Notebooky jsou vybaveny nejenom odpovídajícím množstvím portů, ale také čtečkami karet, které lze pořídit i ve variantě externí. Zjistěte, jaké typy karet můžete v noteboocích používat.

CardReader

Data máme v dnešní době uložena na různých místech. Nejčastěji jsou to pevné disky. Výjimkou však nemusí být ani paměťové karty. Další z typů praktického úložiště, které je upotřebitelné v mnoha zařízeních. Jsou to digitální fotoaparáty, zrcadlovky, diktafony a jiné. Pokud taková data chcete přečíst ve svém notebooku, potřebujete k tomu vhodnou čtečku.

V závislosti na konkrétním modelu notebooku se můžete dopracovat k integrovaným čili zabudovaným čtečkám paměťových karet. Jestliže ji v notebooku nemáte, existuje varianta v podobě externí čtečky paměťových karet.

Typy čteček paměťových karet

Ještě, než přistoupíme k volbě paměťové karty, trochu více rozvedeme možnosti čteček karet u notebooků. Jak již bylo zmíněno, ty mohou nabývat odlišných podob. Nejčastěji se setkáte s těmito integrovanými variantami.

  • Čtečka SD karet
  • Čtečka microSD karet
  • SmartCard Reader

Výhodou zabudovaných čteček karet v noteboocích je to, že nezabírají další místo na pracovním stole a vy je nemusíte nosit s sebou. Díky tomu se zároveň neochuzujete o jeden volný port, přes který byste externí čtečky karet museli připojovat.

Na druhou stranu, externí čtečky karet obvykle disponují mnoha rozhraními a podporují na rozdíl od notebooků více typů paměťových karet. Využít je pochopitelně můžete k různým zařízením. U externích čteček paměťových karet je pak třeba rozlišovat rozhraní, přes které jsou připojeny. To má mimochodem vliv na rychlost čtení a zápisu dat.

Čtečka karet
  • Zastaralé rozhraní USB 2.0
  • Rychlejší rozhraní USB 3.0, USB 3.1 a USB-C

I když nejde o typickou paměťovou kartu, moderní notebooky mohou disponovat také čtečkou SIM karet. Ta zároveň bývá nedílnou součástí externích čteček.

Jakou zvolit paměťovou kartu?

Paměťové karty je zapotřebí vybírat podle toho, do jakých zařízení je budete vkládat a hlavně, jakými čtečkami karet disponujete. V tomto směru lze rozlišovat hned několik typů paměťových karet.

  • SD karta
  • MicroSD karta
  • CF karta
  • XQD karta

SD karta je jedním z nejpoužívanějších typů paměťových karet na trhu. Její součástí je obvykle zámek, který je spojen s ochranou proti zápisu. Při výběru paměťové karty SD byste měli přihlížet nejenom k údaji v podobě celkové kapacity. Důležitá je také specifikace UHS. Ta totiž prozrazuje maximální rychlost přenosu.

Paměťová karta
  • SD karty bez UHS mají rychlost 25 MB/s
  • UHS-1 má rychlost 104 MB/s
  • UHS-2 má rychlost 312 MB/s
  • UHS-3 má rychlost 624 MB/s

Často využívanou odnoží SD karet jsou microSD karty. Jak už prozrazuje jejich název, jde o zmenšenou verzi SD paměťové karty. Obvykle jsou využívány v kamerách, mobilních telefonech a dronech. Pokud v notebooku disponujete pouze čtečkou velkých SD karet, můžete využít speciální redukce, do níž se vkládá microSD karta. V dnešní době se používají microSDXC karty s vyšší kapacitou.

Profesionální fotoaparáty a kamery využívají CF karty neboli Compact Flash paměťové karty, které se pyšní primárně větší odolností a vyšší rychlostí zápisu a čtení. Ideální jsou například pro práci s objemově velkými formáty RAW, avšak v dnešní době jsou na ústupu. Určitou odnoží CF karet jsou XQD karty. Ty ovšem nejsou tak rozšířené a byly dosti rychle nahrazeny paměťovými kartami CFExpress typu B přinášejícími vyšší výkon. I když jsou tyto karty spojeny s vyššími pořizovacími náklady, rychlost, odolnost a spolehlivost u nich jednoznačně vítězí.

Přínos paměťových karet

Při výběru paměťové karty nepodceňujte primárně rychlost čtení a zápisu. Zároveň si dejte pozor na poddimenzování z pohledu kapacity. Pokud váš notebook disponuje čtečkami příslušných paměťových karet, je to jenom dobře. Kopírování dat přes tato rozhraní je mnohem efektivnější a praktičtější, než kdybyste data z konkrétního zařízení přehrávali skrze USB kabel.

CardReader

Čtečka karet

Paměťová karta