Máte nebo měli jste na pevném disku uložena citlivá data, kterých se chcete nadobro zbavit? Pak se nespoléhejte jen na typické formátování. Zvolte důmyslné a spolehlivé metody pro bezpečné smazání disku.
Pravděpodobně každý z nás využívá výpočetní techniku, ať už k osobním či pracovním věcem. Ukládáme si spoustu cenných dat, o která bychom neradi přišli, respektive nechceme, aby se dostala do cizích rukou. Pokud tedy měníte stolní počítač, notebook nebo jenom pevný disk, určitě taková data zálohujte a následně mažte. Jenže, opravdu si myslíte, že pouhé smazání dat na disku vám zaručí, že se k nim už nikdo nikdy nedostane? Tak to jste hodně na omylu.
Skrze běžné smazání tak maximálně odstraníte cestu k datům. V této souvislosti je nutné zmínit tabulku NTFS či dříve FAT. Smazáním dat tak zrušíte cestu směřující ke konkrétnímu bitu na disku, ale samotná data na něm setrvají do té doby, dokud nejsou přepsána. Takže, i když se na první pohled tváří pevný disk jako prázdný, není tomu tak. Mažete pouze přístupovou cestu k datům a ty může kdokoliv zručný v budoucnu přečíst. A to jistě nechcete, když například starý počítač prodáváte nebo věnujete někomu v rodině.
Ještě, než se vůbec začnete zajímat o to, zda si dát tu práci a pevný disk pořádně smazat, přemýšlejte. Opravdu na něm máte citlivá data, která je třeba odstranit? U herního počítače to asi moc řešit nebudete, protože kromě her na disku nebude nic jiného.
Pakliže však používáte výpočetní techniku pro práci, začnou se vynořovat nejrůznější důvody. Například evidence citlivých údajů o klientech a obchodních partnerech, což se mimochodem týká GDPR. Pak můžete mít na pevném disku uloženy zásadní informace spojené s vaším podnikáním, financemi apod. U osobního využití disku jsou to často rodinné fotografie, videa a jiný multimediální materiál. Nic z toho přece nechcete poskytnout nikomu dalšímu. A přesně proto byste se měli zajímat, jak bezpečně smazat pevný disk. V rámci trvalého znehodnocení dat se nabízí dvě varianty.
Jak už jsme zmínili v úvodu článku, smazání dat nepředstavuje jejich trvalé odstranění. Málokdo však tuší, že požadovaného výsledku se nedomůžete ani v případě, když dáte například obnovit počítač do továrního nastavení skrze operační systém Windows. Na první pohled to sice vypadá, že na pevném disku nejsou žádná data a pouze systém ve výchozím stavu, opak je však pravdou.
Tovární nastavení má stejný účinek, jako formátování pevného disku. U něj by asi většina uživatelů výpočetní techniky očekávala, že je dostatečným způsobem pro trvalé odstranění dat z pevného disku. I v tomto případě tomu tak není a dochází pouze k odstranění již zmiňovaných přístupových cest. Zároveň je pevný disk přichystán pro zápis nových dat. Z takového disku lze ale za pomoci vhodných nástrojů stále získat nějaká důležitá data.
Abyste docílili skutečně nenávratného smazání dat z pevného disku, musíte přepsat staré bity s uloženými daty těmi novými. K takovému výsledku se nedopracujete asi žádnou cestou, jíž vám nabízí operační systém Windows v libovolné verzi. Použít musíte softwarové nástroje ostatních společností, které si poradí s SSD disky i klasickými HDD disky.
Pokud jde o běžné HDD pevné disky, u nich jsou s pomocí správného programu realizovány tzv. průchody. Jeden průchod, to je v podstatě kompletní přepsání původních bitů novými a náhodnými, které ve výsledku neobsahují žádné důležité informace. Pro větší záruku nečitelnosti původních citlivých dat na pevném disku je realizováno hned několik průchodů naráz. Čím více jich je, tím déle celý proces trvá. Za spolehlivé řešení jsou označovány tři průchody.
U SSD disků je dosaženo stejného výsledku, jen trochu odlišným způsobem. Vliv na to má samotná technologie ukládání dat na SSD disky. Obvykle si vystačíte se softwarem dodávaným výrobcem pevného disku. Typickým příkladem je Samsung Magician, SanDisk SSD Toolkit nebo Intel Solid-State Toolbox. Co se týče klasických HDD disků, nabízí se třeba prověřený software DBAN a Eraser. Na trhu je pochopitelně řada softwarů, přičemž některé jsou placené, jiné jsou dostupné i v bezplatné verzi, která může být z pohledu funkcí trochu osekaná.
S pomocí těchto speciálních programů můžete samozřejmě trvale likvidovat data na různých discích. Kromě těch pevných v noteboocích, stolních počítačích a serverech se nabízí ještě přenosné flashdisky. I u nich může vzniknout požadavek na bezpečné smazání disku, k čemuž použijete některý z jmenovaných programů.
Vedle softwarové likvidace dat bychom neměli opomíjet ani na tu fyzickou. Pokud jste se rozhodli, že pevný disk nepotřebujete, nebudete ho nikomu darovat a jednoduše ho vyhodíte na skládku, respektive odnesete na sběrný dvůr, před tímto krokem ho poškoďte. Jde o fyzickou likvidaci pevného disku. Ta je nevratná a odpadá s ní i jakékoliv riziko odcizení citlivých dat. Nutno podotknout, že tento proces je mnohonásobně rychlejší nežli softwarové bezpečné smazání pevného disku.
Při nákupu kancelářského notebooku Dell Latitude 5510 tak přihlížejte k použitému procesoru. V rámci toho nejlepšího můžete dosáhnout parametrů 12 MB cache paměti, 6 jader a 12 vláken. Výpočetní výkon je samozřejmě úzce spojen také s operační pamětí. Tento model nabízí hned dva sloty SODIMM, takže jistá rozšiřitelnost tu je. Operační paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 667 MHz dosahují maximální kapacity až 32 GB. To je z pohledu kancelářských pracovních úkonů více než dost.
Alternativou fyzického zlikvidování pevného disku HDD je tzv. demagnetizace. Jedná se o proces, k němuž potřebujete speciální zařízení. S pomocí něho dochází k působení velice silného elektromagnetického pole, jenž nenávratně smaže data. Dojde k odstranění magneticky zapsaných dat, a to i z nefunkčních pevných disků. Nejde sice o fyzickou likvidaci, výsledek je však stejný. Kromě bezpečného smazání pevného disku tuto metodu využijete třeba při vracení HDD disku v rámci reklamace.
Na závěr ještě jedna dobrá rada. Pokud se potřebujete trvale zbavit firemních dat, popřípadě jiných dat a využijete k tomu služeb profesionálních "likvidátorů", respektive firem zabývajících se touto činností, nechte si o likvidaci vystavit potvrzení. Minimálně budete mít do budoucna důkaz o tom, že jste data nechali odborně zlikvidovat.