Ze všech stran na vás vyskakují reklamy na pořízení nové výpočetní techniky? Než takovým zprávám podlehnete, zamyslete se nad tím, jestli není lepší investovat do repasu, a to z mnoha důvodů.

Technologický vývoj je v současnosti až přehnaně rychlý nebo to tak alespoň vypadá. Spousta výrobců výpočetní techniky chrlí jednu novinku za druhou, ať už jde o stolní počítače, notebooky, servery a jiná zařízení. Během roku vychází řada nových produktů, popřípadě dochází k vylepšení vybraných modelových řad.

Repasovaný počítač

Ano, jsou mezi námi tací, kteří jednoduše sází na prestiž a potřebují se pyšnit zcela novým notebookem, i když mnohdy nevyužijí jeho potenciál. Pak je tu ale velká skupina uživatelů, jenž chtějí osvědčené záruky, skutečný výkon a cenovou dostupnost. V ten moment se nabízí otázka, zda nové počítače přináší opravdu tolik věcí navíc a vyplatí se za ně připlácet nebo je lepší vsadit na prověřené modely v rámci repasované techniky.

Tak například zmiňovaná prestiž bývá obvykle spjata s moderním designem a zpracováním. Jenže, vylepšení vzhledu u mnoha výrobců přichází obvykle v delších časových intervalech mezi pěti až deseti lety. Proto mnohé řady lišící se jen označením vypadají pořád stejně, respektive podobně jen s minimálními designovými odchylkami. A kvůli tomu si přece nepřiplatíte za rádoby nejnovější model, protože z pohledu vzhledu vám to samé přinese i repasovaná výpočetní technika.

Evoluční a revoluční vývoj jsou dvě odlišné věci

Když se podrobněji zahledíte do aktuálních produktových nabídek výrobců počítačů a na několik let staré repasované modely, mnohdy zjistíte jednu podstatnou věc. Novější procesory nejsou o tolik rychlejší než ty starší. Paměti nepracují o mnoho svižněji a podobné je to i s dalšími komponentami, které jsou víceméně stejné. Technologický vývoj je sice neuvěřitelně rychlý, mnohdy však bývá podpořen jen marketingovými sliby, reklamou a podobnými prodejními věcmi.

Výsledek je ale takový, že obměny u výpočetní techniky jsou spíše drobného rázu a přidaná hodnota za předkládanou cenu je zkrátka neúměrná. Ostatně, stačí se podívat na většinu výrobců. Ti přichází s revolučními změna v širším časovém horizontu klidně i pěti let a více. Za jeden rok zkrátka nic novějšího nikdo nevymyslí a neaplikuje s maximální spolehlivostí a přínosem. Jen drobné funkce navíc nejsou důvodem k tomu, měnit výpočetní techniku za nejnovější, protože za méně peněz můžete zakoupit odzkoušené repasované počítače s obdobným výkonem a ostatními parametry.

Strádat nebudete ani z pohledu softwaru

Repasovaný notebook

První námitka vyznavače nejmodernějších technologií bude ta, že s aktuálním hardwarem získá zároveň dlouhou softwarovou podporu. Jenže ani toto tvrzení není příliš pravdivé. Pokud se obáváte nákupu repasované techniky právě z důvodu omezené podpory čehokoliv, jste značně na omylu. Třeba Chromebooky mají podporu v délce trvání šesti až deseti let a podobné je to i s jiným hardwarem, potažmo softwarem a operačními systémy. Typickým příkladem je operační systém Microsoft Windows.

Softwarová podpora by tak pro vás neměla být limitujícím faktorem při nákupu repasu. V rámci systému dostanete stejné bezpečnostní záplaty jako u zcela nového počítače a věřte, že problém nebudete mít z dlouhodobého hlediska ani v případě ovladačů jednotlivých komponent a periferií.

Prověřené produkty vznikají časem

Díky přemíře nejrůznějších typů výpočetní techniky na trhu je zřejmé, že si na ni při jejím nákupu mnohdy ani nemůžete sáhnout. Často tak volíte nové počítače a notebooky s ohledem na recenze a zkušenosti ostatních. Pokud jde o nové modely, které právě vyšly, jen stěží získáte skutečný pohled dlouhodobého uživatele na jeho používání. Za tak krátký čas se neprojeví ani neduhy, jimiž mohou konkrétní výrobky trpět.

Opakem toho je repasovaná výpočetní technika. Ta je na trhu již několik let a pyšní se tedy dlouhodobými, nikoliv krátkodobými recenzemi. Jde o skutečné názory a pohled lidí, ne o marketingové slogany. Můžete si tak udělat reálnější pohled na kvalitu zpracování po letech, funkčnost, výkon a mnohé další. Zároveň máte větší představu o případných neduhách konkrétních modelů, ale také informace o tom, zda byly tyto problémy odstraněny. Není ničím neobvyklým, že nová výpočetní technika vstupující na trh občas má nějaké ty "mušky". Otázkou pak zůstává, zda je výrobce do budoucna opraví či nikoliv, a to třeba i softwarovým vylepšením. U repasu o tom všem zkrátka víte dopředu.

Přínos pro životní prostředí

Nový počítač

Pakliže bychom si všichni každý rok kupovali nový model stolního počítače nebo notebooku, znamenalo by to nejen velkou spotřebu omezených nerostných surovin na naší planetě, ale i náročnou ekologickou likvidaci techniky staré. I tohle je pro mnohé důvod, proč nekupovat zrovna nový typ výpočetní techniky, když ten starý přinese z pohledu užívání v podstatě to samé. Dlouhá životnost postarší, a především kvalitní techniky přispívá k lepšímu dopadu na životní prostředí. Tato ekologická udržitelnost má zkrátka svůj význam.

Ušetřete nákupem repasované techniky

Výše uvedené řádky do značné míry prozrazují, že nákup nového počítače není mnohdy zapotřebí a je lepší investovat do starší a prověřené repasované techniky v dobrém stavu. Výsledný přínos je nejen hardwarového rázu, ale také toto finančního. Úspora oproti novým produktům je skutečně značná, přitom výsledek je obdobný. Proč tedy utrácet více, když to není zapotřebí a za podstatně méně financí získáte dostatečně dobrou technologii? Pokud odoláte aktuálním novinkám na trhu a vsadíte raději na repasovanou techniku, ušetříte nemalé množství peněz.

Vydejte se cestou repasu, který můžete po delších časových úsecích pravidelně obměňovat a stále budete mít výkonnou techniku. Nové generace počítačů z pohledu ceny zkrátka nesplňují to, co byste od nich mnohdy očekávali. Dejte zelenou kvalitnímu a spolehlivému repasu nežli nové neověřené technice se zbytečnými funkcemi a vylepšeními navíc. Nepodléhejte marketingu výrobců počítačů, který je často výkřikem do tmy nežli skutečným pokrokem oproti postarším generacím.