Zálohování dat je v podstatě vytvářením záložní kopie, která se povětšinou nachází mimo danou výpočetní techniku. Zjistěte, jaké se nabízí možnosti z pohledu odlišných typů záloh.
Zálohování dat jako takové asi nemusíme zdlouhavě představovat. Každému je zřejmé, že jde o efektivní zabezpečení dat, která mají mnohdy vysokou hodnotu, ať už z morálního nebo obsahového hlediska. Tvorba záloh není jen výsadou komerčních segmentů. Podceňována by neměla být ani v případě domácností. Jen málokdo chce přijít o rozdělanou práci, rodinné fotografie a jiné dokumenty.
Pojďme se na zálohování dat podívat nejprve z trochu obecného úhlu pohledu. O jeho důležitosti asi nemá cenu zdlouhavě vyprávět. Podstatné je zmínit to, kdy může být realizováno. Jedná se o dva režimy.
Online režim zálohování je prováděn v okamžiku, kdy na výpočetní technice normálně pracujete. Kdežto offline režim je opačného charakteru. K záloze dojde v momentě, kdy s výpočetní technikou nepracujete.
Při výběru vhodného typu zálohování dat je nutné přihlížet k mnoha faktorům. V samotném úvodu byste si měli ujasnit, s jakými hrozbami můžete přijít do styku a jaké situace vás mohou o data připravit. Teď zrovna nebereme v potaz reinstalaci notebooku nebo stolního počítače, kde je záloha nutná. Na rizika se zaměřte spíše z pohledu poškození techniky, ohrožení dat ransomwarem, požárem, výpadkem elektrické energie, neúmyslného smazání a podobně. Na základě toho se pak rozhodnete, jaká data budete zálohovat.
O tom, kam zálohovat data se nebudeme rozepisovat. Cíl záloh jsme detailněji probrali v jednom z našich předešlých článků na téma Jak a kam zálohovat data, odkud můžete čerpat. Nyní si naopak ujasněte, jak často bude k zálohám docházet. Nabízí se denní, týdenní, měsíční a další zálohy. Při jejich realizaci vždy kontrolujte výsledek a hlídejte si dostatek volného úložného prostoru.
Zásadní je pravidelnost a občasné otestování správné funkčnosti záloh, potažmo obnovy. Jedině tak si ověříte, že zálohujete správně a ke svým starým datům jste schopni se kdykoliv dostat. Spolehněte se na automatické zálohy, které v dnešní době umožňují nejrůznější softwary. Snažte se zálohovat jen to důležité a potřebné. Jednotlivé zálohy je vhodné mít na více místech, díky čemuž předejdete problémům nejhoršího rázu, kdy vám například shoří kancelář nebo dům. Záloha uložená jinde je v ten moment zásadní.
Na základě výše uvedených scénářů a osobních požadavků byste si měli vybrat strategii zálohování dat. Existují totiž nejrůznější typy záloh lišící se svým obsahem a pravidly. Pokud bychom měli začít u té nejjednodušší varianty, bude to nestrukturovaná záloha. Pod ní si můžete představit větší množství nosičů dat, které neobsahují žádné podrobnější informace o samotné záloze. S tímto typem zálohy se ve firemním segmentu setkáte jenom stěží. A to z toho důvodu, že existují daleko sofistikovanější typy záloh.
Název tohoto typu zálohy je celkem jasně vypovídající. Zálohována jsou všechna zvolaná data, včetně příslušného nastavení. Velice často se můžete setkat s variantou úplná záloha operačního systému, v rámci níž je tvořen obraz disku. Díky takové záloze můžete obnovit v podstatě vše, od systému, dat, nastavení, až po aplikace. Tyto zálohy jsou však náročnější na prostor a vytváření.
Model diferenciálního zálohování do jisté míry vychází z úplné zálohy. Ta se totiž stává takovým pomyslným odrazovým můstkem. Následně dochází k zálohování jen těch souborů, které byly změněny oproti úplné záloze. Přibývají tedy změny vůči první záloze. Pokud se rozhodnete využít takovou zálohu, musíte nejprve obnovit úplnou zálohu a pak jednotlivé inkrementální zálohy.
Tento model zálohování je určitou nadstavbou předchozí metody, tedy té úplné v kombinaci s inkrementálními zálohami. Princip fungování je víceméně stejný. Základem je úplná záloha a následně se zálohují jen rozdíly, avšak za předpokladu, že jsou obsaženy v předešlých zálohách. To s sebou nese výhodu při obnově zálohy. Kromě úplné zálohy nemusíte obnovovat každou zálohu do koncového stavu, ale použijete pouze tu poslední, která bude zahrnovat příslušné změny.
Další typ zálohování lze označit za zrcadlovou a reverzně přírůstkovou zálohu. Od diferenciálního zálohování dat se liší tím, že nové zálohy nejsou srovnávány s první úplnou zálohou, ale vždy s předchozí verzí zálohy. Ukládány jsou historie změn přesunuté do přírůstkových záloh. Výhodou je úspora místa pro zálohování a také rychlejší a pohodlnější obnova zálohy. Na druhou stranu v rámci řetězce záloh by neměla vzniknout žádná chyba. Z logiky věci jasně vyplývá, že tento typ záloh se nehodí pro přenosná média.
Pokud se nechcete spoléhat na obyčejné zrcadlení disků v rámci RAID, existuje ještě průběžná ochrana dat. V jejím případě nedochází k vytváření zálohy na základě předem daného plánu, ale v podstatě okamžitě po zápisu konkrétní změny. Za pomoci vhodného softwaru a nastavení umí tato průběžná ochrana zobrazit obraz dat z minulosti.
Téma zálohování dat je poměrně obsáhlé. Z dnešního článku si však můžete odnést informace o tom, jaké typy zálohování dat jsou dostupné. Za zmínku stojí i doplňující věci související s manipulací se zálohovanými daty. V rámci úspory diskové kapacity můžete využívat například nástroje sloužící pro kompresi dat. Zaměřit se pochopitelně můžete na duplikování zálohovaných dat přispívající k vyšší ochraně v rámci poškození zálohy.
Setkat se lze také s výrazem deduplikace. Díky této metodě jsou odstraňovány duplicitní soubory a složky v rámci záloh. Tím přispějete k rychlejší obnově dat a zároveň šetříte diskový prostor. V neposlední řadě nepodceňujte ani zabezpečení záloh prostřednictvím šifrování. Patřičný důraz kladený na bezpečnost je pochopitelně vykoupen větší náročností z pohledu obnovy zálohy. Vše trvá delší dobu.