Notebook je jednou z nejrozšířenějších výpočetních technik vůbec. Spousta uživatelů ho však mnohdy využívá špatným způsobem, respektive tak, že snižují jeho životnost. Vyvarujte se proto těm nejčastějším chybám.

Každodenní používání notebooku je pro mnohé z nás běžnou činností. Někdo na notebooku hraje hry, hledá informace na internetu, jiný ho využívá k práci, zpracování multimédií a podobně. Spousta uživatelů této mobilní výpočetní techniky však netuší, jak se o ni správně starat. Některé špatné návyky totiž mohou vést ke snížení životnosti notebooku, v horším případě k jeho poškození. Pokud se chcete vyvarovat nejčastějších chyb, začtěte se do níže uvedených řádků.

Notebook Dell
  • Špatné zacházení a manipulace
  • Softwarové záležitosti a bezpečnost
  • Baterie a napájení

Špatné zacházení a manipulace

Nejprve se pojďme věnovat chybám, které jsou primárně spojeny s nevhodným zacházením s notebookem. To platí v podstatě pro všechny, kdo s touto výpočetní technikou manipulují. Ať už ji máte většinu času doma či v kanceláři na pracovním stole nebo s ním cestujete.

V první řadě byste si měli uvědomit, že notebook disponuje příslušnými otvory pro chlazení. Ty není radno jakkoliv zakrývat. Když zařízení špatně větrá, projevuje se to na jeho přehřívání, výkonu a ve výsledku i neblahé životnosti. Pokud si tedy vezmete notebook do postele a položíte ho na klín, určitě neděláte dobře. Zamezíte totiž průniku vzduchu a ideálnímu chlazení. Zároveň se notebook rychleji znečistí prachem uvnitř. Jako podklad tedy nepočítejte s textilním ubrusem, polštářem, peřinou, dekou a podobně. Ideální je samozřejmě rovná plocha bez textilního povrchu, aby se notebook mohl správně chladit. Ani klín v tomto ohledu není ideální volbou. S efektivnějším chlazením vám mohou pomoci chladící podložky.

Nepodceňujte ani prostředí, ve kterém notebook používáte. V tomto případě máme na mysli, co všechno máte umístěné kolem něj. Rizikem jsou nejčastěji nápoje. Když je máte položené v blízkosti této výpočetní techniky, hrozí jejich rozlití. I když moderní notebooky disponují klávesnicemi proti polití, určitě se takové nepříjemnosti chtějte vyvarovat. Pokud by se totiž tekutiny dostaly do útrob notebooku, mohou způsobit jeho nevratné poškození.

Jestliže s notebookem často cestujete, využívejte nejrůznějších ochranných doplňků v podobě brašen, pouzder a batohů. Jakýkoliv pád na zem bez nich může mít pro notebook devastující scénář. Bez obalu si můžete zároveň poškrábat povrch notebooku, což je další z nepříjemností. V neposlední řadě neopomínejte ani na fyzickou bezpečnost notebooku. Určitě nechcete, aby vám výpočetní techniku někdo ukradl, proto si ji dostatečně hlídejte a nenechávejte notebook na veřejných místech bez dohledu.

Softwarové záležitosti a bezpečnost

Notebooky Dell

O notebook se musíte starat nejenom po stránce hardwarové, ale i softwarové. Mezi nejčastější chyby patří zanedbání pravidelných aktualizací. Neaktuální operační systém je předpokladem problémů, a to hlavně těch bezpečnostních. V ideálním případě si nastavte automatické aktualizace, ať se nemusíte o cokoliv starat. Aktualizovat byste měli také jednotlivé aplikace které přináší značná vylepšení a opět důraz kladený na bezpečnost.

Pravidelně se starejte o operační systém notebooku s tím, že budete využívat antivirový program a provádět kontroly disku. S tímto tématem souvisí i přehnaná důvěřivost. Vyhněte se stahování a instalování aplikací z nebezpečných zdrojů, při kterém může dojít k zavirování notebooku a zpomalení operačního systému. Rozhodně nespoléhejte na tvrzení, že vám se to stát nemůže.

V rámci softwarových bezpečnostních záležitostí lze vypíchnout například nezabezpečené připojení k internetu. To je další z častých chyb uživatelů. Vyhněte se veřejným místům s bezplatným internetem, kam se lze připojit bez hesla. Takové sítě jednoduše nejsou bezpečné. S tím souvisí také přehnaná důvěřivost. Dejte si pozor na otevírání e-mailů od kontaktů, které neznáte. Dvojnásob to platí při otevírání příloh. Ty mohou obsahovat škodlivý kód, a tak hrozí napadení vašich dokumentů a operačního systému. V neposlední řadě si dávejte pozor u softwarového zabezpečení notebooku. Přihlašujte se dostatečně silným heslem, které jen tak nikdo neuhádne. To samé platí i při využívání hesel v rámci ostatních aplikací, internetových účtů a podobně. Ideálním řešením je v dnešní době vícefaktorové ověřování.

Baterie a napájení

Když už probíráme nejčastější chyby při používání notebooku, měla by padnout zmínka také o baterii. Naučte se správné návyky především při cestování s touto výpočetní technikou. Notebook odpojený od elektrické energie funguje za přispění baterie. Tu si vždy před pracovní schůzkou nebo plánovanou cestou důkladně nabijte. Zabráníte tomu, že se vám notebook vypne v polovině. Už při plánování nákupu notebooku byste měli myslet na to, k čemu ho budete využívat. U technických parametrů si pohlídejte délku výdrže na baterii.

Pokud pracujete v místech s občasnými výkyvy napětí, vyplatí se dané zařízení připojovat například přes prodlužovací kabel s přepěťovou ochranou. I tak můžete ochránit svou výpočetní techniku.

Pár praktických rad na závěr

Otevřený notebook

Pokud se vyhnete výše uvedeným nejčastějším chybám při používání notebooku, jistě prodloužíte jeho životnost a docílíte lepšího technického stavu. Hodit se vám mohou i nějaké drobnější tipy, které zakomponujete do svých pravidelných zvyklostí.

Například nepřetěžujte procesor a pevný disk notebooku, což se promítá především do zpomaleného chodu. Díky těmto faktorům dochází k vyššímu zahřívání výpočetní techniky a tím pádem k možnému selhávání hardwaru. V tomto směru se snažte držet několika základních pravidel.

  • Vyměňte klasický HDD za rychlý SSD disk
  • Pravidelně pročišťujte disk a mějte na něm dostatek volného místa pro aktualizace systému a bezproblémový chod
  • Zavírejte přemíru otevřených karet v internetovém prohlížeči
  • Ukončujte nepotřebné programy

Tohle jsou další přínosné návyky, s nimiž bude používání notebooku mnohem příjemnější, rychlejší a efektivnější. Vhod přijde i péče o samotný notebook. Používejte například stlačený vzduchu pro vyfoukání prachu z ventilátorů, ale i nečistot z klávesnice. Když se budete o svůj notebook dobře starat, vystačíte si s jeho výkonem i vzhledovým provedením několik dlouhých let. Díky tomu bude i starý notebook vypadat dobře po všech stránkách.