Výpočetní technika pro IT manažery a kancelářskou práci. Oblíbená řada společnosti Lenovo v podání modelu ThinkCentre M920 přináší zajímavé technické parametry a trojí provedení.

Řada M od výrobce Lenovo je primárně určena pro podnikání. Oblasti, kde je zapotřebí vyššího výkonu a konkrétních předpokladů, ať už jde o dostatek paměti, velké úložiště nebo rychlý procesor. Lenovo ThinkCentre M920 je výpočetní technikou se skutečnými výsledky. Kromě technické výbavy se modely vyjímají svým propracovaným vzhledem, odolností, spolehlivostí, snadným použitím, konfigurací a pokročilými funkcemi zabezpečení. To je úvod, který je hoden kvalitní kancelářské výpočetní technice.

Lenovo ThinkCentre M920 SFF

Jak už to u této společnosti bývá zvykem, také model Lenovo ThinkCentre M920 se pyšní hned trojím vyhotovením. Na základě vlastních potřeb pak můžete volit mezi těmito variantami.

  • Lenovo ThinkCentre M920 Tiny
  • Lenovo ThinkCentre M920 SFF
  • Lenovo ThinkCentre M920 Tower

Finální výběr tak závisí na mnoha faktorech, od velikosti, přes vyžadované technické parametry, až po následnou možnost rozšíření. Další řádky vám prozradí něco více o každém z těchto modelů.

Odolné šasi v moderním duchu

Design je první věcí, kterou mají všechny tři verze Lenovo ThinkCentre M920 stejnou, respektive podobnou. Vychází totiž z obdobného vzhledového konceptu, jenž je poplatný současné době, cílí na novodobé prvky a stává se velkým konkurentem ostatních modelů jiných značek. Jak už zaznělo v úvodu, celé provedení lze označit za odolné, takže stolní počítač můžete použít i v náročnějším prostředí, nikoliv jenom v kanceláři.

Letmý pohled na všechny tři varianty výpočetní techniky prozrazuje jedno. Modelová řada Lenovo ThinkCentre M920 je věrná léty prověřenému designovému pojetí, jen v trochu moderním duchu. Hlavní roli zde sehrávají dva kvalitní výrobní materiály, jimiž jsou kov a plast. Druhý jmenovaný je použit primárně v přední části, základna a boční šasi jsou z kovu. Nepřehlédnutelný je pochopitelně tradiční červený prvek s nápisem Lenovo. Ten se vyjímá na všech velikostních verzích. Tower může být navíc doplněn i praktickým madlem s červenou barvou, které je nejenom praktické z pohledu přenášení, ale zároveň tak trochu zdůrazňuje onu robustnost. Jeden by řekl, že připomíná pracovní stanici. Jde však jen o estetický prvek.

U všech modelů Lenovo ThinkCentre M920 se setkáte s dominantní mřížkou vpředu, kde nechybí ani černý panel s konektory. V závislosti na provedení stolního počítače jsou tyto plochy jinak veliké a zároveň vybavené. Varianta Tiny se dle připevněných nožiček umísťuje primárně naležato. Model Tower naopak nastojato. Poměrně univerzální je SFF neboli Small Form Factor, který lze umístit nastojato i naležato. Velikost se samozřejmě stává jedním z důležitých parametrů při výběru této kancelářské výpočetní techniky.

  • Lenovo ThinkCentre M920 Tiny – Rozměry 183 x 179 x 34,5/37 mm, hmotnost 1,32 kg
  • Lenovo ThinkCentre M920 SFF – Rozměry 343,5 x 290,5 x 92,5 mm, hmotnost 6 kg
  • Lenovo ThinkCentre M920 Tower – Rozměry 410,25 x 321,35 x 165 mm, hmotnost 7 kg

Lenovo ThinkCentre M920 v libovolné verzi lze právoplatně označit za reprezentativní záležitost. Stolní počítač se bude vyjímat v podstatě kdekoliv, ať už to bude pracovní stůl v kanceláři, doma nebo kdekoliv jinde.

