Pokud patříte k vášnivým hráčům počítačových her nebo spadáte do kategorie počítačových fajnšmekrů, jistě vás osloví vodní chlazení. Poznejte jeho výhody a zjistěte, jak funguje a z čeho se skládá.

Vodní chlazení je přímým konkurentem vzduchového chlazení ve stolním počítači. A nutno podotknout, že mnohem efektivnějším. Jeho označení je všeříkající. Vodní chlazení využívá k chlazení vodu, která dokáže udržet jednotlivé komponenty na nízkých teplotách. Tento model chlazení si poradí s výkonnými počítači sloužícími pro zpracování multimédií, grafické práce i hraní her. S touto technologií lze docílit podstatnější vyššího chladícího výkonu nežli u vzduchu. Dalším benefitem je snížení hlučnosti chlazení. Pomyslnou třešničku na dortu pak představuje ještě vzhledové provedení vodního chlazení. Pokud se budete snažit, můžete z něj udělat nepřehlédnutelnou dominantu vašeho stolního počítače.

Princip fungování vodního chlazení

Chlazení vodou

Jak asi každý správně tuší, kapalina je oním prvkem přispívajícím k požadovanému chlazení. Nejčastěji se používá destilovaná voda. Výjimkou ovšem není ani deionizovaná voda, popřípadě kapaliny obsahující inhibitory přispívající ke snížení vzniku koroze v chladící soustavě. Voda je součástí uzavřeného okruhu. Právě skrze ni dochází k odvodu tepla z vybraných komponent.

Vodní chlazení je použitelné pro celou řadu důležitých prvků výpočetní techniky. Základem všeho je určitě chlazení procesoru a grafických karet. Výjimkou však není ani chlazení operačních pamětí nebo pevných disků. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou.

Aby mohlo vodní chlazení efektivně fungovat, musí být součástí celku hned několik důležitých komponent.

  • Vodní bloky
  • Pumpa
  • Expanzní nádoba
  • Hadice
  • Radiátor a ventilátory

Provedení vodního chlazení

Když se rozhodnete investovat do vodního chlazení, máte pochopitelně na výběr. Tento model chlazení v posledních letech získal na své popularitě a stal se cenově dostupnějším. Právě vyšší cena je možná jeho jedinou nevýhodou oproti vzduchovému chlazení. Rozhodnete-li se vydat cestou vyššího chladícího výkonu, čeká vás jedno rozhodnutí.

  • All-in-On řešení
  • Vodní chlazení na míru

All-in-One řešení bude pro mnohé pravděpodobně jasně vypovídající záležitostí. Pokud si zakoupíte takový produkt, dostanete vše v jednom. Sestava, která je hotová a připravená pro instalaci do konkrétního šasi. V tomto případě si musíte pouze ověřit, že je vodní chlazení kompatibilní s vaší počítačovou skříní, což u novodobějších modelů není žádný problém. All-in-One provedení je samozřejmě ideální cestou pro ty, kdo s tímto typem chlazení nemají žádnou zkušenost a nechtějí řešit žádné potíže při instalaci.

Opakem toho je vodní chlazení na míru. Vzhledem k tomu, že se prodávají jednotlivé komponenty chladícího systému, můžete si sestavit vodní okruh dle vlastních představ. A to hlavně s přihlédnutím k výsledné designové stránce. Všechno vedení budete mít ve vlastní režii a zvolíte si komponenty, které vám vyhovují na základě parametrů, značky, ceny apod. Na druhou stranu však musíte vědět, jak vodní chlazení funguje. Toto varianta tedy nemusí být ideální cestou pro začátečníky, ale spíše pro pokročilé uživatele výpočetní techniky, potažmo vodního chlazení.

Jednotlivé komponenty vodního chlazení

Červené chlazení

Pokud se rozhodnete pro pořízení vodního chlazení, určitě byste měli mít hlubší povědomí o jednotlivých komponentách. O jejich základním dělení jsme se zmínili v úvodu článku, nyní se o nich podrobněji rozepíšeme.

Vodní bloky

Nejprve se zaměříme na chladící prvky, které jsou nedílnou součástí vybraných komponent. Typickým příkladem je vodní blok určený pro procesor. Ten na první pohled vypadá jako součást vzduchového chlazení. Liší se však v tom, že součástí bloku je část, kudy proudí voda zapříčiňující náležité chlazení. S instalací vodního bloku nebudete mít ještě žádný problém, protože ji připevníte stejně, jako v prvek v případě vodního chlazení. To znamená za pomoci šroubků a teplovodivé pasty.

