Pevný disk je nedílnou součástí počítače, notebooku a serveru. Vzhledem k tomu, že jde o techniku, může se poškodit. Prozradíme vám, jak identifikovat ty nejčastější příčiny nefunkčnosti a jak k nim může dojít.
Ve výpočetní technice se můžete setkat se dvěma základními typy pevných disků. Jsou to dnes rychlejší a používanější SSD disky, ale také ty mechanické HDD. A právě na ně zaměříme obsah tohoto článku. HDD disky jsou totiž stále používané a na mnoha místech mají své opodstatnění. Jejich jedinou nevýhodou je to, že ke čtení a zapisování dat dochází na rozdíl od SSD disků mechanickou cestou. Tím pádem se nabízí nejrůznější příčiny poškození pevného disku.
S HDD disky je zapotřebí zacházet opatrněji, protože o to nejdůležitější se starají čtecí hlavičky, které se pohybují nad skleněnými nebo hliníkovými pevnými deskami. K poškození tedy stačí poměrně málo a můžete přijít o svá cenná data. HDD disky mají pochopitelně i přemíru výhod, ale vzhledem k potenciálnímu poškození disku zmiňujeme právě tuto nevýhodu.
Ještě, než vám představíme nejčastější příčiny poškození pevného disku, je třeba zmínit to důležité. Uvědomte si, že HDD disk je zařízením, které i když nijak nepoškodíte, má do jisté míry omezenou životnost. Přece jenom je vybaven mechanickými částmi. Tím narážíme na jednu zásadní věc. Nečekejte na to, až vám pevný disk vypoví svoji službu nebo dojde k jeho poškození a zálohujte. Ano, pravidelné zálohy dat jsou jednou z nejúčinnějších metod, jak nepřijít o svá data, ať už jsou osobní či pracovní.
A s jakým poškozením pevného disku se můžete setkat? Před podrobnějším rozborem jednotlivých příčin poškození pevného disku je zapotřebí říci, že existují ve své podstatě dvě kategorie možného zničení HDD.
Do určité míry se mohou obě příčiny tak trochu prolínat. V každém případě poškození pevného disku nemusí hned znamenat, že rázem ztratíte přístup ke svým datům a pevný disk nenastartuje. Občas se setkáte i s jistými příznaky prozrazujícími, že se s HDD diskem něco děje. Typickým příkladem je to, že výpočetní technika se při čtení z disku často zasekává, dochází k nevyžádaným restartům nebo dokonce k vypnutí PC. Výjimkou není ani pomalá přístupnost uložených dat a jejich postupné mizení. V rámci mechanického poškození se nabízí neobvyklé zvuky. I to může být signál toho, že brzy dojde k poškození pevného disku.
Nyní se pojďme seznámit s jednou z prvních příčin poškození dat na disku. Jde o softwarové závady, které jak asi správně tušíte nejsou způsobeny hardwarem HDD, nýbrž softwarem. V mnoha směrech právě zásahem uživatele, jenž si sám poškodí vlastní data.
Pokud z nějakého důvodu nemůžete najít svá data, programy hlásí chyby a složky jsou prázdné, s největší pravděpodobností jste si smazali data. Pakliže nejde o systémový disk a jeho obsah je zcela prázdný, nabízí se také možnost formátování, jíž jste provedli. Větší problém nastává v okamžiku, kdy vám nenaběhne operační systém, což může způsobit smazání důležitých souborů uživatelem. Mezi softwarové závady se řadí i nakažení počítače virem. Ten může zásadním způsobem negativně ovlivnit chování pevného disku. Dalším příkladem je poškození MBR neboli hlavního spouštěcího záznamu, poškození systémových souborů, ale také znehodnocení obsahu sektoru na disku.
Mezi nejčastější příčiny poškození pevného disku patří to hardwarové čili mechanické. A nemusí se zrovna jednat pouze o pád disku, ale i řadu dalších příčin, s nimiž vás v následujících řádcích podrobněji seznámíme. Právě onen zmiňovaný pád je asi tou nejobvyklejší situací, kdy si můžete poškodit HDD. Jemné mechanické části něco vydrží, nejsou to však větší pády a nárazy, při nichž dochází povětšinou k poškození dorazu parkovací polohy hlaviček. Po větším pádu se můžete připravit i na nefunkční čtecí hlavy. V takovém okamžiku začne pevný disk vydávat specifický zvuk a mnohdy vám ani nenaběhne operační systém, popřípadě se disk stále dokola restartuje. Tohle je ovšem teprve první možná příčina poškození pevného disku.
