Kancelářský balíček Microsoft Office zná jistě spousta uživatelů výpočetní techniky. Jde o velice praktické a placené nástroje, které jsou dnes velmi častou součástí jakékoliv pracovní počítačové stanice.

Pokud se rozhodnete pořídit si Microsoft Office, jistě po velice brzkém hledání narazíte hned na několik verzí, jež jsou v současné době používané. Také si možná kladete otázky, zda je možné za kancelářský balík něco ušetřit. V tomto článku získáte odpovědi na vaše otázky.


Nové Microsoft Office a předplatné Microsoft Office 365

ms-office-365.jpgMicrosoft je leader v tvorbě kancelářského balíčku Office. Vše ostatní jsou "jen" odvozené verze. Krok "napřed" je tedy vždy na jeho straně. V profesionálním prostředí korporací je pevně ukotven.

Některé funkce, jako práce s kontingenčními tabulkami, makry a dalšími pokročilými funkcemi fungují výhradně nebo alespoň podstatně lépe právě v balíku od Microsoftu. Tady jen těžko hledat náhradu a proto zejména školy, nebo korporace sáhnout téměř vždy po originálu.

Pokud jste ochotní si za kvalitní software zaplatit a chcete mít stále aktuální verzi, pak je zajímavou volbou předplatné online verze Office s desktopovou i mobilní verzí a cloudovým úložišťem. Toto předplatné se jmenuje Office 365. Zejména v porovnání s předplatnými jiných cloudových služeb, Office 365 s 1TB v internetu vychází velmi levně a pro soukromé osoby a rodiny se jedná o verzi, kdy Office máte ke cloudovému úložišti v podstatě zdarma.

U online verze také velmi pěkně funguje práce online, kdy uživatelé v reálném času mohou pracovat na stejném dokumentu. Hezky funguje i verzování a archivace bez nutnosti ukládat změny ručně. Tady již naplno funguje moderní doba internetu.

Další velkou výhodou Office je skvělý poznámkový blok OneNote. Nové Office nabízí možnost získat multiplatformí řešení - je jedno jestli máte Apple, Windows, mobilní zařízení - své dokumenty máte vždy u sebe.

Licenční klíče k novým Microsoft Office zakoupíte zde.
Nejnovější Office stáhnete on-line zde.

Starší verze Microsoft Office - remarketed

ms-office.jpg Jste-li uživatelem zvyklým na klasický Microsoft Office, ale preferujete nižší cenu a nepotřebujete nejnovější funkce, případně prostředí vaší firmy neumožňuje využití balíku OpenOffice či LibreOffice, pak asi rádi sáhnete po starší verzích Office. U nás jim říkáme "remarketed".

Jedná se o legální verze, které původní majitel / firma zakoupil, následně se rozhodl je přestat používat a původní licenci nabízí na prodej. Stejně jako u nákupu nové licence získáváte jediněčné aktivační číslo, kterým prokazujete nárok a kterým si stáhnete instalaci do vašeho počítače. Jistou nevýhodou je, že nikdy nevíte, kdy výrobce přestane starší verzi Office podporovat. Například historické 2000, 2003 a 2007 již nestáhnete a některé verze na nových Windows 10 už ani nespustíte.

Nicméně od verze 2013 se toho tolik nezměnilo a je tak naděje, že tyto verze bude výrobce ještě pár let podporovat.

I když si člověk kupuje trvalou licenci a ne předplatné, tak je jasné, že díky vývoji není nic věčné a pozdější nákup novější licence jej stejně nemine.

Licenční klíče k remarketed Microsoft Office zakoupíte zde.
Novější verze od 2013 stáhnete on-line zde.
Starší verze 2010 stáhnete on-line zde.

Verze OpenOffice a LibreOffice - kancelář zdarma

libre-office.jpgVítejte v prostředí svobodného software. Máte Linux? Pak s jinou verzí Office nepočítejte. Jste-li uživatel domácí, nebo pracujete v menší firmě, nepotřebujete speciální makra, kontingenční tabulky apod., pak si jistě vystačíte s balíkem Office zdarma.

Jaký je rodíl mezi OpenOffice a LibreOffice?

Dalo by se říct, že téměř žádný. OpenOffice vznikal spolu s větví komerční firmy Oracle. Protože docházelo ke konfliktům se svobodnou komunitou, později se Oracle stáhl.

Mezi tím paralelně vznikala verze LibreOffice. Aktuálně jsou oba projekty zase propojené. Říká se, že LibreOffice je o něco více vyvinutý, má více doplňků, díky větší podpoře komunity. Do budoucna se zřejmě celý projekt znovu sjednotí do jediné verze.

Jaké jsou výhody Office zadarmo?

Aktuální verze mohou svobodně pracovat s formáty Microsoft Office - to jsou ty s příponou "docx, xlsx, pptx apod". Umí rychlý export do PDF. Otevřete i historické dokumenty v již nepoužívaných formátech. Balík disponuje plně lokalizovaným prostředím v češtině. Má dokonce i českou nápovědu a opravuje překlepy v mnoha jazycích včetně češtiny a slovenštiny.

Je 100% zadarmo. Je legální ho mít nainstalovaný a používat na libovolném počtu počítačů. Při instalaci se nezadávají žádná licenční čísla, není třeba provádět žádnou aktivaci.

Používá otevřený formát dokumentů (OpenDocument), takže svá data zpracujete i za deset let. Pokud nejste uživatel závislý na komerčních balících, pak je LibreOffice nebo OpenOffice výborným řešením pro vaši kancelář.

Vše o kancelářském balíku LibreOffice zjistíte zde.
Vše o kancelářském balíku OpenOffice zjistíte zde.
Za svobodný software nic neplatíte zdarma stáhnete zde.

Přehled sad Microsoft Office

U komerčních balíků, je ještě rozdíl v možnostech použití. Firmy a korporace musí použít dražší podnikatelské licence. Domácnostem pak stačí jen verze na "doma", kde ale některé části Office mohou chybět.

Také je třeba se podívat kolik daná licence umožňuje instalací a na kolik uživatelů je omezena.

Základní dělení podle verze:

  • - Pro studenty a domácnosti (Home & Student) - Word, Excel, PowerPoint, OneNote
  • - Pro podnikatele (Home & Bussines) - Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook
  • - Professional - Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access
  • - Office 365 - Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access, Onedrive, Skype (volné minuty pro volání)

Speciální verze Office:

  • - Systém MAR (Microsoft Authorized Refurbisher) MS Office 2010 edition CZ - starší verze základního kancelářského balíku, pouze pro neziskové organizace a fakultní nemocnice, omezeno jen na určité počítače.
  • - Systém AEP (Authorized Education Partner) nové licence MS Office - pouze pro školy a registrované vzdělávací instituce - možnost získat jak trvalé licence, tak předplatné 365 za zhruba 1/3 běžných koncových cen. U předplatných jsou další rozsáhlé možnosti konfigurace obsahu balíku, možnosti získání serverových Azure řešení. Možnost dynamicky z měsíce na měsíc měnit počet aktivních stanic, podle aktuálního počtu akademických pracovníků v organizaci. Možnost získat Office na domácí použití pro zaměstnance a studenty zdarma.

Umíme dodat jak MAR licence, tak jsme autorizovaný partner pro prodej akademických licencí a rádi poradíme se získáním licence pro Vaši organizaci.