Myš je jedním z nejpoužívanějších doplňků libovolné výpočetní techniky. V dnešní době se nemusíte spoléhat pouze na klasické myši, ale také na ty vertikální, s nimiž vás seznámíme podrobněji.

Počítačovou myš lze vnímat jako vstupní zařízení ke stolnímu počítači nebo notebooku. Produkt umožňující posun kurzoru v grafickém uživatelském rozhraní. Ve své podstatě jde o speciální polohovací zařízení, které přispívá ke snazšímu využívání výpočetní techniky. Pokud dlouhodobě a intenzivně používáte klasickou myš, můžete se setkat s jedním nepříjemným problémem. A tím je onemocnění karpálních tunelů.

Vertikální myš

K takovému zdravotnímu neduhu dochází díky křížení kostí mezi zápěstím a loktem při držení klasické počítačové myši. Také ohnuté zápěstí je spouštěčem nežádoucích bolestí. Tohle všechno však řeší vertikální myši, které jsou mnohdy právoplatně označovány, jako ergonomické či anatomické.

Syndrom karpálního tunelu

Nejprve se pojďme okrajově zmínit o tom, proč vlastně vznikly vertikální myši. Jedním z důvodů byl právě karpální tunel zajišťující průchod mezi předloktím a dlaní. Při nadměrné zátěži této oblasti, kterou je mimochodem i mnohahodinové a každodenní držení myši, může dojít k syndromu karpálního tunelu. Toto onemocnění má hned několik nepříjemných příznaků.

  • Bolesti v oblasti předloktí
  • Mravenčení a brnění
  • Znecitlivění ruky
  • Oslabení ruky při jiných činnostech

Syndrom karpálního tunelu je v každém případě nepříjemný a je vhodné mu předcházet. Právě lidé pracující několik hodin u počítače mu mohou předejít za pomoci vertikální myši. Jedná se o hráče počítačových her i uživatele výpočetní techniky sedící celý den v kanceláři. Ke zmírnění jakýchkoliv bolestí vede ještě správné cvičení s rukou. Pokud tento problém podceníte, vše může skončit operací karpálního tunelu.

Podoba vertikální myši

O myších a přidružených technologiích jsme již psali v jednom z našich článků na téma Myš, touchpad a trackpoint. Vertikální myši jsou však něčím trochu odlišným. Tím největším rozlišovacím prvkem je pochopitelně vzhled. Vertikální myš poznáte na první pohled, čemuž primárně odpovídá samotný úchop.

Vertikální myš totiž nedržíte na plocho, jako klasickou myš, nýbrž vertikálně. I kvůli tomu vzniklo označení těchto ergonomických myší. Právě úchop vertikální myši je zásadní, protože při něm nedochází ke křížení kostí a ani k syndromu z opakovaného namáhání mnohdy označovaného zkratkou RSI.

Je pravdou, že prvotní uchopení vertikální myši bude pro mnohé uživatele klasické myši zcela nezvyklé. Jen stěží se trefíte kurzorem myši tam, kam potřebujete a pracovní činnosti se jistě zpomalí. Jde však pouze o zvyk z pohledu užívání. Pokud máte problémy s karpálními tunely, úlevu při užití vertikální myši pocítíte během velice krátkého času.

V rámci provedení vertikální myši je třeba zmínit, že tento typ vstupního zařízení je určen nejenom pro praváky, ale také pro leváky. Tato informace je obvykle součástí technických parametrů myši a ve výsledku je toto uzpůsobení i snadno viditelné.

Jak vybrat vertikální myš?

Vertikální myš Logitech

Pojďme se zaměřit na technologickou stránku věci. Při výběru vertikální myši můžete volit ze dvou technologií spjatých s použitím senzoru.

  • Optická vertikální myš
  • Laserová vertikální myš

Optická vertikální myš je cenově dostupnější a charakteristická svým LED světlem zespodu. Pro běžnou práci je naprosto dostačující. Jestliže však patříte mezi hráče počítačových her a náročnější uživatele výpočetní techniky prahnoucí po vyšším DPI, je ideální laserová vertikální myš. Ta je pochopitelně i dražší. Na druhou stranu s ní můžete jezdit po skle a ostatních hladkých površích.

Opomíjet byste neměli ani na způsob připojení k výpočetní technice. Také v tomto směru se vám nabízí dvě varianty řešení.

  • Drátová vertikální myš
  • Bezdrátová vertikální myš

U drátové vertikální myši počítejte s tím, že její nedílnou součástí bude kabel s USB koncovkou. Tyto myši jsou spolehlivější, mají nižší pořizovací cenu, na druhou stranu právě onen kabel může být pro někoho obtěžujícím elementem na pracovním stole. Proto existují také bezdrátové vertikální myši, za které si připlatíte. Připravte se na nutnost občasné výměny baterií v myši, vyšší cenu a menší přesnost. Pohodlné užívání bez drátu však jistě oceníte.

Na co dalšího nezapomínat?

Bezdrátová vertikální myš

Vedle způsobu napájení, typu připojení a optického rozlišení DPI přihlížejte kupříkladu k počtu tlačítek myši. Nemusí to být jen rolovací kolečko a dvě standardní tlačítka, jak je zvykem. Vertikální myši běžně disponují čtyřmi i šesti tlačítky. Záleží na tom, k čemu myš využíváte a co od ní očekáváte. Přidružená programovatelná tlačítka oceníte nejenom při práci, ale také při hraní počítačových her.

Dalším důležitým parametrem může být hmotnost související s velikostí, což bude hrát hlavní roli u těch, kdo budou vertikální myš často přenášet společně s notebookem. Právě velikost vertikální myši je důležitá. Každý má totiž jinak velkou ruku, ať už jde o muže nebo ženy. Proto se vertikální myši vyrábí v odlišných velikostech. Ta obvykle souvisí s délkou ruky, respektive s délkou od dlaně ke špičce prstu.

  • Velikost S do 17 cm
  • Velikost M od 17 do 19 cm
  • Velikost L od 19 do 21 cm
  • Velikost XL nad 21 cm

Údržba vertikální myši

Stejně, jako pečujete o samotnou výpočetní techniku, neměli byste podceňovat ani péči o vertikální myš. Ta je ve výsledku více než snadná. Vnější povrch otřete lehce navlhčeným hadříkem, popřípadě se můžete spolehnout na vlhčené ubrousky. Pakliže vám v záhybech vertikální myši zůstane nějaká špína z rukou, můžete se ji poměrně snadno a rychle zbavit vatovými tyčinkami.

Je nepochybné, že vertikální myši mají svůj význam. Podpora ergonomické polohy je přínosem z hlediska pohodlí, včetně zdravotního benefitu. Zlepšení polohy ruky rovná se snížení tlaku na zápěstí a nežádoucí svalové aktivity. Vyzkoušejte vertikální myši a uvidíte sami.

Vertikální myš

Vertikální myš Logitech

Bezdrátová vertikální myš