Do oblasti přenosných počítačů pronikají stále nové technologie. Co nového můžeme očekávat od notebooků v následujících měsících? Kam směřuje vývoj? Vyplatí se s koupí počkat? Podívejme se na nové trendy.

Notebooky na přelomu roku 2004 a 2005

Všeobecně směřují současné trendy ke zlevňování notebooků. Během roku 2004 klesla cena asi o 10 až 20%. Notebook si může dnes dovolit jako náhradu stolního PC stále více uživatelů. Další zlevnění nastalo díky novým produktovým řadám s Celeronem M, které se dostávají pod hranici 20 000,- Kč bez DPH.

Díky nástupu mobilních procesorů se prodlužuje i doba provozu na baterie. Celeron M vydrží přibližně 3-4 hodiny provozu. Díky mobilním procesorům dochází i k rozvoji ultralehkých notebooků - mobilní procesor totiž „šetří“ váhu na chladičích a baterii.

Velký boom prožívá v současné době i nástup výkonných mobilních grafických karet. Zejména grafické karty od firmy ATI můžeme najít v mnoha noteboocích. S růstem výkonu grafických karet přichází potřeba větších LCD. Oblíbené jsou nyní především širokoúhlé, 15,4“ displaye. Změny nastávají i v oblasti optických mechanik. Dnes už je standardem kombinovaná mechanika podporující čtení DVD a zápis na CD. DVD vypalovačky jsou také stále rozšířenější a pronikají i do low-endových modelů. Zanedlouho pravděpodobně vytlačí DVD/CDRW mechaniky úplně.

Procesorové mobilní technologie roku 2005

Intel

V roce 2004 jsme byli svědky rozšíření mobilních procesorů Celeron M a Pentium M s výkonným jádrem Dothan. Procesor Pentium M od Intelu nemá v současné době slušnou konkurenci. Transmeta a VIA nabízí procesory s nízkou spotřebou, ale malým výkonem. (Uvidíme, zda se ujme nový Efficeon od Transmety. Procesor TM8800 vyrobený 90nm procesem, taktovaný na 1,6 GHz s 1 MB Cache nabízí vynikající výkon a minimální spotřebu. Otázkou je, nakolik se osvědčí v praxi.) AMD prodává mobilní variantu Athlonu 64, který disponuje velmi vysokým výpočetním výkonem, ale i vyšší spotřebou. Spotřeba 35 W AMD oproti asi 23 W Pentia M může znamenat až o hodinu méně provozu na baterie. Díky výborné marketingové podpoře platformy Centrino (tedy trojkombinace: Pentium M, chipová sada 855 a WiFi) má Intel dominantní postavení na trhu s mobilními procesory a pravděpodobně si ho udrží i v budoucnosti. Intel dokončil vývoj Sonomy (následníka Centrina) a očekává se, že se v první polovině roku 2005 dostane tento čip do notebooků. Sonoma obsahuje novou čipovou sadu Alviso (i915 a i910) s podporou PCI-express, rychlých pamětí DDR2 a frekvence sběrnice 533MHz, dále procesor Pentium M s jádrem Dothan a Wi-Fi kartu s lepším zabezpečením a podporou všech standardů (802.11a,b,g).

AMD

AMD ale také nespí na vavřínech a svůj podíl na trhu úspěšně zvyšuje. V minulém roce AMD ukončil výrobu procesorů Athlon XP a zahájil výrobu procesorů Sempron, a to i v mobilní verzi. Mobile Sempron má dle AMD spotřebu 25W, a je tak konkurenceschopný Celeronu M. Uvidíme, jaké novinky přinese zatím tajemný Turion 64, který AMD uvedl poprvé na výstavě CES v Las Vegas. Mohla by to být první vážná konkurence Intelovského Centrina a popřípadě i Sonomy. Půjde nejen o nový procesor s 64 bitovou architekturou a spotřebou 25 W, ale i o novou čipovou sadu a WiFi řešení. Jak už to tak bývá, rozšíření Turionu 64 bude záležet především na marketingové zdatnosti AMD.

