Vlastníte postarší výpočetní techniku Apple, která už má softwarovou podporu dávno za sebou? Pak vězte, že existuje způsob, jak se dopracovat k aktuální verzi macOS i na starším hardwaru.

U notebooků a stolních počítačů Apple si jejich majitelé tak nějak zvykli na to, že softwarová podpora tohoto hardwaru nepatří k těm nejzávratnějším z pohledu délky. Například konkurent v podání operačního systému Microsoft Windows byl do určité doby ukázkovým příkladem, že to lze i déle. Dnes už je doba ale také trochu jiná.

OCLP

Co se týče postarší výpočetní techniky Apple, rozhodně ji nemusíte házet do starého železa. Existuje totiž softwarový nástroj OpenCore Legacy Patcher, s nímž zažijete macOS stejně, jako dříve. Ve své podstatě jde o speciální nástroj sloužící k nainstalování novějšího systému macOS na již starší oficiálně nepodporované zařízení.

Ještě, než se pustíme do podrobnější zmínky o OpenCore Legacy Patcher je nutné zmínit to podstatné. Jde o neoficiální nástroj. Ten se softwarovými produkty Apple nemá nic společného. Jakékoliv instalování a provádění jednotlivých úkonů je proto na vlastní nebezpečí každého uživatele. Vzhledem k tomu, že jde o relativně složitější postup, je doporučován pouze těm zkušeným, a i ti se mohou potýkat s problémy, které udělají ze staré výpočetní techniky Apple nefunkční kus železa. Jeden příklad za všechny. Asi málokdo by chtěl mít vlivem neznalosti a špatného flashnutí nefunkční Touchbar na MacBooku.

OpenCore Legacy Patcher pod drobnohledem

Tento článek je stručným představením a souhrnem toho nejzákladnějšího týkajícího se nástroje OpenCore Legacy Patcher. Další podrobnosti, návody a uživatelskou podporu naleznete na internetovém portálu https://dortania.github.io/OpenCore-Legacy-Patcher/.

A co dodat k OpenCore Legacy Patcher? Jde o nástroj zhotovený a nadále aktualizovaný týmem vývojářů, kteří do značné míry dokáží vdechnou život postarší technice Apple. Na tuto pomůcku můžete mnohdy narazit pod zkratkou OCLP. Domoci se lze nativních aktualizací OTA, nulového záplatování firmwaru a nejnovějších funkcí. Opět zde platí, že ne na všech počítačích a noteboocích bude fungovat vše správně a bez omezení. K dispozici je samozřejmě i početná komunita poskytující podporu při nejrůznějších problémech, do nichž se však běžný uživatel jistě nechce dostat.

Základní postup při využití nástroje

OpenCore Legacy Patcher

Přímo na uvedených stránkách OpenCore Legacy Patcher si v první řadě zkontrolujte, zda váš postarší hardware je kompatibilní s tímto nástrojem. Provést to můžete jak z pohledu seznamu jednotlivých modelů, tak díky klíči Model Identifier, který naleznete v Systémových informacích počítače nebo notebooku. A jaký hardware se aktuálně dočkává podpory?

  • iMac od poloviny roku 2007
  • Mac Mini od začátku roku 2009
  • Mac Pro od začátku roku 2008
  • MacBook z konce roku 2008
  • MacBook Air z konce roku 2008
  • MacBook Pro ze začátku roku 2008
  • Xserve ze začátku roku 2008

Každý konkrétní model si na stránkách OpenCore Legacy Patcher prověříte podle identifikátoru a dozvíte se i přidružené a doplňující informace, popřípadě upozornění, jaké věci po upgradu například nefungují.

Další nezbytnou věcí je flashdisk s dostatečnou kapacitou, a to minimálně 16 GB. S pomocí samotné aplikace OpenCore Legacy Patcher pak provedete úpravu disků, instalaci systému i následných oprav. Během instalace vás pochopitelně nemine restart výpočetní techniky. Tohle ovšem není podrobný popis instalace, který naleznete v jiných článcích a videích. Nyní vám přibližujeme pouze základní možnosti tohoto nástroje.

Na co si dát pozor?

Sami vývojáři upozorňují na to, že pokud se rozhodnete upgradovat starý hardware s vidinou novějšího softwaru macOS, mějte ten původní aktualizovaný na nejnovější oficiální dostupnou verzi. Zároveň počítejte s tím, že není podporována technika s procesory Apple Silicon a PowerPC.

Při instalaci novějšího systému macOS Sonoma se můžete setkat s nutností doinstalovat ovladače pro grafické rozhraní, proto se po restartu nelekejte výchozího zobrazení. V okamžiku, kdy se dopracujete k pozitivnímu výsledku ve formě dokončené instalace, vývojáři radí řešit aktualizace prostřednictvím dalších vydaných balíčků, nikoliv cestou automatických aktualizací. Ty je lepší zakázat. Vzhledem k tomu, že nové verze jsou stále ve vývoji, je dobré mezi upgrady počkat delší dobu a užívat si funkční verzi systému než si nainstalovat novější s případnými problémy.

MacOS Installer

Pokud samozřejmě nenajdete svůj model hardwaru na stránkách OpenCore Legacy Patcher, nepokoušejte se na něj instalovat systém prostřednictvím tohoto nástroje. Vždy vycházejte z aktuálních informací spjatých s tímto projektem. Před jeho použitím proveďte kompletní zálohu dat mimo výpočetní techniky. A mějte na paměti, jakékoliv úkony tohoto typu provádíte pouze na vlastní odpovědnost s rizikem poškození stolního počítače nebo notebooku, kdy se jedná o nenávratný proces.

OpenCore Legacy Patcher může být pod rukama zkušených uživatelů cestou, jak prodloužit životnost výše uvedeného hardwaru od Apple.