Práce se softwarem CAD, CAM, BIM a podobnými vyžaduje odborné znalosti. Kromě nich však potřebujete ještě jednu nezbytnou věc. A tou je výkonný počítač.
Když chcete pracovat s aplikacemi 3ds Max, AutoCAD a Revit Autodesk musíte disponovat patřičnými vědomostmi. Měli byste mít nápady, kreativního ducha a odborné vzdělání. To jsou zásadní předpoklady pro úspěšnou činnost. Digitální navrhování je ale nejenom o znalostech a umu. Vaše nápady můžete zhmotnit pouze s přispěním výpočetní techniky. Ať už se rozhodnete pro notebook nebo stolní počítač, je třeba cílit na ty správné parametry.
Součástí výpočetní techniky pro CAD/CAM/BIM software je i další příslušenství, včetně monitorů. Nezapomínejte ani na takové detaily zpříjemňující a usnadňující práci s AutoCAD a Revit Autodesk. Tohle všechno se samozřejmě pojí s cenou. Při nedostatku financí je zapotřebí najít kompromis mezi cenou a výkonem. O tom a mnohém jiném se nyní dozvíte v následujících řádcích.
Pomyslným odrazovým můstkem při výběru počítače pro CAD, CAM a BIM aplikace se stává procesor. Mnozí si jistě myslí, že tohle je základ notebooku či stolního počítače pro AutoCAD a jiné. Opak je však pravdou. Ano, procesor hraje významnou roli, na druhou stranu nemusíte sahat po tom nejlepším na trhu. Záleží na tom, jakým 3D činnostem se chcete věnovat.
Obecně platí, že pro CAD aplikace je důležitější frekvence procesoru nežli počet jader. Existují pochopitelně i výjimky v podobě 3ds Max softwaru. Pokud dáváte přednost simulacím a renderingu, nepodceňujte počet jader. Ta jsou pro multithreading velice důležitá. Na počátku všeho si tedy stanovte, jaké operace vlastně budete provádět, protože ve výsledku lze na procesoru ušetřit. V tomto případě se budete bavit o procesorech Intel Core vyšší řady a o procesorech Intel Xeon.
Paměť RAM na žebříčku nezbytných komponent možná dokonce předčí samotný procesor. Menší kapacita paměti má totiž za následek výraznou ztrátu výkonu s aplikacemi Revit Autodesk a AutoCAD. I v tomto případě se velikost operační paměti odvíjí od chystané 3D práce. Pokud budete dělat se základními 3D modely, budete začínat na 16 GB. Pakliže se pustíte do generování a zpracování náročnějšího obsahu, počítejte s dvojnásobkem až čtyřnásobkem.
U operační paměti myslete i na možnost budoucího rozšíření, pokud se v rámci CAD, CAM a BIM softwaru budete posouvat dále. Narážíme především na počet slotů, které si pohlídejte především u výkonnějších notebooků. U stolních počítačů jich bývá více. Vedle počtu slotů je pochopitelně zásadní maximální podporovaná kapacita RAM.
Fusion 360, Revit Autodesk, AutoCAD a další. Tohle všechno je modelovací software využívající ke svému plnohodnotnému a rychlému fungování odpovídající grafickou kartu. Vždyť právě práce s CAD/CAM/BIM aplikacemi je vlastně práce s grafikou, takže tuto součást výpočetní techniky rozhodně nepodceňujte.
Hned na začátku raději zapomeňte na integrované grafické karty. I v případě notebooků volte výkonnější modely s plnohodnotnou grafickou kartou. Mezi jasné favority patří grafiky AMD FireGL a nVidia Quadro, které jsou pro takový AutoCAD, jako stvořené. Vyhýbat se ovšem nemusíte ani herním grafickým kartám typu AMD Radeon a nVidia GeForce. Ty odvedou skvělou práci u aplikací Fusion 360 a Revit Autodesk. Grafický výkon samozřejmě posuzujte nejenom podle paměti grafiky, ale také Video RAM a ostatních technických parametrů.
Výjimkou dokonce nejsou certifikované grafické karty určené přímo pro tento 3D software. Uvědomte si, že optimalizovaná grafika dokáže udělat naprosté divy a zrychlit grafické úkony o desítky procent. V každém případě se zajímejte o modely grafických karet nacházejících se v kategoriích herní a profi.
Rychlost práce s aplikacemi AutoCAD, Revit Autodesk, Fusion 360, Inventor a 3ds Max se mimo jiné odvíjí i od pevného disku. Kapacita hraje důležitou roli z pohledu množství uložených dat. Ještě zásadnějším údajem je rychlost a propustnost. Jasnou volbou jsou SSD disky. Čím vyšší bude rychlost čtení a zápisu, tím lépe.
I když se na základě výše popisovaných technických parametrů rozhodnete pro výkonný notebook místo stolního počítače, nepodceňujte pořízení monitoru. Také jejich větší počet v rámci stolního PC má svůj význam. Záleží samozřejmě na tom, jak s CAD, CAM a BIM softwary pracujete. Nutno podotknout, že větší nebo další zobrazovací plocha jistě přijde vhod. U monitorů zacilte na rozlišení, které by mělo být zároveň podporováno grafickou kartou. Velikost monitoru a poměr stran obvykle odpovídá konkrétním požadavkům uživatele.
A jaké jiné příslušenství se vám hodí pro práci s 3D aplikacemi Revit Autodesk, AutoCAD a 3ds Max? Trh je v tomto směru celkem bohatý a dokáže vám usnadnit práci s jakýmkoliv softwarem CAD/CAM/BIM. Jen pro příklad uvádíme některé praktické doplňky.
Je samozřejmě rozdíl, zda výpočetní techniku pro CAD, CAM a BIM software shání zaběhnutá firma nebo jedinec s omezeným rozpočtem. V prvním případě mnohdy neexistují finanční limity nebo jsou hodně vysoké a je možné zakoupit prvotřídní výpočetní techniku. Pokud vás ovšem svazuje omezený rozpočet, nezoufejte.
Vydejte se cestou ideálního poměru mezi cenou a výkonem. V každé situaci se snažte dodržet minimální požadavky konkrétní aplikace, ať už jde o AutoCAD, Fusion 360 nebo Revit Autodesk. Ideálně se neochuzujte o minimální množství paměti RAM 16 GB a SSD disk. V jeho případě raději zvolte nižší kapacitu než klasický mechanický disk s nižší rychlostí. Jak už padlo v úvodu, u procesoru lze ušetřit v závislosti na tom, k jaké práci budete výpočetní techniku využívat. Neopomínejte ani na aktuální verzi operačního systému v 64bitové verzi.