Dva v jednom

Intel i AMD už mají technologii Dual Core. Na jeden čip mohou umístit dvě procesorová jádra se společným řadičem paměti. Proniknutí této technologie do oblasti notebooků je zatím ještě daleko, protože je nutné vyřešit i softwarovou podporu aplikací. Dual Core procesory obsadí nejprve pozice serverových systémů, kde už aplikace pro víceprocesorové servery existují. Nejkonkrétnější představu o realizaci mobilních Dual Core procesorů má Intel, který chystá na přelom roku 2005 a 2006 uvedení Napy – nástupce Sonomy. Základem Napy budou právě mobilní verze dvoujádrových procesorů. Intel navíc chystá s dvoujádrovými procesory i zavedení 65nm výrobního procesu. Jak se podaří realizovat tyto plány teprve uvidíme.

Grafické karty v noteboocích

Jak už bylo zmíněno, nové notebooky mají stále výkonnější grafické karty. V současné době jsou v noteboocích nejčastěji integrovány grafické karty od Intelu a od Ati. Intel nabízí kartu Extreme Graphics 2 se zcela „neextrémním“ výkonem. Výkon je dostačující pouze na běžnou práci s kancelářskými aplikacemi a na filmy, ale v oblasti 3D aplikací silně pokulhává. Grafické karty Ati naopak zvládají s přehledem i náročné 3D operace. Zahrajete si tak na notebooku i nové hry. Velmi dobrý výkon poskytují i méně rozšířené karty od NVidie.

S příchodem Sonomy a podpory sběrnice PCI-Express bude možné plně využívat velkého průtoku dat této nové sběrnice. Grafický výkon tak může významně narůstat. Grafické karty v noteboocích bude možno navíc upgradeovat stejně snadno, jako to je nyní u stolních počítačů. Firma Ati předpokládá, že již v polovině roku 2005 se bude prodávat 60 - 70% notebooků vybavených sběrnicí PCI-Express.

Mnoho notebooků přechází nyní z klasických 15“ displayů s rozlišením 1024x768 na širokoúhlé LCD s uhlopříčkou 15,4“. Díky podpoře formátu 16:10 můžete sledovat DVD na celé ploše obrazovky. Větší prostor pracovní plochy přijde vhod i u dalších aplikací. Širokoúhlé LCD využívají nejčastěji rozlišení 1280x800, výjimečně i vyšší, například 1440x900 (Umax 686wx) nebo 1680x1050 (HP nx9105).

Akumulátorová revoluce

Z dalších zajímavých technologií stojí za zmínku mikropalivové články. Jde o zdroj energie, který poskytuje až 10x větší kapacitu než dnes používané Li-Ion a Li-Pol baterie. Článek potřebuje ke svému chodu „palivo“, nejčastěji metanol. V současné době se pracuje na standardizaci a jsou na světě první prototypy těchto výrobků. Testy ukazují, že notebook s palivovým článkem vydrží pracovat asi 8 – 10 hodin. Na „hromadné nasazení“ do notebooků si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Přesto je vyhlídka na dlouhodobě poháněný notebook bez nutnosti zapojení doelektrické sítě velmi lákavá.

Kdy koupit notebook?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a už vůbec ne jednoznačná. Pokud chcete koupit levný notebook s Celeronem M nebo mobilním Sempronem, na trhu máte v současné době velký výběr - cenově okolo 20 000,- Kč. Takový notebook vám zajisté dobře poslouží jako mobilní kancelář, přenosný DVD přehrávač a využijete jej i k provozu jiných nenáročných aplikací. S koupí takového typu notebooku nemusíte otálet.

Pokud míříte výš, vyplatí se dobře zvážit, zda si několik měsíců nepočkat na notebook s výkonnější grafikou a dalšími výhodami, které přinese PCI-Express. Už nyní jsou k dispozici první notebooky se Sonomou. Notebooky s Turionem 64 budou doufejme brzy následovat. Otázkou zůstává, jak zvládne Intel poptávku po Sonomě uspokojit – již dnes totiž nestíhají jeho výrobní kapacity pokrýt poptávku po Centrinu. Cena prvních notebooků s touto čipovou sadou bude tedy pravděpodobně vysoká.