Pokládáte si otázku, jestli má cenu ještě upgradovat váš starý notebook nebo je lepší vydat se cestou nákupu nového? A jaké komponenty má vlastně smysl obměnit? Na to a mnohé další vám nyní odpovíme.

Notebook vlastní a používá v dnešní době většina z nás. A to jak v domácím, tak v komerčním prostředí. Mobilní výpočetní zařízení, které je příslibem nejenom dostatečného výkonu, ale také přenositelnosti, respektive patřičné mobility. Jenže, každá výpočetní technika postupem času stárne, ztrácí na výkonu, objevují se nové softwary vyžadující silnější hardware apod. V takový okamžik se nabízí otázka, kdy je ještě vhodné upgradovat notebook, popřípadě co a je lepší vydat se cestou nákupu nového?

Herní notebook

Indicie prozrazující nutnost upgradu

Nejprve se pojďme věnovat tomu, jak vlastně poznat, že je nejvyšší čas na upgrade notebooku? Takový okamžik určitě nenastane hned po nákupu nového či repasovaného notebooku. Přichází později, a to s ohledem na to, jaký typ notebooku jste koupili. U domácích a levnějších notebooků to může být dříve, u těch komerčních a profesionálních je to déle.

Čas na upgrade určitě přichází s celkovým zpomalením výpočetní techniky. Povšimnout si můžete například pomalejších startů operačního systému, opožděných reakcí při práci, dlouhého čekání na provedení úlohy a spuštění aplikace. Ke známkám stárnutí notebooku může patřit občasné zamrzání a nutnost restartovat, potažmo vypnout zařízení. V závislosti na zastaralých komponentách lze hovořit také o krátké výdrži akumulátoru, stále hlučnějším ventilátoru a podobných situacích.

Vzhledem k tomu, že výpočetní technika se neustále vyvíjí, a to samé platí pro softwary, jsou výše uvedené scénáře na místě. Jde pouze o to, kdy přijdou. Nutnost upgradu notebooku můžete vycítit i po aktualizaci operačního systému, aplikace nebo po nainstalování nového programu nezbytného pro vaši práci. Pakliže takový software má vyšší nároky na funkčnost, hardware se najednou stane pomalým. Tohle všechno jsou impulsy vedoucí k zamyšlení nad tím, zda není ten nejlepší čas provést upgrade notebooku.

Má smysl upgrade notebooku?

Po výše uvedeném zjištění přichází na přetřes další otázka. Má ještě smysl provádět upgrade notebooku a je to vůbec reálné? Pokud patříte mezi naprosté laiky v oboru, s odpovědí vám pravděpodobně pomůže nějaký odborník v servisu. Je totiž zapotřebí provést určitou kontrolu, potažmo diagnostiku hardwaru, zda je upgrade možný a vyplatí se.

Vytíženost pamětí, procesoru a disku

Notebook 2v1

Takovým pomyslným odrazovým můstkem se vám může stát nahlédnutí do Správce úloh, kterého v operačním systému Windows 11 spustíte pravým tlačítkem na hlavním panelu. Zde na první pohled vidíte vytíženost procesoru, operačních pamětí a pevného disku. Zároveň máte přehled o tom, jaké procesy a aplikace vytěžují počítač nejvíce. Pokud nejde o cokoliv zbytečného, co můžete zavřít, nic s tím pravděpodobně neuděláte.

V okamžiku, kdy procesor většinu svého času při každodenním používání notebooku pracuje na 100 % a operační paměti se pohybují v zátěži už od 90 %, je nejvyšší čas zamyslet se nad upgradem. To samé platí také pro pomalý pevný disk.

Rozšiřitelnost a fyzický stav notebooku

Nyní už máte povědomí o tom, že staré komponenty v notebooku jednoduše ztrácí dech a už nejsou schopny plnohodnotně plnit požadavky novodobých softwarů. V tento moment byste si měli ověřit, zda je cesta upgradu notebooku vůbec reálná. Tzn., máte prostor pro rozšíření vybraných komponent? Nutno podotknout, že některé modely notebooků jednoduše neumožňují upgrade. Nejčastěji jsou to MacBooky a nejrůznější ultrabooky. Ty mají zkrátka omezené sloty pro rozšíření. Výměna vybraných komponent může být také omezena zhoršenou dostupností vnitřních útrob notebooku. To ostatně poznáte poměrně jednoduše, když otočíte notebook vzhůru nohama a uvidíte, jaký přístup máte k dispozici. Před prováděním upgradu je vhodné si zjistit, zda například nemáte vlepený akumulátor, který jen tak doma nevyměníte, kolika sloty pro operační paměti váš notebook disponuje a jaká je podporovaná kapacita. Tohle všechno samozřejmě vede k zamyšlení, zda se upgrade notebook vyplatí a je možný.

