Zatímco možnosti pri upgradu stolního PC jsou pomerne rozsáhlé, u notebooku je situace o poznání složitejší. Jaké jsou možnosti pri upgradu notebooku? Kdy se upgrade ješte vyplatí a kdy je lépe zakoupit nový pocítac? Na co je treba myslet už pri koupi notebooku?

Vývoj počítačů kráčí mílovými kroky kupředu. Počítač zakoupený před rokem je dnes už zastaralý. Proto se mnozí uživatelé zajímají o zrychlení nebo rozšíření možností dříve zakoupeného počítače. Zatímco možnosti při uprgradu stolního PC jsou poměrně rozsáhlé, u notebooků je situace o poznání složitější. Jaké jsou možnosti při upgradu notebooků? Kdy se upgrade ještě vyplatí a kdy je lépe zakoupit nový počítač? Na co je třeba myslet už při koupi notebooku?

Porty pro periférie

K notebookům můžeme připojovat mnoho periferií. Standardem je USB port, který pomalu, ale jistě vytlačil sériový COM port. Převyšuje ho svou rychlostí a především univerzálností (jak by ne, vždyť jde o Universal Serial Bus). Pomocí USB připojíte k notebooku většinu periferií – tiskárny, digitální fotoaparáty, scanery, ADSL modemy a mnoho dalších zařízení. Pokud budete potřebovat připojit zařízení se sériovým portem, budete si muset pořídit některý z mála notebooků, který je ještě vybaven tímto portem. Dnes to jsou spíše dražší modely (např. Toshiba Tectra S1). Nebo si pořídit starší repasovaný notebook.

Rozšířeným paralelním portem disponují dnešní notebooky častěji než sériovým, ale už ho také nenajdeme všude. Zato se stále častěji objevuje IEEE 1394 neboli firewire port, který se využívá dnes zejména pro připojení videokamer.

Pokud chcete rozšířit notebook o některý z portů, máte v podstatě tři možnosti. Některé notebooky jsou vybaveny konektorem pro připojení port replikátorů nebo dokovacích stanic. Pokud se k danému typu notebooku nedodávají, je možné některé porty doplnit přes PCMCIA kartu.

Dokovací stanice a port replikátory nabízejí rozsáhlé možnosti. S jejich pomocí je možné notebook rozšířit například o PS/2, COM, LPT, VGA, S-Video, audio, USB a další porty. Záleží na konkrétním typu. Port replikátory a dokovací stanice stojí často 5 - 10 tisíc Kč. Levnějším řešením je rozšíření pomocí PCMCIA karty. Různí výrobci nabízejí karty například s dvěma USB porty (cena okolo 1000,-Kč), IEEE 1394 a podobně. Toto řešení vyjde zpravidla levněji a je možné zakoupit jen ty porty, které budete doopravdy potřebovat. U notebooků s USB 1.1 můžete pomocí PCMCIA rozšířit notebook o podstatně rychlejší USB 2.0.

Mezi standardní vybavení notebooků patří také zařízení pro bezdrátové propojení. Výrobci opět nabízí několik možností s různými vlastnostmi. Pro propojení některých zařízení je možné využít infraportu nebo bluetoothu. Infraport využívá starší technologii a je proto zatím daleko rozšířenější a levnější. Pro bezdrátové připojení k internetu mívají notebooky wifi kartu.

Co dělat, pokud váš notebook není vybaven některým z těchto zařízení a vy ho přesto potřebujete? Potom opět poslouží standart ve formě PCMCIA karet. Do notebooku je možné poměrně levně dokoupit wifi nebo bluetooth kartu.

V PCMCIA kartách si můžete pořídit také modem, síťovou kartu nebo čtečku paměťových karet. Tento poměrně letitý standard nachází široké uplatnění obzvláště u starších méně vybavených počítačů.

V některých novějších noteboocích je možné využít k připojení modemu a síťové karty miniPCI sloty. Tento slot je na rozdíl od PCMCIA ukryt před zraky uživatele hluboko v nitru notebooku a instalaci zařízení provádí odborný servis.

Komponenty

Často se stává, že notebook přestane splňovat výkonové požadavky kladené některými aplikacemi. Nejjednodušší bývá v takovém případě sáhnout po modulu RAM a zvětšit paměť. Mnoho aplikací potom může běžet svižněji. S rozšířením RAM jsou ale spojeny i jisté obtíže. Zatímco u stolních PC jsou paměťové moduly již dávno standardizované, u notebooků je standardizace RAM stále jen toužebným přáním uživatelů. Pokud chcete mít jistotu, že Vám paměť v notebooku opravdu poběží, nezbývá často nic jiného, než zakoupit originální modul od výrobce (bývá podstatně dražší) nebo si funkčnost modulu vyzkoušet předem.

Další komponenta, která se dá poměrně pohodlně rozšířit, je pevný disk. Opět se zaměříme na možná úskalí při koupi harddisku do notebooku. Problém může nastat například tehdy, když BIOS v počítači nepodporuje disky větší než je určitá hranice. S tímto omezením se můžete setkat zejména u starších notebooků. Další problém může vězet v mechanických vlastnostech disku. Ne každý 2,5“ disk má totiž stejnou výšku. Na to je třeba brát zřetel zejména u tenkých notebooků. Dříve byla běžná výška 2,5“ disků 19 mm, postupně se snížila na 12,7 mm a dnešní ultratenké notebooky mají výšku disků 9,5mm. Starší 19 mm disk osadíte jen do starších notebooků. 12,7 mm disk můžete dnes namontovat skoro do všech strojů.

Zvláště u rychlých disků může dojít k tomu, že zdroj v notebooku nový disk výkonově „neutáhne“ nebo se překročí teplotní limit systému. Při koupi nového harddisku se vyplatí kontaktovat servisní středisko nebo výrobce a vyžádat si bližší specifikaci BIOSu a podporovaných disků.

Při upgrade optických mechanik v ultrabay slotu je možné koupit mechaniku přímo od výrobce. Ceny těchto mechanik bývají hodně vysoké. Pokud má notebook optickou mechaniku zabudovanou napevno, rozšíření interní mechaniky je prakticky nemožné. Kompromisem může být potom externí mechanika v USB slotu. Pozor, pokud máte USB 1.1, bude přenos dat velmi pomalý. Řešením může být PCMCIA s USB 2.0.

Co u notebooku upgradovat nejde?

Mezi komponenty, u kterých je výměna velmi obtížná nebo nemožná, patří srdce každého počítače – CPU. Je možné, že se najde servis, který vám rozšíření provede, ale cena je poměrně vysoká a brzy narazíte na limity dané BIOSem, chipsetem a ostatním hardwarem. Podobná situace nastává i u grafické karty. Někteří výrobci sice začali vyrábět notebooky se slotem miniAGP, tato technologie je však zatím v plenkách a neexistuje u ní žádný standard. Upgrade grafické karty je u drtivé většiny notebooků zatím nerealizovatelný.

Na co pamatovat při koupi notebooku?

Při výběru notebooku je třeba dobře zvážit výkonové požadavky, které na ně budou kladeny softwarem. Jediný způsob, jak zvýšit rychlost aplikací, je v podstatě dokoupení RAM! Pokud potřebujete notebook rozšířit o modem, síťovou kartu nebo wifi, nebývá problém pořídit si poměrně levnou PCMCIA kartu s požadovaným zařízením. Pevné disky, disketové mechaniky a optické mechaniky ve většině případů rozšířit jdou. Je třeba pamatovat na výše popsané zásady.