Plánujete si pořídit notebook pro svoji každodenní práci nebo zábavu? Pak byste měli přihlížet nejenom k technickým parametrům souvisejícím s výkonem, ale také k samotnému tělu, respektive šasi.

Notebook otevřený

Notebook je primárně mobilním zařízením, které občas nebo naopak hodně často přenášíme z místa na místo. Na rozdíl od stolního počítače tak musí disponovat jistou pevností a odolností, aby během krátké doby nedošlo k jeho viditelnému opotřebení nebo dokonce k poškození. Na to má vliv hlavně výrobní materiál šasi, chcete-li vnější obal. Volit můžete mezi dvěma variantami, přičemž každá z nich přináší něco.

  • Plast
  • Kov

Plastový notebook

Pojďme začít nejprve plastem. Ti neznalí tohoto oboru budou mít celkem jasno. Plastový notebook je vždy předpokladem něčeho levného a méně kvalitního. Opak je však pravdou. Zásadní roli hraje primárně složení výrobního materiálu a ve výsledku kvalita provedení šasi. Takže i drahé modely mohou být vyrobeny z plastu.

Notebook panty

V dnešní době se můžete setkat s nejrůznějšími plastovými odlitky. Některé vznikají recyklací vyhozených plastů, v dalším případě je použit akrylonitrilbutadienstyren neboli ABS. Výroba plastového šasi nejčastěji probíhá prostřednictvím vstřikování granulátu do předem připravené formy. U plastu lze tak celkem pohodlně ovlivnit i výslednou barvu šasi, a to přidáním vhodných látek.

V rámci plastového notebooku si zapamatujte jedno důležité pravidlo. Kvalitní plast je mnohdy lepší nežli nekvalitní kov. Ve prospěch plastového notebooku bude určitě hovořit cenová dostupnost. Dostane se vám podstatně většího výběru z pohledu barevných variant. Někdy můžete dokonce sáhnout po plastovém šasi, které na první pohled celkem věrohodně imituje kov. Plast je nejenom recyklovatelným materiálem, ale také zajišťuje příjemný pocit na omak. Jeho největší nevýhodou je určitá známka lacinosti. Ta ale nemusí být pravdivá.

Je logické, že když si budete kupovat levný notebook, setkáte se s měkkým plastem. Jestliže však budete mířit k vyšším řadám notebooků, nemusíte se plastu zákonitě vyhýbat. Důležité je jeho precizní zpracování, dokonalé lícování šasi a vyztužení na těch správných místech. Těmi jsou rámeček kolem displeje a prostor u pantů.

Kovový notebook

Otevřený notebook

Kov patří rozhodně do kategorie dražších výrobních materiálů a většina uživatelů výpočetní techniky jej má spojený s jistým luxusem a vyšším standardem. Jak už padla zmínka v předchozím odstavci, tomu tak nemusí být za předpokladu, kdy zvolíte tenký a nekvalitní kov.

Mezi největší klady kovového notebooku bude v první řadě patřit líbivější a exkluzivnější vzhled. Tyto modely se už na první pohled prezentují, že jsou něčím lepším. K nesporným výhodám kovu patří určitě jeho pevnost. Stačí si porovnat plast a kov, pustit ho na zem, udeřit do něj a podobně. Sami nám dáte jistě za pravdu, že kov je vždy odolnější na jakékoliv nárazy. Počítat ovšem musíte s tím, že se jedná o kategorii dražších výrobních materiálů, což se promítá i do koncových cen notebooků.

U kovu můžete narazit na různé výrobní materiály. Nejčastěji se setkáte s dvěma variantami hliníku.

  • Hliník řady 6000
  • Hliník řady 7000

Ta nižší řada je měkčí, a proto šasi takového notebooku může vykazovat známky opotřebí z pohledu poškrábání povrchu. Slitina hliníku řady 7000 patří k těm bytelnějším. Notebooky pochopitelně nejsou vyrobeny jen ze samotného hliníku. Ten tvoří asi devadesát osm procent celkového složení. Zbývající dvě procenta zastupují látky jako hořčík, zirkon a měď. Někdy může být poměr těchto materiálů trochu odlišný. Právě díky tomu se můžete setkat s označením hořčíkové šasi a podobně.

U hliníku se zároveň můžete spolehnout na zajímavou povrchovou úpravu. Pořídit si můžete kovový notebook, který bude hladký, ale také strukturovaný, respektive broušený. Pokud jde o úpravu v podobě eloxování, docílíte jistě vyšší povrchové odolnosti.

Kapitolou samou o sobě jsou pak notebooky, jejichž šasi je vyrobeno z jednoho kusu kovu. V tomto případě jde o masivnější provedení díky použitému materiálu. Tyto díly vznikají prostřednictvím frézování a z pohledu uživatele přináší ještě větší odolnost při používání. Vypíchnout lze především onu jednolitost.

Plastový notebook

U kovových notebooků si na rozdíl od plastu musíte pohlídat jednu důležitou věc. Vzhledem k tomu, že kov dobře vede teplo, musí být u takového modelu výpočetní techniky dokonale vyřešeno chlazení, respektive odvod tepla prostřednictvím vhodně umístěných otvorů. Proto se například výkonné herní notebooky, které bezpochyby topí, vyrábí spíše z kvalitního plastu nežli z kovu.

Ostatní výrobní materiály

Plast a kov jsou samozřejmě těmi nejpoužívanějšími výrobními materiály na trhu s notebooky. Setkat se ovšem můžete i s výjimkami. Ty se mnohdy týkají spíše konkrétních modelových řad a výrobců. Typickým příkladem je karbon neboli uhlíková vlákna. Ta najdete u dražších notebooků. Ve prospěch tohoto materiálu hovoří určitě nižší hmotnost. Kapitolou samou o sobě je pak použití broušeného semiše v podání Alcantry. Ta se stala nedílnou součástí některých modelů Microsoft Surface.

Otevřený notebook

Plastový notebook