Řadíte se k nadšeným hráčům současných her a vyžadujete při této činnosti i patřičnou mobilitu? Chcete se oddávat hraní na dovolené, na chatě, u přátel či kdekoliv jinde? V tom případě si pořiďte dostatečně výkonný herní notebook.

Herní svět patří v oblasti výpočetní techniky k tomu nejnáročnějšímu, pokud jde o hardware. Neplatí to pouze u stolních sestav, ale také u notebooků, které se stávají hitem několika poslední let a lidé volí onu příjemnou mobilitu, včetně nadšených hráčů.

Pokud se rozhodnete investovat do herního notebooku, musíte si odpovědět na několik otázek, jež se vám stanou praktickým vodítkem k tomu správnému modelu.

Kolik investovat do herního notebooku?

Herní notebook

Nežli se začneme zaobírat jakýmikoliv parametry, je nutné si uvědomit, pro jaké hry sháníte notebook. Jestli jde o postarší herní zábavu nebo tu aktuální. V druhém případě si totiž musíte připravit daleko více finančních prostředků.

Herní notebooky jsou náročné v podstatě ve všech ohledech, oproti zařízením pro běžné domácí užití nebo kancelářskou práci. Předem tedy zapomeňte na investici kolem 10 000 Kč až 15 000 Kč. Pokud hledáte výkonnou kvalitu, určitě začínejte na minimální hranici 20 000 Kč, ideálně 25 000 Kč a výše.

Velikost notebooku a vzhled

V první řadě si musíte ujasnit fyzické předpoklady zařízení - velikost. Z pohledu mobility je bezpochyby zajímavější verze 15,6“, daleko lepší herní zážitek si ale užijete v podání 17“ palcové obrazovky.

Rozhodně nešetřete na rozlišení, od něhož se odvíjí i znamenitější grafické ztvárnění v samotné hře. Ideálně pokud jde o Full HD, konkrétně 1920 x 1080 pixel. Do kvality obrazu se promítá i vnější vrstva displeje. Fakt, zda je matný nebo lesklý. Jde-li vám o věrnější barevnost a propracovanější kontrast, volte lesklou variantu. Někomu však mohou odlesky vadit a proto sáhne po matu.

Co se zbývající části těla, potažmo šasi? Jedná o velice individuální záležitost. Někdo dá přednost usedlejšímu vzhledu, jiný vsadí na extravaganci a výrazné barvy. Tento faktor na kvalitu herního notebooku nemá téměř žádný vliv.

Grafická karta – základ všeho

Herní notebook

Nyní je třeba zaměřit se na konkrétní parametry herního notebooku. I naprostý laik pravděpodobně správně usoudí, že velkou roli tvoří grafická karta. V jejím případě se určitě vyhněte integrovaným verzím, které si sice poradí s méně náročnějšími hrami, nikoliv s těmi aktuálními.

K ideálním herním volbám patří značka NVIDIA, u níž nešlápnete vedle. Typickým příkladem je model NVIDIA GeForce GTX 860 M a další. Vhodné jsou samozřejmě ty novodobější verze, u nichž je dobré sledovat parametr FPS prezentující počet snímků za vteřinu. Vyšší hodnoty přináší lepší herní zážitek.

Procesor – srdce herního notebooku

Aby na mobilním zařízení vše plynule odsýpalo, nesmíte opomínat na dostatečně rychlý procesor. Mezi hráči sklízí značný úspěch hlavně výrobky Intel. Odrážet se musíte od čtyř-jádrových produktů v modelových řadách Core i5, ideálně Core i7, kde lze dosáhnout vyšších frekvencí kolem 2,4 GHz až 3,4 GHz.

Velikost operační paměti

Další z důležitých komponent, jež rozhodují o rychlosti vašeho herního zařízení. Operační paměť označovanou jako RAM byste měli volit od minimální hranice 6GB. Optimálně je to 8GB, popřípadě více, o tom však již do velké míry rozhodují pořizovací náklady.

Provedení pevného disku

Herní notebook

Kapacitní nároky na současné hry se stále navyšují, proto je vhodné počítat s velikostí disku alespoň 750 GB a více. Z pohledu konstrukčního hlediska máte bezpochyby také vybírat.

Zvolíte-li klasické HDD, dbejte na minimálních otáčkách 7 200 ot. /min., dovolí-li vám to finance, směřujte nákup k SSD variantě. Ta je mnohem rychlejší a přinese patřičný komfort při načítání a podobných procesech.

Ostatní komponenty herního notebooku

Výše uvedené je naprostým základem, který je třeba důkladně promyslet a správně zvolit. I když následující řádky budou mnohým připadat jako samozřejmost a součást každého notebooku, pohlídejte si ještě některé další věci.

Je to například operační systém, bez něhož se moderní hry instalují velice stěží. Lpěte na odpovídající počet portů, kam patří hlavně USB 3.0 a HDMI. Připojovat můžete řadu periferií, jako jsou herní myši, sluchátka, joysticky a jiné prvky. Zásadní je také optická mechanika, odkud budete hry instalovat.

V neposlední řadě se hodí podsvícená klávesnice, díky níž se lze oddávat nočnímu hraní bez jakéhokoliv omezování.

Herní notebooky šité na míru

Současní výrobci notebooků samozřejmě neopomíjí na tento typ uživatelů, proto je na trhu velká spousta herních zařízení odpovídajících výše zmíněným parametrům. Stačí si pouze stanovit limity, od ceny, až po kvalitu jednotlivých komponent, a nákup se může stát velice snadnou záležitostí.