Vzhledem k tomu, že se množí dotazy, jak je to s Windows 10 a stále možným upgradem, rádi v tomto článku vysvětlíme jak to je.

Jen malá vsuvka, je zajímavé, že o Windows 8 nikdo moc nemluví, je to zřejmě proto, že drtivá většina uživatelů Windows 8 v době uvedení Windows 10 nadšeně přecházela na nový systém, za účelem úlevy od né moc povedené verze s osmičkou v označení. Windows 8 zkrátka nebyly oblíbené, ale byly svého času revoluční a Windows 10 jsou jejich evoluční proměnou. Windows 8.1 budou mít rozšířenou podporu až do roku 2023, pak je potká stejný osud jako ostatní systémy, ukončení podpory. Je tedy ke zvážení, zda nepřejít i z osmiček.

Bude můj současný počítač stačit na nejnovější systém?

Systém sám o sobě není příliš náročný, v podstatě mu pro běh postačí i stařičké stroje. Pokud má váš stroj alespoň dva gigabajty RAM a dvoujádrový procesor, má novější architekturu s podporou pamětí DDR3 a SATA disků, tak se dá říct, že na něm systém poběží. Všude tam kde byl instalován Windows 7, pravděpodobně poběží i Windows 10. Dokonce ve většině případů běží i svižněji, než tomu bylo se starší verzí systému. Výjimky se samozřejmě najdou, buď systém nenainstalujete vůbec, nebo chybějící podpora ovladačů způsobí to, že se vrátíte zpět, ale je to minimum případů.

Oficiální požadavky na HW jsou:

  • Procesor: 1 gigahertz (GHz) nebo rychlejší procesor nebo systém na čipu (SoC)
  • RAM: 1 GB pro 32bitovou verzi a 2 GB pro 64bitovou verzi;
  • Volné místo na pevném disku: 16 GB pro 32bitovou verzi operačního systému, 32 GB pro 64bitovou verzi operačního systému
  • Grafická karta: DirectX 9 nebo novější s ovladačem WDDM 1.0
  • Obrazovka: 800x600
  • Internetové připojení: Ano, pokud chcete systém udržovat bezpečný

Pokud máte opravdu starý stroj a už nyní vám výkon nedostačuje, s přechodem na novější systém se to zázrakem nezlepší. Jestliže máte historický kus, investice do zvýšení RAM a výměny disku se už často nevyplácí. Zde stojí za úvahu, zda si rovnou nekoupit novější kus, s modernější architekturou, výrazně lepším výkonem, instalací Windows 10 v ceně a navíc často i s dvouletou zárukou. Starší počítač pak můžete ještě zpeněžit za symbolickou cenu na nějakém bazarovém serveru. To celé vás vyjde o dost výhodněji, než úprava staršího kusu.

Jak to tedy s upgradem na Windows 10?

Níže uvádíme přehled možností, jak je možné získat Windows 10

  1. Nákup PC s již získanou licencí Windows 10 - Repasované PC, které naleznete u nás v nabídce, má z největší části již předinstalované Windows 10 a tím pádem již ověřenou digitální licenci. Buď byl počítač dodáván na trh s licencí Windows 10 - platí pro novější kusy v nabídce. Nebo byl počítač v minulosti vybaven licencí pomocí upgrade v rámci bezplatné nabídky přechodu z Windows 7 / 8 / 8.1. Počítač tak má platný digitální nárok na operační systém Windows 10.
  2. MAR - Microsoft Authorised Refurbisher - je program pro prodejce repasované techniky, kdy za určitých podmínek mohou počítače doplnit novou licenci operačního systému Microsoft. V takovém případě je součástí dodávky i originální štítk MICROSOFT COA. To je u vybraných počítačů možné dokoupit. Zákazníci z firem podstupující složité podmínky auditů nebo školní instituce často kupují tyto licence. V nabídce jsou licence Home nebo Pro a také cenově zvýhodněná licence pro neziskové organizace.
  3. Nová licence OEM nebo trvalá - počítače je samozřejmě možné vybavit novými licencemi za plnou cenu a to v přenosných variantách, nebo tzv. OEM, kdy je licence svázaná s konktrétním počítačem.
  4. Microsoft 365 - kdo má předplatné Office 365, nově se převádí pod název Microsoft 365. Uvažuje se, že do budoucna výrobce uvolní také volné licence systému Windows do této platformy předplatného. Prozatím, se jedná jen o změna názvu. Dalších funkcí, včetně možností rozšíření licencí můžeme očekávat až v budoucnosti.
  5. Upgrade ze staršího systému - tato volba je aktraktivní zejména pro stávající uživatele systémů Windows 7, 8, 8.1. Mnoho uživatelů se domnívá, že upgrade již nefunguje. Avšak Microsoft zrušil automatický upgrade pomocí nástroje GWX. Samotný nástroj pro upgrade ale dále na stránkách nabízí a je funkční. Jak na to, ukazuje například článek Windows 10 stále zdarma: jak aktualizovat Windows 7 a 8.1 uveřejněný na webu oblíbeného časopisu CHIP.

Další užitečné informace k aktivaci licence, nebo instalaci s videonávodem naleznete na našich stránkách.

Návod jak instalovat Windows
Návod jak aktivovat Windows