Notebook nám slouží nejenom pro práci a vizualizaci nejrůznějších věcí. Využít ho můžete také ke zvukové prezentaci. Pokud jste nespokojeni se zvukem linoucím se z notebooku, máme pro vás pár tipů.

Notebook Dell

Bez zvuku si většina z nás nedokáže představit práci na notebooku. Sám operační systém vydává zvuk, potřebujeme ho při přehrávání videí, samotných audio souborů a v mnoha dalších situacích. Přesně kvůli tomu byste měli dbát nejenom na funkční a kvalitní zvukový projev vašeho notebooku. Všemu se budeme podrobněji věnovat v následujících řádcích.

Zbavte se problémů se zvukem

Ještě, než se pustíme do návodů, jak vylepšit zvuk u notebooku, začneme tou nejzákladnější kontrolou. Zjistěte, jestli vám zvuk správně funguje. Ve Windows totiž mohou nastat problémy, které lze za přispění nástrojů tohoto systému snadno opravit. Pokud vám na notebooku vůbec nefunguje zvuk, máte dvě možnosti.

  • Zkontrolujte Správce zařízení přes pravé tlačítko myši na položce Start. Zde uvidíte případný problém se zvukovými vstupy a výstupy, a to v podobě vykřičníku. Stačí zařízení odinstalovat a dát Vyhledat změny v hardwaru, kdy dojde k přeinstalování.
  • Další možností je využití Nastavení řešení potíží. To najdete v Nastavení – Systém – Odstranit potíže – Další poradci při potížích. Tady stačí spustit poradce pro problémy se zvukem, které jsou obvykle automaticky opraveny.

Jestliže řešíte jakékoliv obtíže se zvukem, zkontrolujte si samozřejmě nastavenou hlasitost, pro jistotu nainstalujte čekající aktualizace operačního systému Windows a jako výchozí si nastavte to správné zvukové zařízení. Po některých výše uvedených krocích se vyplatí provést restart notebooku.

Vylepšení zvuku ve Windows 11

Notebook zezadu

Když víte, že vám zvuk v notebooku funguje, ale nejste spokojeni s jeho kvalitou, nabízí se vám dvě možnosti. Jedna softwarová a druhá hardwarová. Pojďme se nejprve věnovat vylepšení zvuku ve Windows 11. V závislosti na konkrétní verzi tohoto systému máte různé možnosti. Nejrychlejším způsobem, jak se dostat k nastavení zvuku je přes pravé tlačítko na ikoně reproduktoru na hlavním panelu. Odsud budete přesměrováni do Nastavení zvuku, které mimochodem najdete v Nastavení – Systém – Zvuk.

V sekci Výstup rozklikněte výchozí zvukové zařízení. Pro vylepšení zvuku lze zvolit například výchozí formát definující vzorkovací frekvenci a bitovou hloubku. Ta může být z nějakého důvodu nastavena na nižší hodnotu, což můžete změnit a rovnou vyzkoušet na přehrávaném zvuku. V této sekci mimochodem ovlivníte i samostatnou hlasitost pro levý a pravý reproduktor. Praktickou pomůckou se stává i volba Prostorový zvuk. Tu snadno a rychle zapnete.

Další nastavení zvuku

Pokud máte starší aktualizaci Windows 11, můžete v Nastavení – Zvuk vybrat volbu Další nastavení zvuku. V ten moment se vám otevře staré nastavení zvuku známé z Windows 7. Zde v konfiguraci Speakeru nastavíte v podstatě to shodné, jako přes nastavení Windows 11 popisované výše. U starší verze systému tu však můžete narazit na záložku Rozšíření, kde lze aktivovat některou z níže prezentovaných položek.

  • Zesílení basů
  • Virtuální prostorový zvuk
  • Korekce podle místnosti
  • Vyrovnávání hlasitosti

Jde o další způsob vylepšení zvuku, který se mimochodem odvíjí od použité zvukové karty v notebooku. Pokud jde o základní softwarové vylepšení zvuku ve Windows 11, je to vše. Alternativou se pak stávají nejrůznější zvukové utility.

Reproduktory

Hardwarové vylepšení zvuku

Jestliže přes tohle všechno stále nejste spokojeni se zvukovým projevem svého notebooku, je čas přesunout se k druhé volbě. A tou je hardwarové zvukové zlepšení zvuku v podobě externích reproduktorů. Ty interní v notebooku mají obvykle omezenou kvalitu, pouze snad v modelech určených pro hráče najdete něco lepšího. Náročnější uživatelé tak musí sáhnout po reproduktorech přídavných, u nichž v podstatě nejste téměř ničím limitováni.