslední, pohlídejte si i ty nejmenší detaily. Jde kupříkladu o odolnost paměťové karty. Pokud ji chcete používat v náročnějším prostředí, dejte přednost označení jednotlivých modulů slůvky Endurance a High Endurance. Důležité je pohlídat si také teplotní pracovní rozsah karty.

Mnohé z vás bude jistě zajímat třída aplikačního výkonu. Pod tímto pojmem si představte rychlost při náhodném čtení a zápisu. V tomto směru se setkáte pouze se dvěma hodnotami. Označení A1 má zápis alespoň 500 IOPS a čtení 1 500 IOPS, kdežto verze A2 má hodnotu zápisu minimálně 2 000 IOPS a čtení 4 000 IOPS.

Základní rozdělení paměťových karet

Nyní přistupme k tomu nejzásadnějšímu. Na jaké typy paměťových karet narazíte? Jednotlivé modely se liší svou velikostí a výše uvedenými parametry. Samotná volba mnohdy není jen na vás, protože konkrétní zařízení používá obvykle daný typ paměťové karty. Při přechodu mezi modely karet můžete využít speciální adaptéry, které poslouží při vkládání karet do čteček. A s jakými paměťovými kartami se setkáte?

  • Paměťové karty SD
  • Paměťové karty Micro SD
  • Paměťové karty Compact Flash a jejich nástupci

Paměťové karty SD

Secure Digital, přesně z tohoto názvu vznikla zkratka SD. Ve své podstatně jde o předchůdce současných paměťových karet, které už nejsou v popředí zájmu. Dříve disponovaly kapacitou do 2 GB a narazit na ně můžete spíše ve starších fotoaparátech. Jejich rychlost byla nižší stejně, jako cena. Na trhu jsou však dostupné redukce této velikosti, do nichž lze vložit nástupce klasických SD karet.

Právoplatným nástupcem SD karet jsou paměťové karty SDHC neboli Secure Digital High Capacity. V jejich případě došlo k navýšení přenosové rychlosti a zvýšení kapacity až na 32 GB. Nejčastěji nachází využití ve fotoaparátech.

Nakonec je tu poslední a současný nástupce v podobě paměťových karet SDXC čili Secure Digital eXtended Capacity. Moderní typ paměťové karty, která nabízí kapacitu až 512 GB. Větší kapacita ale naráží na trochu omezenější rychlost zápisu, takže se nehodí pro náročnější formáty vznikající například při natáčení videí.

Paměťové karty Micro SD

SD karta

Právě označení Micro je v tomto případě hodně důležité. Koncept těchto paměťových karet vychází z SD karet. Tyto jsou však o poznání menší a tím pádem přináší univerzálnější použití. Mezi jejich hlavní výhody patří ochrana přepsání dat mechanickým zámkem, ale i vyšší rychlosti čtení a zápisu.

Prvním nástupcem SD karet jsou paměťové karty Micro SDHC s kapacitou do 32 GB přinášející využití v mobilních telefonech. Jejich kapacitně obsáhlejšími nástupci jsou karty Micro SDXC, které mají mnohé co nabídnout z pohledu mnohonásobně větší kapacity i přenosové rychlosti. Použít je můžete v novějších mobilních telefonech a fotoaparátech.

Paměťové karty Compact Fast a jejich nástupci

Kapitolou samou o sobě jsou paměťové karty označované zkratkou CF neboli Compact Flash. Ty patří k těm dražším, protože nabízí profesionálnější využití. Je to zapříčiněno vyšší kapacitou, a hlavně vyššími rychlostmi zápisu a čtení. Rychlost dosahuje hodnot až 150 MB/s a kapacita je nejčastěji do 256 GB.

Jejich přímým nástupcem jsou paměťové karty Compact Fast 2.0, které cílí hlavně na rychlost. Jednotliví výrobci uvádí hodnoty kolem 500 MB/s. Taková rychlost se hodí pro zpracování velkoformátových dat. Typickým příkladem jsou RAW soubory. Omezení však můžete čekat na poli kapacity do 128 GB.

V rámci CF paměťových karet se můžete setkat také s novodobými nástupci, mezi nimiž jsou karty označované jako XQD. Jejich doménou je primárně menší velikost při zachování v podstatě totožné přenosové rychlosti a stejné kapacity.