Zvláštní kategorií počítačů jsou stroje určené pro 3D modelaci v CAD / CAM aplikacích, rendering a grafické práce. Zde je volba repasované techniky více než výhodná. Za zlomek původní ceny můžete stále zakoupit kvalitní vysokovýkonné stroje osazené procesory XEON s extrémní velikosti RAM až 72 GB a optimalizované karty NVIDIA Quadro. Pokud jste student, projektant na volné noze, lékař s odborným zaměřením na protetiku, nebo hledáte stroj pro nového zaměstnance, jste na správné adrese, pravděpodobně nic výhodnějšího na trhu ani nenajdete.

Evoluční proces zpomalen!

Výhodou počítačů za posledních 6 let je, že jejich výkon příliš nenarůstal. Jak to? Novinky se nesli zejména ve zmenšování výrobní technologie, tím došlo ke zlepšení spotřeby, zmenšování zástavbové velikosti a přidávání instrukcí a drobných optimalizací. To zejména ocenili uživatelé tenkých, lehkých a na dlouhou práci určených ultrabooků. Ale uživatelé klasických desktopů z toho nic moc neměli, mohli spíše těžit z toho, že morální životnost jejich hardwaru se výrazněji prodloužila. V některých firmách dokonce i prodloužili interval obměny své techniky! A ti co dnes nakupují repasovanou techniku z toho mohou těžit též. Koupě zařízení za 10 - 30% původní hodnoty, avšak stále s výkonem pro aktuální aplikace, se zkrátka vyplatí a zejména tam, kde je potřeba opravdu výkonný stroj. V posledním roce se technologie vyšplhala dokonce tak vysoko, že i výrobci procesorů oznámili, že nové modely se budou vydávat pomaleji. Zkrátka se evoluční vývoj zpomaluje a technika díky tomu déle vydrží. Což právě dává ještě větší smysl nákupu repasované techniky.

Vraťme se ale zpět ke kategorii pracovních stanic. Pracovní stanice je široký pojem, my se ale zajímáme o specializované stroje pro grafiky, návrháře konstrukcí, architektury a specialisty z oboru lékařství.

Co by měl správný pracovní stroj splňovat?

  1. výkonný, vícejádrový procesor (ideálně 4 a více jader)
  2. velká kapacita paměti RAM (pro speciální software není problém adresovat iněkolik desítek GB RAM)
  3. grafická karta s výkonným procesorem (vlastní pamětí RAM a optimalizací s instrukcemi pro certifikované softwarové vybavení)
  4. kvalitní šasí a dobrý systém chlazení (to je v tomto případě nutností)

Pojďme se podívat na jednotlivé části detailněji.

Procesor

Více-jádrové procesory Intel XEON jsou nejvyšší třídou procesorů od Intelu. Využívají se jak v serverových stanicích, tak v pracovních stanicích o které se zajímáme. Podívejte se na porovnání procesoru Intel Core i5 z roku 2014 a staršího Intel XEON z roku 2010. Na videu je vidět, že procesory v běžné 2D kancelářské práci jsou srovnatelné (novější, je o malinko rychlejší), jakmile se ale jedná o práci s renderováním grafiky a videa, znatelně vítězí vícejádrová varianta staršího Intel XEON.

Pracovní stanice je možné získat se základními variantami o 4 jádrech (QuadCore), na trhu jsou ale i výkonnější varianty se 6 jádry (HexaCore), nebo s 8 jádry (OctaCore). Výjimečně lze narazit i na dvouprocesorový stroj, kde se počet jader násobí dvěma.

Operační paměť

Na velikosti paměti RAM záleží. Pokud zpracováváte velké objemy dat, pak také vyšší RAM je potřeba. Výhodou tzv. workstation je, že je osadíte extrémní velikostí RAM. Není pravidlem, že všechny počítače osadíte moduly až do velikosti 32GB. Mnohé klasické desktopy, či mini towery končí na maximu 16GB. Za to pořádné pracovní stanice umí osadit i třeba 72 GB RAM. Jak práci dokáže zrychlit na jedné stanici vyšší velikost operační paměti ukazuje následující video.

Grafická karta

Ano, modelovací software pravděpodobně spustíte i na obyčejných strojích, ale rozdíl v optimalizaci dělá obrovské rozdíly. Video níže ukazuje jak HW nejslabší karta Quadro porazí řádově silnější kartu řady GeForce, která je však optimalizovaná pro hraní her. Porážka je drtivá, optimalizovaná karta úlohy zvládla o 7 minut rychleji (10 vs 17 min) což je cca o 60% rychleji. Pokud bychom to přenesli do praxe, tak je velký rozdíl pracovat na něčem u čeho strávíte o 60% méně svého času.

S certifikovanými drivery od řady nejdůležitějších výrobců především 3D modelovacího software se jedná o řešení, které naplní i představy profesionálů. Výhodou je, že slabší deriváty Quadro se dodávají i pro mobilní stanice, tedy i váš notebook může plnit úlohu výkonného stroje. Grafické karty NVIDIA Quadro si díky tomu vytvořili dobré jméno především ve vývojovém sektoru, v architektuře, u designerů a ve filmovém průmyslu.

Jaké jsou možnosti?

V podstatě jsou k dispozici dvě kategorie. Pracovní stanice typu tower, nebo mobilní pracovní stanice, které nejsou sice tak výkonné jako ty stolní, ale pro práci v térenu a menší modely se hodí stejně dobře. Mnozí pak využívají možnosti dokovací stanice ke které mají připojen externí monitor a všechny periferie. Pomocí jednoduchého zacvaknutí vše připojíte a cítíte se jako u klasického počítače. Výběr tedy záleží zejména na stylu vaší práce a potřebném maximálním výkonu.

Kategorie pracovních stanic (tower / desktop)

Nejširší nabídku tvoří řada DELL PRECISION

Velmi výhodnou alternativou bývají Z4XX od HP


I Lenovo má srovnatelné stanice, ale na trhu jich tolik není, jedná se o řadu ThinkStation

Kategorie mobilních stanic (notebooky)

Opět nejčastěji zastoupené řady DELL PRECISION

Výrobce HP EliteBook mobilní stanice označuje přídomkem W (Workstation)

Lenovo podobně jako HP přidává přídomek W ke své řadě profesionálních notebooků ThinkPad