Kryptoměny jsou cenným bohatstvím, které je třeba chránit adekvátním způsobem. Jedním z takových je hardwarová peněženka na kryptoměny, o níž vám povíme něco více.

Chtěli byste se těžbě věnovat ve velkém?
HW pro těžbu kryptoměn zakoupíte v sekci HW pro mining.

Pokud investujete do kryptoměn pak jistě víte, že jsou vždy uloženy na blockchainu. Vy však potřebujete patřičný nástroj, díky němuž budete moci s kryptoměnami zacházet a zároveň je budete mít v bezpečí. V tomto směru lze volit softwarové a mobilní peněženky, s nimiž jsme vás seznámili v jednom z předchozích článků. Nyní si řekneme něco o další a možná ještě bezpečnější variantě v podání hardwarové peněženky.

Zcela úmyslně píšeme „bezpečnější“, protože v jejím případě nesdílíte své privátní klíče nebo přihlašovací údaje s žádným provozovatelem softwarové peněženky. Zakoupíte si fyzické zařízení a díky němu provedete úschovu klíčů offline. To znamená, že je budete primárně chránit před hackery na internetu. Proti fyzické krádeži už si musíte hardwarovou peněženku ochránit sami.

U hardwarových peněženek se můžete velice často setkat s výrazem trezor na kryptoměny. Toto označení je celkem jasně vypovídající.

Jaké jsou hlavní výhody hardwarové peněženky?

Kryptoměny Bitcoin

V první řadě jde o již zmiňované uložení soukromých klíčů v chráněné oblasti. K tomu se samozřejmě přidává ochrana před počítačovými viry. Těch existuje v souvislosti s pokusem o kradení kryptoměn celá řada. Vedle toho lze zmínit i spoustu dalších kladů.

    • Podpora více kryptoměn najednou.
    • Přenositelnost trezoru na kryptoměny.
    • Transakce autorizované prostřednictvím hesla.
    • Zpřístupnění za pomoci PIN kódu.
    • Intuitivní ovládání.

V oblasti hardwarových peněženek existuje pochopitelně několik výrobců. Mezi ty ověřené patří kupříkladu Cryptosteel, Ledger a Trezor. Právě poslední jmenovaný je skutečným představitelem trezoru na kryptoměny. Jde o jednu z nejbezpečnějších hardwarových peněženek vůbec.

Trezor na kryptoměny

Když se rozhodnete pro značku Trezor, určitě nešlápnete vedle. Navíc jde o českého výrobce, takže o českou lokalizaci nebude žádná nouze. I to přispívá k lepšímu uživatelskému komfortu. Výběr je v tomto směru jednoduchý.

    • Trezor One je na trhu od roku 2014 a patří k cenově dostupnějšímu.
    • Trezor Model T funguje od roku 2018 a má rozšířené možnosti použití, včetně praktické dotykové obrazovky a slotu na paměťové karty microSD.

Trezor na kryptoměny podporuje více jak 600 kryptoměn, takže kromě těch hlavních, jakými jsou Bitcoin a Ethereum si můžete zabezpečit mnohé další. Vedle šifrování je kladen důraz na jednoduché nastavení, zákaznickou podporu a kompaktnost.

Jakékoliv hardwarové peněženky připojíte k počítači prostřednictvím USB kabelu, ze kterého jsou zároveň napájeny, takže nepotřebuje žádný jiný kabel. K obsluze trezoru na kryptoměny postačí software výrobce daného zařízení. Ten můžete nainstalovat v podstatě na jakýkoliv stolní počítač nebo notebook.

Jak funguje Trezor na kryptoměny?

Peněženka na kryptoměny

Každý trezor na kryptoměny si samozřejmě můžete pojmenovat pro lepší přehlednost. Hned po vytvoření nové peněženky je vhodné provést také její zálohu, jejímž výstupem je seed. Jde o dvanáct náhodně vybraných a po sobě jdoucích anglických slov představujících speciální řetězec. S pomocí něho budete moci kryptoměny obnovit v situaci, kdyby došlo k odcizení nebo zničení hardwarové peněženky na kryptoměny.

Samotný trezor na kryptoměny zabezpečíte prostřednictvím PIN kódu, který může nabývat až devíti číslic. To znamená, že i kdyby došlo k odcizení peněženky, tak se do ní bez znalosti PIN kódu nikdo nedostane. Právě kvůli výše popisovanému je zapotřebí dodržovat maximální bezpečnostní opatření.

    • PIN kód nezadávejte ve tvaru 1234, ale zvolte složitější a delší kombinaci čísel.
    • Seed v žádném případě neduplikujte a nezapisujte si ho v elektronické podobě. Natož, abyste ho nahrávali na internet. Vhodné je uložení v papírové formě na hodně bezpečné místo.
    • Využít lze dvoufaktorové ověřování.

V rámci aplikace Trezor Bridge pak můžete přepínat mezi jednotlivými kryptoměnami a personalizovat vzhled úvodní obrazovky. Naprostou samozřejmostí je přijímání a posílání plateb. Trezor na kryptoměny přináší zkrátka mimořádnou úroveň zabezpečení citlivých dat, která je v případě kryptoměn rozhodně na místě.

Chtěli byste se těžbě věnovat ve velkém?
HW pro těžbu kryptoměn zakoupíte v sekci HW pro mining.

Obrázky byly použity z internetových stránek www.unsplash.com.