Chcete znát hlavní výhody a nevýhody ultrabooků? Zajímá vás, co jsou vlastně tato zařízení zač a na základě jakých kritérií lze přístroj vypadající, jako notebook, označit za ultrabook?

Jako "ultrabooky" se označují notebooky, které s minimální rozměry, jež se netýkají ani tak velikosti úhlopříčky, jako fyzických proporcí.

Ultrabook je tenký a pyšní se hlavně svojí nízkou hmotností, která ho předurčuje k velice snadnému a pohodlnému přenášení. Pakliže bychom se měli bavit o konkrétních číslech, zmíníme například populární velikost ultrabooku 14“ palců, u níž narazíte na maximální hmotnost kolem 1,6 kg a tloušťku do 20 mm.

V rámci úspory jakéhokoliv místa nejsou ultrabooky vybaveny optickou mechanikou a mají rychlé SSD disky, které však oproti těm klasickým zatím nabývají podstatně menších kapacit, hovoříme-li o obdobné cenové kategorii.

V čem spočívá kouzlo a uplatnění ultrabooku?

Ultrabook v ruce

Je to hlavně ona zmiňovaná mobilita, která se do určité míry pojí se stylovou záležitostí. Zařízení tak můžete využít nejenom pro domácí užití, kdy se ve chvílích volna usadíte do křesla a na klín si položíte velice tenký notebook, ale také při pracovních schůzkách, kdy vás rozměry ultrabooku nebudou omezovat.

Mezi velké přednosti patří určitě rychlost startu operačního systému. Ten je vyvolán ze stavu hibernace během dvou až sedmi vteřin. Ultrabook je tak okamžitě připraven k jakékoliv práci. S tímto kladem souvisí i výdrž zařízení, ať už ve stavu spánku nebo při plném výkonu. Tato doba se počítá na hodiny, dle patřičného modelu od 5 do 8 hodin.

Nechybí však ani řada bezpečnostních prvků.

Negativní stránky ultrabooku

Abychom byli dostatečně objektivní, je třeba zmínit také neduhy ultrabooků. Rozhodnete-li se pro pořízení low-endu v ultraboocích, určitě se můžete setkat s použitím méně kvalitních materiálů, co se týče šasi. Každý si tak dokáže představit, jak ohebný může být tenký notebook o síle 18 mm, pakliže je zkonstruován z měkkého materiálu. Vyskytnout se tak může vyšší náchylnost na nárazy při neopatrné manipulaci.

Jelikož je řada ultrabooků opatřena výkonnou grafickou kartou a moderním procesorem, naráží některé modely na vyšší hlučnost chlazení, která je způsobena malou tloušťkou a minimálním vnitřním prostorem.

Ultrabook s dotykovým displejem

Vzhledem k technologickému pokroku současné doby, můžete využít také ultrabooky, jež jsou opatřeny dotykovým displejem. Notebooky, které pojí přednosti tenkého mobilního přístroje s tabletem.

S přihlédnutím k tomu, že všechna mobilní zařízení se neustále ztenčují a minimalizují z hlediska velikosti, představují ultrabooky určitý typ sortimentu, který si nalezne v domácím, ale i komerčním odvětví poměrně širokou řadu příznivců. Stále však je poměrně citelný cenový rozdíl mezi ultrabookem a klasickým notebookem, který brání jejich většímu rozšíření. Uvidíme, jak se situace vyvine s dalším pokrokem a až se stanou masovější záležitostí.