Bezdrátová technologie Wi-Fi nás doprovází už řadu dlouhých let. Stále se vyvíjející standard přináší vždy něco nového. V tomto článku můžete do nejmenšího detailu poznat Wi-Fi 6, včetně hlavních rozdílů oproti generaci Wi-Fi 5.

Nejprve začneme trochu obecnými informacemi. Označení Wi-Fi 6 souvisí se standardem IEEE 802.11ax. Doposud byl každý nový standard vyvíjen s tím, že došlo k navýšení přenosové rychlosti. Wi-Fi 6 je v tomto směru trochu odlišné. Cílí totiž na zlepšení propustnosti a celkovou spolehlivost sítě. Jeho schválení proběhlo v únoru roku 2021.

Wi-Fi 6 je navrženo s podporou 5 GHz pásma, včetně staršího 2,4 GHz pásma. To znamená, že v případě nákupu zařízení s Wi-Fi 6 pořizujete v podstatě tzv. Dual-Band router. Standard IEEE 802.11ax má být primárně využíván v moderních domácnostech, kde se připojujete s notebooky, tablety, mobilními telefony, chytrými televizory, herními konzolemi a ostatními zařízeními.

Srovnání se starším standardem

Wi-Fi 6

Pro lepší představu vám přinášíme porovnání Wi-Fi 6 s předchůdcem Wi-Fi 5. Zaměříme se především na odlišnosti, nikoliv stejné věci. Novější standard IEEE 802.11ax má oproti Wi-Fi 5 čili IEEE 802.11ac například zmiňovanou podporu 2,4 GHz. A co dalšího byste měli vědět?

  • Modulace – Wi-Fi 5 256-QAM vs. Wi-Fi 6 OFDMA
  • Podpora MIMO – 4x4 download MIMO vs. 8x8 download a upload MIMO
  • Šířka – Wi-Fi 5 má 312,5 kHz vs. Wi-Fi 6 má 78,125 kHz
  • Max. přenosová rychlost – Wi-Fi 5 až 433 Mb/s vs. Wi-Fi 6 až 600,4 Mb/s
  • NAV – Wi-Fi 5 1x vs. Wi-Fi 6 2x
  • BSS Color – Wi-Fi 5 ne vs. Wi-Fi 6 ano
  • TWT – Wi-Fi 5 ne vs. Wi-Fi 6 ano
  • Fragmentace – Wi-Fi 5 je statická vs. Wi-Fi 6 je dynamická

V rámci rychlosti lze zmínit navýšení oproti předchozí generaci o 37 %. S Wi-Fi 6 se dočkáte až čtyřnásobného navýšení propustnosti a spolehlivosti v oblastech s velkým množstvím připojených zařízení. Z toho jasně vyplývá, k jakým účelům standard Wi-Fi 6 vznikl.

Moderní technologie Wi-Fi 6

Abyste měli trochu více jasno o tom, co se vlastně vylepšilo oproti standardu Wi-Fi 5, přinášíme vám podrobnější informace o jednotlivých technologiích. Zmínka by měla padnout například o technologii OFDMA, která je využitelná primárně v celulárních sítích 5G. Wi-Fi 6 je ve své podstatě prvním standardem, kde došlo k použití této technologie. Jde o rozdělení jednotlivých kanálů, přičemž každý paralelně obslouží až devět uživatelů. Interakce ze strany uživatele není zapotřebí, o vše se stará přístupový bod.

Navýšení přišlo i z případě MU-MIMO. Za tímto slovním spojením se skrývá možnost obsloužit s pomocí streamů několik klientů. U Wi-Fi 6 je to 8x8, takže osm streamů pro osm zařízení. S Wi-Fi 6 přišly i drobné, avšak přínosné vychytávky, mezi které patří kupříkladu BSS Color, což je označení komunikace určitou barvou. Dále je to také funkce TWT neboli Take Wake Time. Jde v podstatě o definici časů, kdy spolu mohou klienti komunikovat. Vzhledem k tomu, že mimo tento čas jsou odpojeni, dochází k jisté úspoře energie.

Potom je tu kvadraturní amplitudová modulace označovaná zkratkou QAM. S pomocí ní dochází k modulaci číslic na analogový signál. Pokud jde o počet přenesených bitů, u Wi-Fi 6 je to deset oproti osmi u starší generace. Právě díky této technologii došlo ke zvýšení propustnosti, a to o rovných 25 procent.

Pokrok v podání Wi-Fi 6E

Wi-Fi router TP-Link

Standardem IEEE 802.11ax neboli Wi-Fi 6 však tato bezdrátová technologie nekončí. Po uvedení Wi-Fi 6 došlo k pozvolnému uvolňování pásma 6 GHz v letech 2021 až 2023. Toto pásmo bylo vyhrazeno pro zařízení pracující na krátkou vzdálenost. Přesně kvůli tomu se objevil standard Wi-Fi 6E s frekvenčním pásmem v následujícím rozsahu.

  • Od 5,925 GHz do 6,425 GHz
  • Rozšíření o 500 MHz

Toto pásmo je vyhrazeno pouze pro zařízení podporují tento rozsah. To znamená, že odpadá jakékoliv překrývání s jinými pásmy, rušení a podobné neduhy. Tyto vlastnosti eliminují jakékoliv zahlcené sítě a přispívají k celkové úspoře připojení. Standard Wi-Fi 6E přináší dohromady sedm dodatečných kanálů.

Každé pro má samozřejmě své proti. Mezi výhody Wi-Fi 6E patří rozhodně zvýšení přenosové rychlosti, podpora 8K videa a šířka přenosového pásma. Na druhou stranu musíte počítat s omezenějším rozsahem uvnitř objektů. U stávajícího řešení budete muset s největší pravděpodobností nahradit současný router. S tím se pojí vyšší vstupní investice a zatím menší podpora koncových zařízení.

Wi-Fi 6 a Mesh systém

Wi-Fi TP-Link

Aplikování standardu Wi-Fi 6 je s přihlédnutím k jeho vlastnostem jistě přínosem, ať už půjde o domácnosti nebo komerční prostory. Pokud využijete rychlejšího a méně zarušeného pásma 5 GHz, můžete se setkat s omezeným dosahem signálu. Takový problém lze u Wi-Fi 6 řešit v kombinaci s Mesh systémem. Stačí zakoupit routery, které tuto technologii podporují a správně je rozmístit po objektu. Tyto routery mezi sebou budou vzájemně komunikovat a vy tím docílíte těch nejlepších výsledků. Mesh systém je proto daleko efektivnější nežli Wi-Fi router v kombinaci s extenderem pro prodlužení bezdrátového signálu.

Už nyní se ale můžeme těšit na to, co přinese chystaný standard Wi-Fi 7, který bude označován IEEE 802.11be. Na závěr vám tedy přinášíme malou ochutnávku technických parametrů Wi-Fi 7.

  • Datová propustnost až 46,1 Gb/s
  • Frekvence 2,4, 5 a 6 GHz
  • Šířka pásma až 320 MHz
  • Až 16 streamů
  • Použití 4096-QAM
  • Zlepšení přenosové rychlosti až 4,8krát, zvýšení propustnosti o 25 %

Pokud chcete znát rozdíly mezi pásmy 2,4 GHz a 5 GHz u Wi-Fi, zjistíte je po kliknutí na uvedený odkaz.

Wi-Fi 6

Wi-Fi router TP-Link

Wi-Fi TP-Link