Připojení k bezdrátovým sítím využíváme dnes a denně. Ať už se připojujete s notebookem nebo jiným zařízením v podání mobilního telefonu či tabletu. V této souvislosti je vhodné znát rozdíly Wifi na 2,4 GHz a 5 GHz. Každá z těchto sítí je totiž charakteristická něčím jiným.

Když se vysloví pojem Wifi, každý si asi správně představí bezdrátovou síť. Zjednodušeně řečeno jde o propojení vícero zařízení prostřednictvím bezdrátové sítě, která slouží k přenosu dat, zajišťuje dostupnost internetu a podobně. Jenže, není Wifi, jako Wifi. V této souvislosti jsou využívána dvě odlišná frekvenční pásma.

Router tři antény
  • Wifi na 2,4 GHz
  • Wifi na 5 GHz

Frekvenční pásmo 2,4 GHz

Nejprve se pojďme podrobněji zaměřit na frekvenční pásmo 2,4 GHz. Jeho označení je celkem jasně vypovídající. V rámci tohoto pásma jsou využívány frekvence od 2,4 do 2,462 GHz. Podstatnou informací je také to, že jednotlivé kanály Wifi sítě jsou tvořeny po 5 MHz. Výsledkem Wifi na 2,4 GHz je tak 11 dostupných kanálů. A jaké jsou charakteristické vlastnosti tohoto pásma?

  • Větší dosah
  • Lepší přenos přes překážky v podobě zdí, stropů, nábytku apod.
  • Nižší přenosové rychlosti

Vzhledem k tomu, že velká spousta bezdrátových zařízení pracuje právě na frekvenci 2,4 GHz, lze toto pásmo v současnosti označit za poměrně dost přeplněné. I díky tomu může docházet k přerušování spojení nebo snižování přenosové rychlosti. Ta mimochodem v tomto frekvenčním pásmu dosahuje hodnot až 450 Mb/s, potažmo 600 Mb/s, o čemž mimochodem rozhoduje i bezdrátový standard daného zařízení.

Frekvenční pásmo 5 GHz

Wifi 3x

Druhým používaným pásmem Wifi je 5 GHz. V tomto případě je frekvenční rozsah od 5,18 do 5,85 GHz, díky čemuž vzniká 36 až 165 dostupných kanálů. Také toto pásmo má své klady a zápory.

  • Není tak přeplněné
  • Je dosahováno vyšších přenosových rychlostí
  • Poskytuje stabilnější připojení
  • Má kratší dosah a horší průchodnost přes překážky

To znamená, že pokud potřebujete docílit lepšího a rychlejšího bezdrátového spojení například z důvodu zpracování multimediálního obsahu nebo hraní her, je vhodné zajistit co nejlepší viditelnost na konkrétní Wifi router, k němuž se budete připojovat.

Co se týče zmiňované přenosové rychlosti, jedním z hlavních předpokladů frekvenčního pásma 5 GHz je splnění požadavků protokolů 802.11. Konkrétně jde o tyto dva s vyšší přenosovou rychlostí.

  • Wifi 5 – 802.11ac až 3 466,8 Mb/s
  • Wifi 6 – 802.11 ax až 10 530 Mb/s

Podpora frekvenčního pásma na obou stranách

Wifi router

Důležité je vědět nejenom o tom, že existují dvě frekvenční pásma Wifi. Pokud chcete využít to či ono, musí jej konkrétní zařízení podporovat. A to na obou stranách. To znamená, jak z pohledu routeru, tak notebooku, telefonu, tabletu apod. Běžným standardem je pásmo 2,4 GHz, pokud chcete využít i pásmo 5 GHz, pohlídejte si ho ve specifikaci konkrétního výrobku.

V závislosti na prostředí, kde budete Wifi síť budovat a co od ní očekáváte, zvolte správné připojení přes odpovídající frekvenční pásmo. U 2,4 GHz varianty očekávejte větší dosah, horší signál a nižší rychlost. Naopak u 5 GHz verze se můžete spolehnout na menší dosah, lepší signál a vyšší rychlost.

Většina moderních zařízení povětšinou funguje jako dvoupásmový směrovač neboli tzv. dual band. To umožňuje přenos na obou frekvencích a vy si zvolíte pouze tu, která bude vašim potřebám vyhovovat nejvíce.

Router tři antény

Wifi 3x

Wifi router