Rozhraní Thunderbolt přichází se svou pátou generací. Ta oproti té poslední zaznamenává přece jenom výraznější změny a je tedy na co se těšit. Zjistěte, co nový Thunderbolt 5 přináší.

Když se řekne pojem Thunderbolt, žádnému uživateli výpočetní techniky jej asi není třeba zdlouhavě představovat. A kdyby přece jenom, jde o poměrně rychlé rozhraní, skrze které jsou připojovány další periférie ke stolnímu počítači nebo notebooku. O vývoj tohoto v současnosti nepostradatelného rozhraní se postarala společnost Intel ve spojení se společností Apple. Od prvotního představení v roce 2011 však uběhl poměrně dlouhý čas a novodobý Thunderbolt toho předkládá více než dost.

Rozhraní Thunderbolt 5

Dosavadně vytvořený Thunderbolt 5 je v porovnání s poslední čtvrtou verzí rychlejší a lepší hned na několika frontách. Nebude trvat dlouho a v průběhu příštího roku se začne objevovat v prvních noteboocích a stolních počítačích. A na co všechno se můžete těšit?

Thunderbolt 5 vs. předchozí generace

Když se zadíváte na nové rozhraní Thunderbolt 5, to hlavní zůstává stejné. A tím je vzhled v podobě konektoru USB-C. Jen pro doplnění zmíníme, že původní konektor mDP byl od verze Thunderbolt 3 nahrazen právě portem USB-C.

Pokud ovšem nahlédneme pod vnější slupku, čeká nás nejedna změna přinášející patřičná vylepšení. Typickým příkladem je použití sběrnice pro komunikaci. V tomto ohledu se můžete těšit na PCIe x4 4.0. Zvýšení propustnosti pochopitelně nabízí náležitou rychlost. Oproti dvěma předešlým generacím proteče až 80 Gb/s, což je dvojnásobek. Zmínit se ale musíme ještě o jednom vylepšení souvisejícím právě s tímto parametrem. A to je asymetrický režim, pod nímž si můžete představit následující.

  • Tři PCIe linky pro odchozí komunikaci
  • Jedna PCIe linka pro příchozí komunikaci
  • Dosažení rychlosti až 120 Gb/s

Tento režim označovaný jako Bandwidth Boost skutečně zvládne až 120 Gb/s neboli 15 GB/s, což je propustnost více než dobrá.

Připojení dalších zařízení

Thunderbolt 5

Vylepšení rozhraní Thunderbolt 5 má pochopitelně své pokračování. Zmínka by měla padnout třeba o modulaci PAM-3, která je vysoce efektivní. U pasivních kabelů je to sice stále jeden metr, ten se však s novými typy kabelů zdvojnásobí. Spousta uživatelů výpočetní techniky si s velkým očekáváním pokládá otázku, jak je to s připojením externích periferií?

Pátá generace rozhraní Thunderbolt přináší kompatibilitu s DisplayPortem 2.1. Oproti předchozí verzi tak došlo k navýšení počtu připojených monitorů. V současnosti můžete připojit až 4K monitory s frekvencí 144 Hz nebo až dva 8K monitory s frekvencí 60 Hz. Pokud jde o frekvenci, přichází jedna příjemná novinka pro hráče počítačových her, jimž bude umožněna obnovovací frekvence dosahující hodnoty 540 Hz.

U nového rozhraní Thunderbolt 5 lze očekávat také plnou podporu USB4 2.0. Přenášený signál v rámci USB 3.2 Gen 2 bude nejenom očekávaných 10 Gb/s, ale také dvakrát tolik.

Doplňující parametry Thunderbolt 5

Pokud si myslíte, že už jsme vyčerpali seznam očekávaných novinek souvisejících s rozhraním Thunderbolt 5, jste značně na omylu. Důkazem toho je kupříkladu napájení notebooků. Přes toto nové rozhraní bude podporován přívod až 240 W. Notebook s tímto rozhraním pak musí umožňovat nabíjení příkonem 140 W. I to je posun dopředu oproti čtvrté generací, kde byly hodnoty 140 W/100 W. Co se týče řetězení TB, zůstává stejné v počtu šesti zařízení, to samé se týká i rozbočení TB a ochrany DMA. S verzí čtyři se pojí i shodné nabíjení příslušenství hodnotou 15 W. Zlepší se však propustnost při propojení dvou počítačů prostřednictvím Thunderbolt 5. V ten moment oproti předchozí verzi docílíte dvojnásobné hodnoty, tedy 64 Gb/s.

Je pravdou, že jsme si museli počkat dlouhé tři roky, než došlo k vydání Thunderbolt 4. Na druhou stranu je to méně, než doba mezi třetí a čtvrtou generací, protože Thunderbolt 3 byl uveden v roce 2015.