Lenovo ThinkCentre M920 Tiny – Kompaktnost na prvním místě

Lenovo ThinkCentre M920 Tiny zepředu

Jestliže hledáte na stůl počítač, který zabere minimum místa, a přesto vám nabídne vše potřebné, od výkonu až po konektory, je varianta Tiny vhodná právě pro vás. Takovou výpočetní techniku na pracovním stole v podstatě ani nepostřehnete. Nutno podotknout, že i když je verze Tiny malá, nebudete se omezovat například z pohledu konektivity.

Je logické, že s ohledem na rozměry Lenovo ThinkCentre M920 Tiny nemůžete očekávat optickou mechaniku. Prostor vpředu je alespoň využit pro dostatek portů. Když si počítač položíte před sebe, přímo vlevo najdete zapínací tlačítko se signalizační diodou. Ještě jedna dioda se nachází hned vedle něj a informuje o práci pevného disku. Následují jednotlivé konektory. Jsou to dva konektory o velikosti 3,5 mm pro mikrofon a sluchátka. Dále jeden port USB 3.1 Gen 1 typu C a jeden port USB 3.1 Gen 1 typu A. Pro rychlé připojení externích zařízení naprosto dostačující a odpovídající výbava.

Zezadu najdete zbytek konektorů sloužících pro připojení trvalých periferií. Vedle napájecího konektoru se nachází DisplayPort. K dispozici budete mít HDMI, dva porty USB 3.1 Gen1 typu A a dva porty USB 3.1 Gen 2 typu A. Nechybí ani síťový konektor RJ-45. Volitelný je sériový port, VGA nebo Wi-Fi anténa.

Když nahlédnete do útrob modelu Lenovo ThinkCentre M920 Tiny zjistíte, že k dispozici jsou dva sloty pro paměťové moduly DDR4. Vložit můžete až dva pevné disky, jeden typu 2,5" SSD a druhý M.2 SSD. Nechybí ani PCIe 3.0 x8. Tím výbava a rozšiřitelnost s ohledem na velikost této verze končí.

Lenovo ThinkCentre M920 SFF – Zlatá střední cesta

Lenovo ThinkCentre M920 SFF přední

Pokud hledáte něco mezi malým a velkým stolním počítačem, z pohledu rozměrů je sázkou na jistotu model Lenovo ThinkCentre M920 SFF. Optimální velikost a k tomu ještě rozšiřitelnost blízká největší variantě Tower. Z hlediska uživatelského komfortu se nabízí již zmiňovaná možnost umístit počítač naležato i nastojato.

Co se týče konektorové výbavy, verze Small Form Factor je z obou stran štědřejší. Přední část je z poloviny tvořena mřížkou pro přívod vzduchu do šasi. Ten následně vychází ze zadní části, kde opět nechybí dostatečné mřížkování. Druhou polovinu vpředu tvoří panel, jehož součástí je optická slim mechanika a jednotlivé porty. Základem je zapínací tlačítko, dioda pevného disku, dva audio konektory, jeden port USB 3.1 Gen 1 typu C a po dvou konektorech USB 3.1 Gen 1 typu A a USB 3.1 Gen 2 typu A. Mezi volitelné komponenty patří čtečka SD karet.

V zadní části najdete audio konektor line-out ve velikosti 3,5 mm, sériový port, VGA, dvakrát DisplayPort, čtyři porty USB 3.2 Gen 1, síťový konektor RJ-45, napájecí konektor, popřípadě volitelné konektory PS/2 pro myš a klávesnici.

Větší změny jsou patrné také při odstranění bočního šasi. Uvnitř se vám totiž nabízí podstatně větší rozšíření. Jsou to čtyři sloty pro DDR4 paměti a použití až tří pevných disků. Jeden 3,5" HDD/SSD, jeden 2,5" HDD/SSD a jeden M.2 SSD. Z pohledu slotů pro případné rozšíření máte k dispozici po jednom slotu PCIe 3.0 x1, PCIe 3.0 x16 (x4 signal) a PCIe 3.0 x16, low-profie.

