Klávesnice je nepostradatelným doplňkem jakéhokoliv stolního počítače, serveru a mnohdy i přídavnou periferií k notebooku. Bez tohoto ovládacího prvku si lze práci s výpočetní technikou jenom stěží představit. Víte, jaké máte možnosti při výběru klávesnice?

Klávesnici lze s naprostou jistotou označit za nejpoužívanější periferii a součást počítače. Na trhu lze zakoupit řadu těchto výrobků. Ty se liší nejenom svým vzhledem, ale také zpracováním, velikostí a přidruženými funkcemi. Abyste zvolili tu správnou klávesnici, která bude vašim potřebám co možná nejvíce vyhovovat, přinášíme vám několik hodnotných informací, jak se vyznat ve světě klávesnic.

Membránová vs. mechanická klávesnice

Klávesnice s kabelem

Odrazovým můstkem se vám může stát to, jakými spínači je klávesnice vybavena. Někomu to možná přijde jako zbytečnost, mnozí by s vámi nesouhlasili. Tento parametr je pochopitelně rozhodující podle toho, k čemu chcete klávesnici používat.

Membránová klávesnice je v podstatě ta klasická kancelářská. Ta je vybavena gelovými spínači kláves, které jsou tiché, takže se vyhnete rušivým elementům při práci. Na druhou stranu mají trochu opožděné reakce. Ty však při běžném používání rozhodně nepostřehnete.

Opakem toho jsou klávesnice mechanické disponující mechanickými spínači. Ty už jsou o poznání hlučnější. Při jejich stisku však reagují bleskurychle a mají krátkou reakční dobu. I když je to jenom v řádu milisekund, tato vlastnost je nepostradatelná pro počítačové hráče. V jejich prospěch dále hovoří nízká aktivační síla, vysoká odolnost, dlouhá životnost a bohužel i vyšší pořizovací cena.

Typy klávesnic

Když už víte, jaký princip fungování kláves vám bude vyhovovat nejvíce, přichází na řadu volba té správné klávesnice. Existuje pochopitelně několik typů lišících se odlišnými vlastnostmi. Na základě nich se můžete rozhodnout, jaká klávesnice vám bude vyhovovat nejvíce.

Kancelářská klávesnice

Tento typ klávesnice je mnohdy označován, jako univerzální. A není se čemu divit. Jde o plnohodnotnou klávesnici s numerickou částí a standardním rozložením kláves. Nabývat může libovolných podob. Své pevné zastoupení má v kancelářích, ale také při domácí užívání.

Kompaktní klávesnice

Jak už prozrazuje samotný název, tento typ klávesnice cílí na co možná nejmenší velikost. A to se týká nejenom tloušťky, ale i šířky a délky. Toho je obvykle dosaženo absencí numerické části. Pro kompaktní klávesnice je typické bezdrátové připojení a nízký profil kláves.

Herní klávesnice

Herní klávesnice

Takové klávesnice jsou do nejmenšího detailu navrženy pro počítačové hráče. Od těch kancelářských se liší především jiným rozložením kláves a extravagantním designem. Nechybí podsvícení kláves a doplňující tlačítka a prvky přispívající k pohodlnějšímu hraní her.

Programovatelná klávesnice

Typ klávesnice oslovující primárně programátory. Taková klávesnice obsahuje řadu programovatelných kláves, jimž lze přiřadit nejrůznější funkce a klávesové zkratky. Jejich součástí obvykle bývají makro klávesy. Jejich cílem je usnadnit práci programátorům.

Numerická klávesnice

Klávesnice doplněná pouze numerickými klávesami. Lze ji označit za doplňkovou klávesnici, třeba k notebooku, který nedisponuje numerickou částí. Tímto blokem kláves můžete obohatit také herní nebo kompaktní klávesnice.

Ergonomická klávesnice

Ergonomická klávesnice je určitou nadstavbou kancelářské klávesnice. Svým vzhledem mnohdy připomíná herní klávesnice. Jde o speciální druh klávesnice často rozdělené na dvě části, které mohou být i malinko natočené. Cílem tohoto ergonomického tvaru je dosažení co největšího komfortu při psaní. A to především z pohledu přirozenosti položených rukou.

Klávesnice k tabletu

Ve výčtu jednotlivých typů klávesnic by neměla chybět ani klávesnice k tabletu. Povětšinou jde o řešení kombinované s krytem pro tablet. Minimalistická klávesnice připojená prostřednictvím Bluetooth, jejíž malá výška koresponduje s malou výškou kláves. Řešení vhodné k pohodlnému využívání tabletu, nikoliv však pro dlouhodobé psaní spojené s komfortem.