Další z častých příčin opotřebení pevného disku jsou vadné sektory. K takové situaci obvykle dojde postupným opotřebením HDD. Do jisté míry je poškozen povrch hlaviček, což se pochopitelně projevuje v nejrůznějších scénářích. Opotřebovaný povrch ploten má vliv hlavně na pozvolnou ztrátu dat. Setkat se můžete i s hláškami upozorňujícími na vadné sektory na pevném disku. O poškozeném disku, potažmo vadných sektorech budete obvykle informováni. Popřípadě to poznáte podle cvakavého zvuku HDD.
Když se něco točí, je zapotřebí ložisek a nejinak je tomu také u pevného disku. Jak asi správně tušíte, ložiska mohou být další příčinou jeho nefunkčnosti. Obvykle se jedná spíše o výrobní vadu, která se projevuje tak, že disk má snahu se točit, ale nejde to, čímž dochází k vypnutí nebo restartování počítače. Vadné ložisko je doprovázeno i nepříjemným zvukem. Oprava v tomto případě není úplně nejjednodušší záležitostí, není však nemožná, pokud chcete zachránit svá data.
Vzhledem k tomu, že pevný disk HDD potřebuje ke svému provozu elektrický proud, je tohle jedna z dalších oblastí, která se může stát příčinou poškození pevného disku. Pokud dojde k přepětí v síti, mohou být poškozeny i jiné komponenty nežli pevný disk, ten je ovšem jednou z nich. Někdy podobný modelf znehodnocení nastane při neočekávaném výpadku elektrického proudu. Po opětovném zapnutí počítače pak zjistíte, že BIOS neinicializuje HDD, ten popřípadě stále cvaká a nevykazuje žádnou činnost.
Oprava elektroniky mechanického pevného disku není úplně nejjednodušší záležitostí. Důležité je rozlišit, zda je poškozena vnitřní nebo vnější elektronika. V obou případech ucítíte z pevného disku nepřirozený zápach, který naznačuje něco o vyhořelém obvodu. Vnější jednotka je určitě snáze dostupnější. Na druhou stranu musí proběhnout výměna za identickou jednotku. U té vnitřní je vyžadováno rozdělání pevného disku v bezprašném prostředí, což s sebou pochopitelně nese další rizika poškození dat. Znehodnocení HDD prostřednictvím elektrického proudu může vypadat i tak, že jednoduše neuslyšíte žádné cvakání disku, protože se zkrátka vůbec neroztočí.
Pády pevných disků, utržené čtecí hlavy, poškozená záznamová vrstva či zadřená ložiska. To stále ještě nejsou všechny možné příčiny poškození pevného disku. Zapomínat bychom neměli na zmínku o tom nejběžnějším, čímž jsou přírodní živly. Váš pevný disk HDD může být poškozen při požáru nebo naopak při dlouhodobém kontaktu s vodou. Nutno podotknout, že pevný disk není nesmrtelný a mnohdy takové zacházení už nevydrží. Respektive je natolik poškozen, že jakákoliv oprava se stává marnou snahou.
Nyní už máte celkem jasnou představu o tom, že hlavních příčin vedoucích k poškození pevného disku je skutečně více než dost. Od poškození elektronické řídící desky, přes poškození vnitřních magnetických desek, až po mechanické závady uvnitř podtlakové komory, k čemuž se přidávají ještě softwarové problémy. Pakliže k něčemu takovému dojde, ať už vaší neopatrností, vlivem cizích lidí nebo jen osudem a opotřebením komponent, měli byste se zachovat správně.
Pokud pevný disk začne vykazovat některou z výše uvedených závad, a to formou nejrůznějších zvuků či zvláštním atypickým chováním, třeba v podobě ztráty dat, zbystřete. V ideálním případě proveďte co nejrychleji zálohu dat na jiný funkční disk. U mechanických příčin je lepší pevný disk raději vypnout, potažmo počítač, aby nedošlo k ještě větším ztrátám na datech a hlavně, aby bylo možné provést adekvátní nápravu.
O žádné mechanické opravy pevného disku se rozhodně nepokoušejte. Značným způsobem tím snižujete šance na záchranu dat. Lepší je vzít pevný disk a obrátit se na společnost zabývající se opravou HDD a záchranou dat z pevných disků. Takoví odborníci totiž disponují nejenom vhodným prostředím pro demontáž disků, ale také správnými nástroji a v neposlední řadě znalostmi.