Lenovo ThinkCentre M920 Tower – Největší možnosti rozšíření

Lenovo ThinkCentre M920 Tower

Poslední a zároveň největší variantou je Tower. Nejrozměrnější, na druhou stranu z hlediska rozšiřitelnosti nejbohatší. Tuto verzi stolního počítače budou volit ti, kdo vyžadující dostatek konektorů a do budoucna plánují rozšířit výpočetní techniku.

Při pohledu na přední část se nemýlíte. Ano, Tower nabízí stejnou konektorovou výbavu, jako SFF, včetně slim optické mechaniky. To samé se odehrává také v zadní části. Je tu tedy otázka, kde je ona zmiňovaná rozšiřitelnost? Je to pochopitelně uvnitř stolního počítače, kde máte k dispozici více pozic.

Vložit můžete až čtyři pevné disky. Konkrétně je to dvakrát 2,5"/3,5" HDD/SSD, jednou 2,5" HDD a jeden M.2 SSD. V rámci mechanik to není jenom zmiňovaná slim, ale i plnohodnotná 5,25" pozice. A jak to vypadá s PCI sloty? Je tu po jednom slotu PCIe 3.0 x1, full-length, PCIe 3.0 x16 (x4 signal) a PCIe 3.0 x16, full-length.

Výkon stolního počítače

Široká použitelnost stolního počítače Lenovo ThinkCentre M920 v libovolné verzi je samozřejmě dána tím nejpodstatnějším. Je to výpočetní, popřípadě grafický výkon. Všechny tři verze vychází ze stejné procesorové výbavy, jen v případě operační paměti vedou modely SFF a Tower.

Základem této výpočetní techniky je čipová sada Intel Q370 Chipset. Dostupné jsou pochopitelně méně výkonné procesory Intel Celeron a Intel Pentium. Smysl však dávají až výkonnější procesory osmé generace Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. Pokud jste lační po výkonu, v nabídce je také devátá generace procesorů Intel Core i3, Intel i5, Intel Core i7 a Intel Core i9. V rámci těch nejvýkonnějších procesorů se setkáte například s verzí Intel Core i9-9900, kde se domůžete maximální frekvence 5 GHz a cache paměti 16 MB.

Co se týče operačních pamětí podporujících výkon stolních počítačů, spolehnout se můžete na paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 666 MHz. Varianta Tiny předkládá maximální kapacitu 32 GB. U provedení SFF a Tower je to dvojnásobek, tedy 64 GB.

Lenovo ThinkCentre M920 Tiny

Mnozí uživatelé si tento stolní počítač pořídí i pro grafické práce. V takovém případě je vhodné nespoléhat se na integrované grafické karty, jakými jsou Intel UHD Graphics 610 a Intel UHD Graphics 630. Kromě modelu Lenovo ThinkCentre M920 lze volit konfigurace s dedikovanými grafikami. Lenovo ThinkCentre M920 SFF může obsahovat AMD Radeon 520 a NVIDIA GeForce GT 730. Největší provedení Lenovo ThinkCentre M920 Tower kromě nich přichází ještě s grafikami AMD Radeon RX 550X a NVIDIA GeForce GTX 1060 s pamětí až 6 GB.

V případě kapacity pevných disků je to samozřejmě individuální, ale podporovány jsou kapacity až 2 TB v rámci jednoho disku, takže záleží, jakou verzi stolního počítače zvolíte a kolik disků použijete.

Závěrečné hodnocení

Výpočetní technika, která má v kanceláři zelenou, minimálně to dokazuje hodnocení Energy Star 7.0. Energeticky úsporný stolní počítač přináší z dlouhodobého hlediska nejenom úsporu nákladů, ale především dostatečný výkon spojený s vyšší řadou procesorů, vysokorychlostními porty a zabezpečením ve formě TPM neboli Trusted Platform Module. Lenovo ThinkCentre M720 je ideální volbou pro datově náročnější soubory a aplikace. Zkrátka model stvořený pro produktivitu. Stačí si jen vybrat z verzí Tiny, SFF a Tower.

Lenovo ThinkCentre M920 SFF

Lenovo ThinkCentre M920 Tiny zepředu

Lenovo ThinkCentre M920 SFF přední

Lenovo ThinkCentre M920 Tower

Lenovo ThinkCentre M920 Tiny