Klávesnice s TouchPadem

Tento typ spadá spíše do kategorie kompaktních bezdrátových klávesnic. Jejich nepřehlédnutelnou součástí je TouchPad nahrazující myš. Ten se nachází vpravo místo numerické klávesnice. S pomocí ní můžete nejenom psát, ale ovládat i kurzor myši. Své využití nachází při ovládání počítače, ale i televizoru.

Tvar a provedení kláves

Klávesnice s myší

Při výběru klávesnice byste měli přihlížet i k těm nejmenším detailům. Je to například tvar kláves lišící se podle toho, jaký typ klávesnice zvolíte. Obvykle se to týká velikosti vybraných kláves, jakými jsou Shift, Enter a Backspace. Někomu může vyhovovat jejich větší šířka, jiný si poradí i s velikostí klasické klávesy.

O pohodné práci na klávesnici rozhoduje i typ použitých kláves. Na trhu totiž nejsou pouze klávesnice s klasickými klávesami vyššího zdvihu. Ty mimochodem nemusí vyhovovat každému. K dispozici jsou také nízkoprofilové klávesy o něco nižší než ty standardní. Ty představují více méně zlatou střední cestu. Úplně nejnižší klávesy nesou označení Chiclet. Jejich charakteristickou vlastností jsou kolmé stěny a nízký zdvih. Tyto klávesnice vypadají v podstatě jako notebookové, takže pokud jste zvyklí na ně, můžete si ve stejném provedení zakoupit i samostatnou klávesnici.

Doplňkové funkce klávesnic

Při výběru klávesnice mohou hrát podstatou roli ty nejmenší detaily. Řada modelů klávesnic je totiž doplněna o spoustu ostatních přínosných věcí. Typickým příkladem jsou podsvícené klávesy. Ty se hodí například při psaní v noci. Abyste viděli na klávesy, nemusíte mít rozsvícené žádné další světlo. U některých klávesnic je možné regulovat podsvícení v několika krocích. Zároveň lze měnit barvu podsvícení, s čímž se setkáte spíše u herních klávesnic.

U vybraných modelů klávesnic lze najít multimediální tlačítka. Ty jsou buď zakomponována mezi jednotlivé klávesy nebo jsou umístěna po okraji. Multimediální klávesy vám umožní rychle regulovat hlasitost přehrávaného zvuku, včetně možnosti zastavení a opětovného spuštění skladby.

Praktickým doplňkem některých klávesnic je přídavná podložka pro ruce, která jakoby protáhne tvar klávesnice. Vaše dlaně pak leží v ideální poloze, což přispívá k celkovému komfortu při psaní.

Setkat se lze také s klávesnicemi obohacenými o speciální USB hub. Ten může být součástí vyšších klávesnic. Některá ze stran klávesnice je vybavena USB vstupy, do nichž je možné připojit flash disk, externí disk, mobilní telefon či jiné zařízení skrze USB konektor.

Připojení klávesnice

Nakonec neopomíjejte ani na to, jakým způsobem budete klávesnici připojovat k počítači nebo notebooku. V tomto směru se nabízí hned dvě varianty řešení.

Tím prvním je drátové připojení. Klávesnice je vybavena připojovacím kabelem, na jehož konci je příslušný konektor. Už dávno pryč jsou doby, kdy byly klávesnice připojeny prostřednictvím DIN5 konektoru. Ten byl postupem času nahrazen konektorem PS/2 neboli MiniDIN6. To znamená, že má šest vstupů. Dnes je však nejpoužívanější drátovou variantou USB konektor.

Klávesnici lze připojit také bezdrátově. V tomto směru se nabízí technologie Bluetooth nebo Wi-Fi. Právě součástí Wi-Fi klávesnic komunikujících v pásmu 2,4 GHz je i malý USB přijímač, který je zapotřebí vložit do počítač či notebooku. Obvykle do USB portu. Teprve poté dojde k navázání spojení. Bezdrátové klávesnice jsou jistě komfortní z toho pohledu, že se vám nikde neplete kabel. Na druhou stranu musíte počítat s pravidelnou výměnou akumulátorů v klávesnici. Kvůli menšímu zpoždění nejsou vhodné pro hráče počítačových her.

A tou jsou asi tak všechny podstatné informace týkající se klávesnic, které by vám měly být při výběru nápomocny.

Klávesnice s kabelem
Herní klávesnice
Klávesnice s myší