Chcete si pořídit počítač a rozhodujete se mezi stolním počítačem a notebookem? Chcete důkladně zvážit klady a zápory obou řešení? Tento článek vám může poskytnout potřebné vodítko.

„Co je malé, to je hezké“. Jak ukazují statistiky prodeje, platí toto rčení i pro notebooky. Málokteré odvětví výpočetní techniky zažívá v poslední době takový „boom“ jako právě přenosné počítače. Dokáží ale notebooky opravdu plně nahradit stolní počítače, jak to často hrdě tvrdí jejich výrobci? V které oblasti jsou notebooky nenahraditelné? Kde stále kralují PC? Co potřebujete vědět, než sáhnete do svých peněženek a pořídíte si svého počítacího kamaráda?

Kolik stojí mobilita?

Není pochyb o tom, že počet notebooků zaujímá stále větší procento trhu. Na trhu roste konkurence a ceny spadly u nejlevnějších typů pod 30 000,- Kč. Nicméně stále platí, že sestava s klasickým CRT monitorem za 15 - 25 000,- Kč má výkon dobře vybaveného notebooku za 40 - 50 000,- Kč. Přibližně 15-25 000,- Kč zaplatíme v tomto případě za mobilitu. Na druhou stranu, pokud chceme stolní počítač s LCD displejem, cenový rozdíl už není tak velký a notebook má univerzálnější použití než zmiňované sestava.

Za mobilitu platíme ale i jinými valutami. Je to především nižší aplikační výkon. V tabulce 1 je srovnání výkonu několika běžných komponent notebooků a stolních PC.

  Notebooky* Stolní PC
Procesor
průměrné hodnoty taktovací frekvence
Athlon XP 2600+, Celeron 2,6 GHz, Pentium 4 2,6GHz

Pentium M 1,6 GHz, Centrino 1,6 GHz,**
Athlon XP 2600+, Celeron 2,6 GHz, Pentium 4 2,6 GHz,
RAM
průměrné hodnoty taktovací frekvence
266-333 MHz 333-400 MHz
Pevný disky
Otáčky / propustnost dat
5400 ot.min / 20-30 MB.s 7200 ot.min / 40-50 MB.s
Grafická karta
RAM / Quake 3 Arena (1024x768) (fps)
32-64MB / cca 20 – 80 fps 64-256MB / cca 150 – 300 fps
Optická mechanika
CD/CDRW/DVD
24x/8x/8x 52x/16x/24x
* do 50 000,-
** nenechte se odradit nižší taktovací frekvencí mobilních procesorů. Mobilní procesor dohání výkon velikou L2 Cache. V některých testech je Pentium M 1.4 GHz s 1024 KB L2 Cache dokonce rychlejší než Celeron 2,4 GHz a 128KB L2 Cache

Z uvedených srovnání je jasné, že výkon notebooků je v mnoha ohledech nižší než výkon stolních PC. Výkon ale není zdaleka všechno. Při práci v Excelu nebo při brouzdání na internetu je nám jedno, kolik bodů má při kterém testu grafická karta a jak rychlý je pevný disk. Hlavní využití notebooků je právě na kancelářské aplikace. Na cestách je proto notebook nenahraditelný. To, že notebooky zvládají i mnohé 3D hry, umí přehrávat DVD a DivX filmy a další multimediální aplikace, je přínosem navíc.

Upgrade notebooků

Zatímco u stolních počítačů nebývají s výměnou komponent žádné problémy u notebooků nás svazují jistá pravidla.

Pokud chcete zvýšit výkon notebooku, můžete sáhnout po RAM, harddisku nebo po některých externích zařízeních. Rozšíření dalších komponent je buď nemožné nebo velmi obtížné a cenově náročné. Při koupi je tedy nutné dobře zvážit, k čemu bude notebook používán, a koupit ho přímo s odpovídajícími parametry. Výrobce vyrábí většinou jednu řadu s různým vybavením. Často existují verze s CD a s DVD/CDRW, s operačním systémem a bez něj, s různými frekvencemi procesorů nebo s různou velikostí displeje.

Někdy může být výhodné používat některá externí zařízení. Například externí vypalovačku, přídavný pevný disk nebo disketovou mechaniku. Sníží se tak váha notebooku. V případě potřeby je potom možné nosit externí zařízení v brašně spolu s notebookem.

„Těžký výkon“ nebo mobilita? Co takhle obojí?

Nyní se dostáváme konečně ke klíčové otázce. Kdy pořídit notebook a kdy stolní PC? Z uvedených srovnání vyplývá, že pokud budete na počítači zpracovávat graficky nebo výpočetně náročné operace, nezbude Vám nic jiného, než sáhnout po desktopu. Pokud se nechcete zbavit mobility a chcete dosáhnout výkonu špičkových stolního PC, musíte se poohlédnout po notebooku s bezmála 6-cifernou cenou. Zpracování videa, počítání 3D grafiky, hraní nových 3D her a další náročné operace zůstávají stále doménou stolních PC.

Naštěstí na cestách nepotřebujeme zpravidla zpracovávat výpočetně a graficky náročné úlohy. Výkon i těch nejlevnějších současných notebooků je více než dostačující k provozování všech kancelářských aplikací. Pomocí mobilního telefonu nebo wi-fi není problém připojit se téměř kdekoliv k internetu. Většinou nechybí ani modem a síťová karta. Na notebooku si zahrajete i mnoho výkonově nenáročných her. Samozřejmostí se stal také USB port, který stále častěji nahrazuje paralelní a sériový. V mnoha modelech nechybí ani firewire pro připojení kamery a čtečka paměťových karet. Můžete tedy okamžitě zpracovávat fotografie z digitálních fotoaparátů a přehrávat filmy z videokamery. U notebooků vybavených DVD mechanikou je možné přehrávat DVD filmy.

Mnoho uživatelů chce využívat všechny zmíněné výhody a proto má pro náročné operace doma stolní PC a lehký notebook na cestách. Je to nejideálnější kombinace a je zajímavé, že nemusí být nejdražší. Jak to? Pokud máte doma výkonný stolní počítač, na výkon notebooku už pravděpodobně nebudete mít tak vysoké nároky. Je proto možné uvažovat o koupi repasovaného notebooku. Kvalitní PIII 600MHz je možné sehnat do 20 000,- včetně DPH. Pokud na něm chcete provozovat Windows XP, je nutné aby měl alespoň 128MB RAM. Lépe však 256MB. Windows 98 utáhnou i pomalejší stroje s 64MB RAM. Za dalších 20 000,- si můžete pořídit výkonné stolní PC a výsledná cena odpovídá novému notebooku. Repasované notebooky s šestiměsíční zárukou nabízí mnoho internetových portálů.

Kdysi byl notebook luxus, který si mohl dovolit jen málokdo. Dnes je situace zcela jiná. Za minulý rok se u nás zvýšil prodej notebooků o 50%, kdežto prodej PC jen o 1,3%. 23% prodaných počítačů v ČR tvořili v roce 2003 notebooky. Je jasné, že toto číslo i nadále poroste. Notebooky pravděpodobně nenahradí zcela výkonné servery a pracovní stanice, ale rozhodně mají slibnou budoucnost.