Společnost HP založili v roce 1939 dva spolužáci ze Stanfordské univerzity Bill Hewlett a Dave Packard. Od té doby se z malé „garážové“ firmy stala jedna z největších společností v oblasti IT na světě. V roce 2002 se HP sloučil se společností Compaq, získal tím řadu patentů a rozšířil tak svou působnost. V tomto článku se zaměříme na zmapování nabídky HP v oblasti notebooků. Jaké výhody má HP oproti konkurenci?

V nabídce HP nalezneme několik kategorií notebooků. Od mobilních pracovních stanic přes all-in-one řešení až k ultralehkým notebookům či tablet PC..

Mobilní pracovní stanice

V této kategorii nalezneme v nabídce HP model nw8000. Vyrábí se v několika variantách, které se liší rychlostí procesoru, optickou mechanikou a velikostí paměti RAM. Přesto, že se jedná o pracovní stanici, má notebook sympatických 2,96kg. Ani rozměry se příliš neliší od levných all-in-one notebooků. Čím se ale velmi liší od levnějších sourozenců, je grafický výkon. Notebook obsahuje velmi výkonný grafický čip Ati mobility Radeon FireGL T2 se 128MB DDR video paměti. Grafická karta podporuje standarty DirectX 9 a OpenGL a je určena pro náročné grafické aplikace. Problémem není ani práce se dvěma monitory. Druhý musí být připojen externě přes VGA port. Display je sice jen 15“, ale dokáže pracovat v rozlišení 1600x1200 (nejvýkonnější model). Výpočetní výkon zajišťuje procesor Pentium M, taktovaný až na 2GHz, a díky mobilním technologiím vydrží notebook dle údajů HP pracovat až přes 5 hodin na akumulátor.

Z další bohaté výbavy je možné jmenovat WiFi, bluetooth, firewire a další.

Notebook nw8000 je určen především pro profesionální využití při práci s multimédii, videem a CAD systémy. Za nejvýkonnější variantu zaplatíte v současné době přes 100 000,- Kč..

All-in-one notebooky

Zatímco výše popsaná pracovní stanice je určena především pro náročné profesionály, all-in-one notebooky (tedy vše v jednom) od HP jsou určené pro daleko širší skupinu zákazníků. Tvoří je modelové řady nx9020, nx9030, nx9105 a nx9110. Cenově nejlevnější řada nx9020 začíná už na 20 000,-. Nx9020 je vybavena procesorem Celeron M a základní výbavou. Nx9030 nabízí výkonnější procesor Pentium M a také velmi příjemnou cenu. Z výbavy má oproti levnějšímu modelu nx9020 navíc výstup pro externí monitor, firewire a S-Video. Oba typy mají grafickou kartu Intel Graphics Extreme 2 se sdílenou pamětí 64MB. Mobilní procesory šetří baterii a vydrží pracovat asi 3 až 4 hodiny na baterii.

Modely nx9105 a nx9110 nabízí výkonnější grafickou kartu Nvidia GeForce 4 420 Go a ATI Mobility Radeon 9000. Oproti modelu nx9030 nabízí ještě možnost připojení portreplikátoru.

Další významný rozdíl je v použitém procesoru. V případě nx9105 je to Athlon Mobile XP-M až 3000+ a v případě nx9110 Pentium 4 taktovaný až na 3,2GHz. Vyšší výpočetní výkon si vybírá daň na výdrži na baterii. Varianta od AMD vydrží bez napájení ze sítě pracovat necelé 3 hodiny a notebook s procesorem od Intelu 2 a půl hodiny..

Lehké a ultralehké notebooky

Nabídka lehkých notebooků se skládá z modelové řady nx5000, nx7010, nc6000, nc8000 a ultralehkého nc4010. Všechny jsou vybaveny procesorem Pentium M. Ultralehký nc4010 má 12“ display poháněný grafickou kartou ATI Mobility Radeon a váží 1,59kg. Notebook komunikuje s okolím prostřednictvím bluetoothu, gigabitové sítě, Wifi, infraportu a modemu. V základní vybavě je kromě standardních portů i firewire a čtečka paměťových karet. Optická mechanika není ve standardní výbavě. Pokud ji chcete připojit externě, můžete využít ultrabay slot nebo port replikátor. Bez napájení ze sítě vydrží notebook až 3 a půl hodiny.

Další lehké notebooky váží od 2,3kg do necelých 3kg. Kromě modelu nx5000 jsou všechny vybaveny grafickou kartou ATI s čipem 9200 nebo 9600 a 32MB nebo 64MB video RAM. Na rozdíl od ultralehkého nc4010 mají v základní výbavě optickou mechaniku v ultrabay slotu. Z další výbavy stojí za zmínku WiFi, v některých případech i bluetooth, firewire a infraport. Pokud Vám záleží na dlouhé době provozu na baterie, patrně si vyberete některý z lehkých modelů, protože s 8 článkovým akumulátorem dosahují až 5 hodin provozu bez napájení. Model nc8000 dokonce až 5,5 hodiny..

HP – ano či ne?

Pro mnoho zákazníků je jednou z nejdůležitějších věcí kvalitní servis. Servis je u HP velmi nadprůměrný. Na území ČR nabízí firma 47 autorizovaných servisních míst. Doba opravy se u lehčích závad počítá zpravidla na dny, u složitějších ne dlouho přes týden. Na Českou republiku je to velmi příjemná rychlost. Servisy jiných značek nechají zákazníky čekat někdy i tři až čtyři týdny.

O kvalitě notebooků HP a Compaq svědčí i to, že se hojně prodávají starší repasované notebooky těchto značek. Je zde tedy jistá záruka, že notebook, který dnes koupíte, bude za několik let stále funkční. Repasované notebooky vyhlášených značek, mezi které patří i HP, vydrží totiž často déle než nové notebooky levnějších značek.