Výpočetní technika může svým chováním prozradit mnohé. Pokud se po zapnutí notebooku nebo stolního počítače setkáte s opakovaným pípáním a blikající diodou, může to být problém s operační pamětí.

Některé ze závad výpočetní techniky může uživatel odhalit i v domácích podmínkách. Stačí pouze vědět, jak na to. Důkazem toho je jedna z nejčastějších situací, kdy po startu notebooku či stolního počítače bliká kontrolka a ozývá se stále dokola pípání. Jestliže máte počítač v tomto stavu a nechce se spustit, respektive vám nenaběhne operační systém, začtěte se do následujících řádků.

Problém hledejte v operačních pamětích

Paměti RAM ve stolním počítači

Jedním z častých řešení tohoto problému jsou operační paměti. Pokud to chcete ověřit, nejprve vypněte výpočetní techniku a odpojte ji od napájení. Teprve poté otevřete boční kryt stolního počítače nebo odšroubujte spodní šasi notebooku. Tak, abyste měli operační paměti na dohled. Po vizuální stránce můžete odhalit dvě obvyklé závady.

  • Zkřížená operační paměť ve slotu.
  • Zanesené okolí paměťových slotů, což bývá u počítačů využívaných především v prašném prostředí.

V prvním případě operační paměti jednoduše správně zacvakněte. Druhá situace si žádá důkladnou očistu, k čemuž využijte například stlačený vzduch ve spreji nebo kompresor. Paměťové moduly vyndejte a prach pořádně vyfoukejte. Setkat se můžete také s tím, že znečištěny budou samotné kontakty paměťového modulu. Ty můžete vyčistit dvěma odlišnými způsoby.

  • Isopropylen
  • Tvrdá guma

Pro jistotu ještě uvádíme, že jakékoliv vyjímání a vkládání operačních pamětí je spojeno s pojistným systémem. Na konci každého slotu pro paměti RAM jsou na základní desce umístěny umělohmotné svorky. Ty je zapotřebí nejprve vycvaknout a poté vložit modul operační paměti. Po jeho zasunutí je nutné pojistné svorky opět zacvaknout. Teprve pak je operační paměť správně zafixována a připravena k použití. Toto provedení se týká stolního počítače, u notebooku je to obdobné, jen svorky jsou obvykle kovové a mají trochu odlišný systém.

Otestujte funkčnost paměťových modulů

Paměti RAM v notebooku

Pokud jste nenarazili na zkřížené paměti RAM a nepomohlo ani vyčištění prostoru kolem paměťových modulů, přichází na přetřes otestování jejich funkčnosti. Ideálně, když ze stolního počítače nebo notebooku vyjmete všechny paměťové moduly. Následně je vkládejte po jednom a vždy otestujte zapnutí výpočetní techniky tak, že necháte naběhnout operační systém Windows. Takto postupně přidávejte všechny vyndané paměti. Pokud se po vložení některé z nich počítač rozbliká a začne opět pípat, s největší pravděpodobností jde o vadnou paměť vkládanou naposled.

Tento problém můžete řešit nákupem nového paměťového modulu. Pokud je v záruce, lze ho vyreklamovat. Díky tomuto návodu si můžete ušetřit cestu do servisu kvůli znečištěnému počítači a zároveň máte šanci odhalit problém s konkrétním paměťovým modelem.

Paměti RAM ve stolním počítači

Paměti RAM v notebooku