BitLocker je funkce systému Windows pro šifrování dat uložených v zařízení. Je součástí pouze vyšších verzí a není obsažena ve verzi Home. Je výborná pro ochranu dat, pokud o počítač přijdete a někdo by chtěl data zcizit, bude počítač muset odemknout heslem / PINem / biometricky. Pokud by disk vyjmul, nebo zcizil jen samotný pevný disk, ten bude po připojení do jiného zařízení nečitelný. Pokud jste disk od vašeho počítače odpojili, mohli jste se setkat s obrazovkou kdy po vás vaše zařízení požaduje obnovovací klíč nástroje BitLocker. Pokud nevíte jak svá data obnovit, poradíme Vám.

Bitlocker obnova klíče

Jak se dostanu ke klíči pro odemčení Bitlockeru?

Jak jsme si popsali v úvodu, BitLocker je funkce systému Windows pro šifrování dat na pevném disku počítače. Pokud po vás vaše zařízení požaduje obnovovací klíč nástroje BitLocker, můžou vám následující informace pomoct najít tento 48místný klíč, který potřebujete k odemknutí zařízení.

Žel existují i případy, kdy data již nebudete schopní dešifrovat a to v případech, kdy selhal HW vašeho počítače a vy nemáte záložní klíč opsán, nebo uložen. Také využíváte jen lokální účet uživatele a nejste spojení s účtem Microsoft. Pokud používáte Bitlocker, důrazně doporučujeme nepodceńovat zálohu dat a uložit si dešifrovací klíč na bezpečné místo.

Kde získám unikátní klíč pro dešifrování:

Pokud jste součástí nějaké firmy nebo instituce, může být správa klíčů centrální a k němu pak bude mít přístup administrátor, v tomto případě jej kontaktujte pro další postup. Níže jsou tři hlavní metody, jak klíč obnovit. S nimi se setká většina uživatelů.

    • Obnovovací klíč máte vytištěn na papíru A4, který vám byl nabídnut pro tisk při aktivaci nástroje BitLocker. Podívejte se na místo, kde uchováváte důležité dokumenty týkající se vašeho počítače.
    • Na USB flash disku. Připojte obnovovací USB flash disk do zamčeného počítače a postupujte podle pokynů. Pokud jste klíč uložili na flash disk jako textový soubor (elektronická verze papíru A4), použijte k přečtení tohoto textového souboru jiný počítač.
    • Pokud máte moderní zařízení, které podporuje automatické šifrování zařízení, bude obnovovací klíč nejpravděpodobněji ve vašem účtu Microsoft. Přihlaste se do svého účtu Microsoft a vyhledejte obnovovací klíč pro nástroj BitLocker.

Pokud zadáte správný klíč, dojde ke spuštění systému a při dalším používání, již vše poběží jak má.

Další informace:

Přečtěte si více o šifrovacím nástroji Bitlocker
Podpora Microsoft k obnově klíče pro Bitlocker CZ
Podpora Microsoft k obnově klíče pro Bitlocker EN