Ještě, než začnete investovat do nových komponent, zhodnoťte i fyzický stav svého notebooku. Tohle je však ryze individuální záležitost. Pokud notebook často přenášíte a už z optického hlediska má to nejlepší za sebou, asi se do něj nevyplatí investovat. Je pravdou, že když pořídíte nový i repasovaný notebook vyšší třídy a je hliníkový, určitě získáte předpoklad vyšší odolnosti, delší životnosti a tím pádem i možnosti budoucího upgradu.

Jaké komponenty vyměnit?

Notebook Dell

V rámci výše uvedených řádků jsme do jisté míry nastínili, jaké komponenty stojí u notebooku za výměnu. Přistupovat k nim musíte i s ohledem na to, zda potřebujete získat výpočetní výkon pro každodenní kancelářskou práci nebo chcete nabýt výkon pro hraní počítačových her.

V první řadě se nabízí rozšíření operační paměti. U ní pochopitelně rozhoduje již zmiňované, zda máte více volných slotů, do nichž lze přidat další paměťové moduly nebo nemáte a je zapotřebí vyměnit stávající paměťový modul. Vždy přihlížejte k tomu, o jaký typ paměti se jedná a jaká je maximální podporovaná kapacita RAM.

Dále to může být generační obměna procesoru, která přinese patřičný výkon. U něj možná o to více kontrolujte kompatibilitu s paticí, ale také základní deskou, abyste ve finále nesplakali nad upgradem. V některých případech bude nutné upgradovat firmware základní desky, proto je důkladná kontrola předem zcela na místě. Toto je oproti operačním pamětem složitější varianta upgradu.

Jestliže disponujete notebookem se starším klasickým pevným diskem, nabízí se výměna za SSD disk. Rozdíl v rychlosti čtení a zápisu je značný a při práci s notebookem zpozorovatelný. I u pevného disku si pohlídejte formu provedení a připojení. I když váš starší notebook už má rychlejší SSD disk, upgrade může přijít vhod třeba z pohledu rozšíření úložné kapacity. Při tomto úkonu však myslete na to, že všechna data z disku je lepší raději zálohovat.

Hráči počítačových her se pak mohou zamyslet nad možností výměny grafické karty, opět s ohledem na kompatibilitu a podporu konkrétního modelu grafiky. Vhodným upgradem notebooku tak můžete získat nejenom výpočetní, ale také herní výkon.

Nabízí se samozřejmě i upgrade některých dalších častí, jakými jsou například Wi-Fi moduly. V neposlední řadě je to výměna akumulátoru, díky níž vám notebook na baterii vydrží stejně dlouho, jako když byl nový. Výjimkou není ani upgrade větší kapacity akumulátoru, s nímž získáte nějakou tu dobu provozu navíc.

RAM paměť

Jaká je tedy životnost notebooku?

Možná se nyní zamýšlíte nad otázkou, jaká je vlastně skutečná životnost notebooku, když se v některých případech otevírá i možnost přínosného upgradu? Mnozí v tomto směru často koketují s výrazem morální životnost, respektive posuzování mobilní výpočetní techniky z pohledu její užitné hodnoty pro uživatele..

Asi nikoho nepřekvapí, když prozradíme, že vyšší řady notebooků, třeba i těch repasovaných mají obecně delší životnost nežli notebooky nové a levné spadající do třídy low-cost. Repasovaný notebook vyšší kategorie totiž bude zhotoven z kvalitnějšího a odolnějšího materiálu a nabídne onu potřebnou možnost rozšíření.

Za běžnou životnost notebooku je považována doba pěti let. Díky možnosti upgradu vyšších řad se však tato doba může prodloužit klidně na dvojnásobek. Mnohdy stačí změnit používaný software, který je méně náročný a rázem lze upgrade notebooku odložit třeba o rok nebo o dva. Takže, i když jde vývoj moderních technologií nezadržitelným tempem kupředu, morální a reálná životnost notebooků je s ohledem na jejich používání relativně dlouhá. Důkazem toho jsou repasované notebooky s velice dlouhou životností.