MS Office

Kancelářský balíček Microsoft Office zná jistě spousta uživatelů výpočetní techniky. Jde o velice praktické a placené nástroje, které jsou dnes již nedílnou součástí jakékoliv pracovní počítačové stanice. Pokud se rozhodnete pořídit si Microsoft Office, jistě po velice brzkém hledání narazíte hned na několik verzí, jež jsou v současné době používané.

Pokud pomineme starší verze Microsoft Office, které jsou sice neustále využívány, avšak již oficiálně nejsou k mání, patří mezi nejvyužívanější produkty současné doby hlavně Microsoft Office 2003, Microsoft Office 2007 a Microsoft Office 2010. Porovnáním jednotlivých verzí samozřejmě velice rychle zjistíte, že s každou novou variantou docházelo k vylepšení dosavadních funkcionalit a vzniku spousty dalších, nových. Nejzásadnější rozdíl mezi výše třemi zmíněnými je především v pracovním rozhraní, které má Microsoft Office 2007 a Microsoft Office 2010 velice obdobné a na rozdíl od starších vydání, také naprosto odlišné.

Ostatně bližší srovnání můžete prostudovat například ZDE, na stránkách společnosti Microsoft.

Přehled sad Microsoft Office 2010

Pokud se rozhodnete pořídit si kancelářský balíček Microsoft Office 2010, jistě se setkáte hned se dvěma skupinami, mezi něž patří sady balené a sady multilicenční. Jejich význam a podobu si vysvětlíme o několik řádků níže. Teď se spíše zaměříme na to, co jednotlivé sady obsahují. Microsoft Office je totiž složen z několika jednotlivých produktů, které slouží pro odlišné pracovní činnosti. Nyní si představíme jednotlivé balíčky a jejich obsah.

Balené sady:

  • Pro studenty a domácnosti - Word, Excel, PowerPoint, OneNote
  • Pro podnikatele - Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook
  • Professional - Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access
  • Pro vysokoškoláky - Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access

Multilicenční sady:

  • Standard - Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher
  • Professional Plus - Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access, InfoPath, Communicator, SharePoint Wordspace

Přehledné zobrazení jednotlivých produktů v tabulce naleznete opět na stránkách společnosti Microsoft, přímo ZDE.

Co jsou to balené sady a multilicenční sady?

V závislosti na výše provedeném rozdělení Vám zároveň osvětlíme, co jsou to vlastně balené a multilicenční sady.

Balené sady

Jde samozřejmě o verze Microsoft Office, které jsou prodávány buď formou krabicového prodeje, nebo s pomocí speciální karty, jež obsahuje licenční kód. V tomto případě tyto možnosti ještě trochu rozvedeme. Krabicový prodej je nejčastěji označován anglickým výrazem Fully Packaged Product, čili zkratkou FPP. Jde doslova o zakoupení krabice, která obsahuje instalační médium s 32bitovou a 64bitovou verzí, v níž je přiložen i potřebný licenční klíč. Krabicový model má však ještě jednu variantu prodeje, kterou je balená karta. Ve své podstatě licenčně naprosto shodné řešení, jen s tím rozdílem, že uvnitř krabice není instalační médium, ale pouze karta, kde je uvedeno potřebné licenční číslo. Samotná instalace totiž probíhá stažením instalačního balíčku z internetových stránek Microsoftu, ZDE.

Protichůdnou variantou krabicového balení FPP, je zakoupení kancelářského produktu s licencí OEM. Toto řešení se objevuje především při pořízení počítačové stanice či notebooku s předinstalovaným softwarem Microsoft Office. Licence je nepřenositelná a vztahuje se pouze na tento počítač. Ve své podstatě zakoupením OEM licence neuzavřete smlouvu s Microsoftem, ale s daným prodejcem výpočetní techniky.

Multilicenční sady

Multilicenční sady jsou zprostředkovány samotnými prodejci těchto produktů. Všechny licenční smlouvy o využívání Microsoft Office jsou řešeny přes daného prodejce. Software a potřebný licenční klíč naleznete na speciálních webových stránkách Microsoftu. Pořízením těchto licencí si dopřejete nejen větší množství samotných modulů, ale také možnost downgradu, volby jazykových mutací a spoustu dalšího.