Každý jistě zaznamenal, že produktové nabídky mnohých výrobců se před určitou dobou obohatily také o dotykové notebooky. Respektive zařízení, která je možno ovládat dotykem prstu. Jaké jsou přínosy těchto technologií?

Je-li vaší nedílnou součástí pracovního dne notebook a zároveň využíváte i předností tabletu, mohou se stát ideálním nástrojem právě dotykové notebooky, které spojují klady obou dvou zařízení. K dispozici tak máte plnohodnotnou klávesnici s TouchPadem, ale i rychle reagující displej na povely vašeho prstu.

Tablet PC nebo dotykový notebook?

Tablet PC je v podstatě předchůdcem současných dotykových notebooků. Jde o mobilní zařízení podobné klasickým notebookům, jen s tím rozdílem, že v mnoha případech disponuje otočným kloubem, který vám z běžného mobilního přístroje s klávesnicí, udělá dotykový tablet.

Tyto produkty se však do značné míry vyznačovaly svými vyššími pořizovacími náklady, proto se na trhu objevily dotykové notebooky, které nedisponují oním zmíněným kloubem. Jde v podstatě o běžný notebook s dotykovým displejem.

Rezistivní nebo kapacitní displej?

Dotykový notebook

U dotykových notebooků můžete narazit na dvě zásadní technologická provedení displeje. Jedno z nich tvoří rezistivní displej, který reaguje na libovolný dotyk, ať už prstem, nehtem či jiným předmětem. Obvykle je to speciální dotykové pero. Druhou možností je displej kapacitní, jenž funguje pouze při styku bříška prstu. U tohoto provedení sice nemusíte vyvíjet tolik síly, je však o něco méně přesné.

Pokud se vyhnete levnější variantě dotykového displeje uvedené výše, která spočívá v panelu umístěném před samotnou obrazovkou, narazíte i na dražší řešení, jehož přednosti jsou v mnoha senzorech a čidlech. Takový displej je ovládán za pomoci speciálního elektromagnetického pera. Tyto notebooky tak velice jednoduše a s poměrně výraznou přesností reagují na tlak, který je vyvíjen na displej. Výhoda, kterou lze využít hlavně při kreslení a grafických návrzích.

Výhody a nevýhody dotykového displeje

Již z výše uvedených technologií si lze do určité míry udělat obrázek o tom, jaké jsou klady a zápory dotykového displeje.

Pohybem a dotykem prstu či pera můžete nahradit práci s klasickou myší. V některých případech, jako je listování mezi stránkami dokumentu či prohlížení internetu může jít o značnou úsporu času a dostatečné pohodlí.

Nutno však podotknout, že není dotyk, jako dotyk a v závislosti na použité technologii se tak můžete dočkat různých výsledků.

Na druhou stranu je třeba zmínit i některé aspekty, které se mohou pro spoustu uživatelů stát spíše negativní stránkou věci. Ač je displej vybaven jakkoliv speciální vrstvou a vy k jeho ovládání využíváte své vlastní prsty, určitě se neubráníte viditelným šmouhám a otiskům, které je třeba pravidelně odstraňovat s pomocí hadříku. Mezi zápory se vyjímá i ovladatelnost se stále zdviženýma rukama. Jen málokdo asi dokáže ovládat dotykový notebook několik hodin v kuse pouze prsty.

Dotykový displej – kompromis s řadou výhod

Vzhledem k tomu, že dotykové notebooky se začínají dostávat na obdobné pořizovací náklady, jako ty běžné, jde jistě o příjemnou a pro někoho velice důležitou vymoženost mobilního zařízení, kterou využije dle své vlastní libosti. Praktické spojení notebooku a tabletu.