Na podobném principu funguje také vodní blok určený pro ostatní komponenty, třeba pro grafické karty. Liší se pouze svou velikostí a uchycením. Pokud vaše výpočetní technika disponuje větším množstvím grafických karet, musíte samozřejmě řešit každou z nich. V tomto případě se zamyslete nad způsobem zapojení chlazení. Základem je sériové zapojení, ti náročnější sáhnout po paralelním zapojení vodního chlazení, kdy dochází k rozdělení chladící kapaliny do příslušných bloků. Výjimkou není ani kombinace obou těchto zapojení, což přijde vhod u většího počtu grafických karet.

Pumpa

Chladící kapalina v soustavě vodního chlazení musí být v neustálém pohybu, o tom není žádných pochyb. A právě o to se stará vodní pumpa, skrze níž voda přichází a zároveň odchází. Dostupné jsou různé druhy pump pro vodní chlazení, které mohou být doplněny o expanzní nádoby, disponují vysokým průtokem a některé naopak vysokým tlakem. Volba toho správného modelu souvisí i s tím, jaké zvolíte ostatní komponenty vodního chlazení, včetně typů hadic.

Expanzní nádoba

PC vodní chlazení

Zmínka o expanzní nádobě nepadla jen tak pro nic za nic. Jestliže máte alespoň základní povědomí o fungování takových vodních systému jistě moc dobře víte, že expanzní nádoba představuje v podstatě takovou zásobárnu vody. Jejím primárním úkolem je odvzdušnění systému a jeho správné zavodnění.

Expanzní nádoba navíc nemusí být nedílnou součástí vodní pumpy. V soustavě vodního chlazení může tvořit samostatný prvek, který je z pohledu funkčnosti umístěn poblíž pumpy. Díky nepřebernému množství výběru expanzních nádob může tento doplněk prezentovat originální a designově nepřehlédnutelnou součástí vodního chlazení.

Hadice

Jednotlivé prvky vodního chlazení jsou mezi sebou propojeny prostřednictvím hadic. Z logiky věci se jedná o uzavřený okruh. I při výběru hadic máte na výběr. Volit lze mezi dvěma variantami provedení.

  • Ohebné hadice
  • Tvrdé hadice

Ohebné hadice jsou maximálně flexibilní. Ve své podstatě je ohnete tím správným směrem a propojíte dané prvky. Opakem toho jsou tvrdší hadice. S nimi už pracuje trochu hůře, protože vyžadují nahřátí pro změnu směru. Výsledek je však esteticky zajímavější a preciznější nežli v podání ohebných hadic. U těch tvrdých se nejčastěji setkáte s PETG hadicemi, které se vyznačují vyšší odolností. Levnější alternativou jsou akrylátové hadice. Ty jsou však mnohem křehčí.

Při výběru vhodných hadic k vodnímu chlazení si pohlídejte především jejich rozměry. Zásadní pro vás bude vnitřní a vnější průměr hadice. Ten by zároveň měl korespondovat se způsobem uchycení k jednotlivým částem vodního systému. K tomu jsou využívány tzv. fitinky.

Radiátor a ventilátory

Vodní chlazení

Poslední součást chladící soustavy je zaměřena na samotné chlazení vody. O to se stará radiátor v kombinaci s ventilátory. Voda proudící soustavou totiž koluje i žebrováním malého radiátoru. Jeho provedení tedy zásadním způsobem ovlivňuje výkon celé chladící soustavy.

Voda se však sama o sobě při průchodu radiátorem neochladí. K tomu je zapotřebí instalace ventilátorů, které přes radiátor ženou vzduch a tím pádem dochází ke snížení teploty vody a k požadovanému účinku chlazení. Při volbě ventilátoru hrají vliv dvě věci. Jednou z nich je velikost ventilátoru. Čím větší bude rozměr ventilátoru, tím lépe, protože pro uchlazení není zapotřebí takových otáček a provoz ventilátoru bude tichý. Výjimkou není ani spojení několika ventilátorů naráz podle velikosti a rozsahu vodního chlazení. V neposlední řadě neopomínejte ani na typ ventilátoru. Vsadit můžete na ty rovnotlaké, které by ve směru proudění vzduchu neměli mít žádnou překážku. Pakliže je tomu naopak, zvolte přetlakové ventilátory, v jejichž prospěch hovoří primárně maximalizace tlaku.

Údržba vodního chlazení

Stejně, jako je zapotřebí čas od času provést údržbu vzduchového chlazení ve stolním počítači, musíte něco obdobného realizovat i u vodního chlazení. Nejde však o nic složitého. Jednou za půl roku jednoduše vyměňte chladící kapalinu a tento proces navíc spojte s proplachem celého systému. Docílíte tím lepší funkčnosti a delší životnosti jednotlivých komponent.

Pokud vás zajímá, s jakými dalšími modely chlazení výpočetní techniky se můžete setkat, začtěte se do článku na téma Typy chlazení stolních počítačů.

Chlazení vodou

Červené chlazení

PC vodní chlazení

Vodní chlazení