Procesor je nedílnou součástí každého stolního počítače a notebooku. Pomyslné srdce výpočetní techniky, které si někdy žádá patřičnou obměnu. My vám nyní prozradíme, jak na to.
Nákup nového nebo repasovaného počítače je pochopitelně spojen s kompletní výbavou v podobě základní desky a procesoru. S přibývajícími roky používání se však můžete dostat do situace, kdy výpočetní technika už není tak rychlá, jako na samotném počátku. To lze změnit nejenom přidáním operačních pamětí, výměnou pevného disku za SSD, ale také změnou procesoru. V závislosti na konkrétním typu základní desky lze provést změnu procesoru, která bude zárukou patřičného výkonu.
Do výměny procesoru byste se rozhodně neměli pouštět bezhlavě. Jde o citlivou záležitost vyžadující odpovídající znalosti a opatrnost. A právě potřebné vědomosti vám více přiblížíme prostřednictvím níže uvedených řádků.
Hned na úvod je zapotřebí zmínit, že není procesor jako procesor a není základní deska jako základní deska. Z toho logicky vyplývá, že existují také rozdílné patice pro procesory. I běžný uživatel výpočetní techniky správně tuší, že volit lze mezi dvěma kategoriemi procesorů. Jsou to procesory Intel a AMD. Každý z procesorů má trochu jiné provedení, z čehož plyne i použití odlišných patic na základních deskách, do nichž se procesory vkládají.
Patice s označením LGA se nejčastěji používá pro procesory značky Intel. Ty jsou typické tím, že velké množství pinů je nedílnou součástí samotné patice, nikoliv procesoru. U procesorů AMD je tomu naopak. Právě pro ně jsou vhodné patice s označením PGA. I když většina procesorů Intel a AMD přísluší výše zmíněným paticím, nemusí tomu tak být vždy. Existují i procesory konkrétních výrobců určených do opačných typů patic.
V rámci výměny procesoru se můžete setkat nejenom s označením patice, ale také socket. Tato nedílná součást základní desky je povětšinou doplněna o příslušné číslo. Je to kupříkladu socket 1155 nebo socket 2011 apod. Tento údaj definuje množství pinů. S jejich přibývajícím počtem tak budete pracovat s většími typy procesorů, s nimiž se pochopitelně lépe manipuluje.
Ruku na srdce, výměna procesoru je mravenčí prací, o tom není žádných pochyb. Tato činnost vyžaduje klid, přesnost a pevné ruce. Vyvarovat se totiž musíte poškození pinů, které mohou zapříčinit nefunkčnost procesoru, potažmo výpočetní techniky. Nejčastějším problémem je ohnutí pinu. Právě proto byste se měli vždy řídit přiloženým manuálem k základní desce.
Takovým pomyslným odrazovým můstkem při výměně procesoru je bezpečné situování počítače. Základem je pevný podklad a poloha naležato, abyste měli k základní desce přístup shora. Nejprve budete muset odstranit chladič. Ten je často zajištěn prostřednictvím jistící páčky. Teprve poté se vám odhalí procesor v celé své kráse a vy můžete využít některého z níže uvedených návodů.
V případě procesorů Intel samozřejmě záleží na tom, do jakého typu socketu ho chcete osadit. Pokud jde o sockety začínající číslicí 11xx, je vhodné postupovat dle následujících pokynů. V žádném případě se nesnažte otevírat patici násilím, protože může dojít k nevratnému poškození. Každá patice má svůj zámek. Ten obvykle spočívá ve vyklopení páčky a jejím zvednutí. Teprve poté můžete držák odklopit a procesor vyndat, potažmo vložit nový.
Sockety začínající označením 20xx se moc neliší v systému zajištění. Princip fungování je obdobný, jde jen o větší procesory, které se lépe chytají do ruky, a proto se s nimi dobře manipuluje. Samotné patice pak disponují dvěma páčkami. Nejprve odjistíte první, pak druhou a při zajištění postupujete naopak. U socketů pro procesory Intel si dejte pozor na to, že některé páčky trochu pruží, takže je raději přidržujte až do jejich vyklopené pozice.
U výměny procesorů Intel dbejte ještě na několik důležitých pravidel.
U procesorů AMD se můžete setkat se dvěma odlišnými typy socketů. Těmi prvními jsou sockety označované jako FM a AM, které svým principem fungování vychází z intelových socketů. To znamená, že pracujete s jistící páčkou. Tu však v tomto případě přesouváte pouze do vertikální polohy. Pak stačí vyměnit procesor s umístěním podle zlatého rohu a páčku zajistit. Díky tomu, že procesory AMD disponují piny přímo na těle procesoru, je samotná výměna mnohem snazší a hrozí menší nebezpečí znehodnocení základní desky.
Procesory AMD jsou instalovány také do socketů označovaných jako SP3/TR4. U nich se setkáte s trochu odlišným uchycením. Abyste mohli takový procesor vyměnit, budete potřebovat torx klíč, protože patice obsahuje tři šroubky označené číslicemi. Při povolování začněte od nejvyššího čísla po nejmenší, naopak při utahování postupujte od nejnižšího čísla po nejvyšší. Když šrouby povolíte, zvednete jistící část a bez problému vyměníte procesor.
V rámci komplexnosti prezentovaných informací bychom se měli zmínit o všem potřebném. Tento článek začínal demontáží ventilátoru z procesoru a teprve poté následovala jeho výměna. Když ji tedy dokončíte, nesmíte zapomenout ani na zpětnou montáž ventilátoru. A právě v tomto bodě představuje zásadní úlohu teplovodivá pasta, které jsme se věnovali v jednom z předchozích článků na téma Teplovodivá pasta hraje v rámci chlazení důležitou roli. Proto procesor důkladně odmastěte, naneste na něj správné množství teplovodivé pasty a teprve poté instalujte chladič a zajistěte ho. Díky pastě dochází k efektivnímu chlazení.
Výměna procesoru určitě není žádnou nereálnou záležitostí. Pokud se však na takový úkon necítíte a chcete se vyvarovat případnému poškození základní desky, potažmo procesoru či jiných komponent, obraťte se raději na profesionály.