SSD disk

Vzhledem ke stále se snižujícím cenám za SSD disky dochází k masivnějšímu zájmu obměny stávajícího HDD za flash disky s označením SSD. Některé nové notebooky jsou již z výroby vybaveny touto komponentou, my se však budeme zajímat o starší zařízení, jež disponují běžným 2,5“ diskem, který je možné nahradit tímto moderním výdobytkem současnosti.

Oba dva doplňky se od sebe odlišují především svojí konstrukcí a několika dalšími vlastnostmi. V případě SSD disků můžete očekávat tyto předpoklady:

Výhody:

  • Díky dané konstrukci samotného prvku, která neobsahuje jakékoliv pohyblivé části, lze dosáhnout velice uspokojivých hodnot z hlediska spotřeby elektrické energie.
  • Vzhledem k tomu, že jsou SSD disky tvořeny za pomoci flash pamětí, vyniká také jejich odolnost, vůči klasickým HDD, které mají právě ony pohyblivé části, jež jsou samozřejmě náchylnější na možné otřesy, nárazy, apod.
  • S tím je úzce svázána také nižší hmotnost, která hraje v případě notebooků poměrně zásadní roli.
  • Dočkat se můžete i vyšší rychlosti, než kterou disponují HDD a bezpochyby tiššího provozu.

Nevýhody:

  • Mezi hlavní nevýhody SSD disků patří především vyšší cena oproti klasickým diskům.
  • Poměrně často zmiňovanou nevýhodou je také zhoršující se odezva a rychlost těchto zařízení, která úzce souvisí s jejich životností. Vzhledem k tomu, že jde o flash paměti, je zde určité omezení z hlediska počtu zápisů a čtení.
  • V neposlední řadě je to také nižší kapacita, která může být při porovnání cen s HDD až několikanásobně menší.

Porovnání rychlosti SDD a HDD

Pakliže pomineme všechny ostatní pozitivní aspekty, které vedou k pořízení SDD disku, bude většinu uživatelů těchto komponent zajímat především samotná rychlost, která se může projevit v mnoha situacích. Ať už se jedná o prvotní start operačního systému, kopírování odlišně velikých dat, spouštění programů a her nebo záležitosti týkající se běžné kancelářské práce, či naopak náročných operací ve střihacích a grafických aplikacích.

Výsledky většiny kvalifikovaných a odborných testů, které lze nalézt v rámci internetu, hovoří v této otázce jednoznačně ve prospěch SSD disků. Vše samozřejmě závisí na srovnání obdobných produktů, přesto lze markantní rozdíl nalézt opravdu všude. I levnější SSD disky se mohou pyšnit až několikanásobně vyšší přenosovou rychlostí nebo mnohem menším časovým prostorem při různých pracovních úkonech. Pro snadnější představu uvedeme několik možností v tabulce níže.

Srovnání SSD a HDD

Start WindowsKopírování 6 MB souborů - cca 3GBOtevření souboru Adobe Photoshop - cca 370MB
Kingston HyperX SSD – 120GB11,4s31,3s9,7s
WD Caviar Green – 2TB26,7s81,3s21,2s

Novodobé modely SSD disků již netrpí tak výrazným snižováním rychlosti a životnosti s jejich neustálým používáním a zaplňováním, jako předešlé, prvopočáteční produkty. S opakovaným zapisováním a smazáváním samozřejmě dochází k určitému stupni zpomalení, navíc, pakliže jsou disky neustále plné. S jejich oživením a novou instalací však dosáhnete opětovaných hodnot v rámci rychlého a bezproblémového provozu. Provedete zkrátka určité oživení disku.

Z pohledu životnosti SSD lze ještě zmínit nulovou potřebu defragmentace disku, která je v případě klasických pevných disků občas nutná. Tento proces je v případě SSD naprosto bezpředmětný a může dokonce snižovat životnost zařízení.

Podpora operačních systémů Windows

Pakliže se zaměříme na porovnání připravenosti operačních systémů na práci s SDD, vítězí samozřejmě jednoznačně Windows 7. Systém je v dnešní době schopen rozpoznat téměř všechny prodávané disky a začít s nimi velice efektivně a šetrně pracovat. Mezi podporované služby patří podpora TRIM, deaktivace Ready Boost, ideální srovnání oddílů, deaktivace Superfetch či deaktivace defragmentace.

Tento komfort bohužel nenaleznete v operačních systémech Windows Vista a Windows XP, které spoustu funkcionalit nemají a v některých případech nepodporují určité služby, které jsou vhodné pro SSD disky. Proto se při využívání starších operačních systémů vyvarujte některých nástrojů pro práci s běžnými disky, kterými byste mohli snižovat životnost SSD disku.

Instalace SSD disku

Před samotným nákupem, výměnou a následnou montáží SSD disku si nejprve ověřte, zda Váš notebook disponuje správným rozhraním pro připojení této komponenty. Výměna tohoto dílu se provádí nejčastěji ve spodní části notebooku. Pevné disky jsou povětšinou skryty pod víkem, k jehož odstranění Vám postačí běžné náčiní. V případě výměny nezapomeňte také na potřebnou zálohu dat.

Na základě svých požadavků, stylu práce, kapacitních potřeb a dalších faktorech můžete následně zvolit ideální variantu svého pevného disku - zda to bude HDD či SSD.