Rozhodujete se mezi stolním počítačem a notebookem? Jedním z klíčových faktorů je také spotřeba elektřiny? Nebo jen chcete vědět, jak si oba typy výpočetní techniky stojí? Na to vám nyní odpovíme.

Elektřina je bezpochyby výrazným nákladem každé domácnosti, ale i majitelů kancelářských prostor. Díky elektřině svítíme, topíme, ohříváme vodu a provozujeme spoustu spotřebičů, včetně výpočetní techniky. Možná právě proto může některé z vás zajímat, jak si z pohledu spotřeby energie stojí notebook versus stolní počítač. Málokdo to tuší, ale rozdíly mezi oběma zařízeními v podobné konfiguraci mohou být propastné a tím pádem viditelné na celkovém vyúčtování.

Notebook

Co všechno ovlivňuje spotřebu elektřiny?

Při výběru výpočetní techniky samozřejmě přihlížíte k tomu, kde ji budete využívat a co k ní připojíte. Tohle všechno pak může zásadním způsobem ovlivnit spotřebu energie promítající se do ročního vyúčtování.

Srovnání stolního počítače a notebooku se budeme věnovat následovně, nyní ještě doplníme, že celkovou spotřebu elektřiny zásadně ovlivní to, jak s výpočetní technikou pracujete. Je rozdíl, zda budete s počítačem a notebookem provádět kancelářskou práci, psát dokument, prohlížet si internet nebo zpracovávat multimédia, hrát hry a věnovat se výkonově náročnějším činnostem.

Provoz výpočetní techniky se prodraží také při využívání nejrůznějšího příslušenství. Co se týče stolního počítače, musíte připočíst minimálně monitor, bez něhož je PC nepoužitelné. Když ho připojíte k notebooku, náklady se opět zvýší. Dále jsou to skenery, tiskárny a jiné periferie. V jejich případě je klíčový spíše pohotovostní režim, protože je nevyužíváte pořád, ale občas.

Spotřeba notebooku vs. počítače

Stolní počítač

Je zřejmé, že každý model výpočetní techniky disponuje trochu odlišnou spotřebou elektřiny v závislosti na mnoha faktorech, komponentách a použití. My při srovnání budeme vycházet z obecných přibližných hodnot, které však ve výsledku budou všeříkající a vypovídající.

Je pravdou, že i když se technologie stále vyvíjí, přibývá požadovaného výkonu v noteboocích a stolních počítačích, zároveň dochází ke snižování spotřeby výpočetní techniky. Vycházejme tedy z určitého průměru. U notebooků bude průměrná spotřeba elektřiny kolem 30 W za hodinu. Pakliže s ním porovnáme stolní počítač stejné konfigurace, průměrná spotřeba energie se bude pohybovat na hranici 150 W. U obojího se může samozřejmě spotřeba zvýšit, a to s ohledem na používání výpočetní techniky. U herních zařízení to bude i násobně více.

Z obecného hlediska lze tedy konstatovat, že spotřeba elektřiny notebooku je až čtyřikrát nižší nežli spotřeba stolního počítače. Když tyto orientační hodnoty vynásobíte délkou používání a vaší aktuální cenou za kW, domůžete se přibližných nákladů za rok. Jde o hrubý odhad ovlivnitelný právě všemi výše uvedenými faktory.

Pokud tedy uvažujete o nákupu výpočetní techniky z pohledu spotřeby elektrické energie, bude notebook jasným favoritem. Je to vlastně logické, protože jde o mobilní zařízení vyladěné tak, aby mělo co nejnižší spotřebu a poskytovalo na cestách co možná nejdelší výdrž. Na druhou stranu, někdo možná zvolí energeticky náročnější stolní počítač díky nabízené rozšiřitelnosti. Je zároveň pravdou, že nižší náklady na spotřebu u notebooku se částečně ztratí ve vyšší pořizovací ceně této výpočetní techniky oproti stolnímu PC.

Snižte spotřebu své výpočetní techniky

Napájení notebook

Podstatná informace v předchozích řádcích už zazněla. Notebook bude jednoznačně úspornější oproti stolnímu počítači. Ať už zakoupíte jakoukoliv výpočetní techniku, vždy můžete docílit nižší spotřeby při jejím používání. Stačí jen využít některých tipů, které jsme vám přinesli například v článku, jak ušetřit elektřinu při používání počítače nebo jak ve Windows 10 prodloužit výdrž baterie notebooku.

O úspornosti stolního počítače budou vypovídat takové faktory, jakými jsou použité ventilátory, grafická karta a ostatní komponenty. Energeticky úspornější jsou i SSD disky a vyplatí se počítač v době nečinnost vypnout, například přes noc.

S notebookem se pojí také řada tipů vedoucích k ještě nižší spotřebě elektrické energie. Například můžete snížit jas displeje, uvádějte notebook minimálně do stavu hibernace v době nečinnosti a zbytečně nemějte zapnuté programy, jenž aktuálně nepoužíváte. Zapomeňte na spořič obrazovky a raději si dobře nastavte ty správné režimy napájení, ať už jde o usínání nebo vypnutí notebooku. Energii vám jistě ušetří i vypnuté bezdrátové technologie, když je nepotřebujete.

Spotřeba výpočetní techniky je určitě věcí, o které byste měli vědět a nezapomínat na ni. Pro někoho může být klíčová, pro jiného nikoliv. Vždy však myslete na to, že každá akce realizovaná na notebooku nebo stolním počítači se promítá do spotřeby elektřiny.